ďťż

wika

Temat ten napisałem właściwie z inspiracji Szanownego Edwarda który przypomniał o tym wydarzeniu w innym temacie tego działu.

Otóż jak wiemy do bitwy pod Zamą doszło w 202r.p.n.e. pomiędzy wojskami Kartaginy dowodzonymi przez sławnego wodza kartagińskiego Hannibala , a wojskami Rzymu pod dowództwem Publiusza Korneliusza Scypiona zwanego później "Afrykańskim".
Bitwa ta właściwie zakończyła II wojnę punicką - zapoczątkowała świetność Imperum Rzymskiego - i przyczyniła się (niestety) do upadku Kartaginy.
O losach tej bitwy zdecydowało świetne dowództwo Scipiona Africanusa - Maiora (starszego),a szczególnie zaś jego niezwykle przemyślane i trafne użycie jazdy konnej która przesądziła o losach tej bitwy.
Warto wspomnieć iż armia Rzymu dysponowała pod Zamą siłą 25.000 żołnierzy wspomaganymi przez jazdę numidyjską , zaś Hannibal posiadał armię złożoną z 50.000 żołnierzy i 80 słoni bojowych.
Jak więc doszło do tego że 2-krotnie mniejsza armia rzymska pokonała 50.tys. Kartagińczyków ?.
Otóż wydaje się że o klęsce Kartagińczyków w dużej mierze zdecydowały owe słonie bojowe którymi tak szczycił się Hannibal.
Po wstępnych potyczkach konnicy obu walczących stron , nastąpiła szarża słoni na szyki bojowe Rzymian..
Szarżujące zwierzęta zostały przepuszczone pomiędzy szeregami legionistów rzymskich , a wypłoszone przez nich zwróciły się przeciwko własnej armii.
Doszło do tego że pierwsza linia wojsk Hannibala nie chcąc być stratowana przez wypłoszone słonie , zaczęła walczyć ze swoimi żołnierzami ustawionymi w drugim szeregu.
To spowodowało ogólny zamęt w szeregach wojsk Kartaginy.
Dopiero wprowadzona do walki piechota Hannibala zaprowadziła nieco porządku.
Wykorzystując owo zamieszanie w szeregach wojsk Kartaginy – Scypion wysłał do boju swoją konnicę która zaatakowała wojska Hannibala od tyłu , biorąc Kartagińczyków z dwóch stron.
W tej sytuacji bitwa dla Kartaginy była przegrana.

Znawcy twierdzą że o końcowym sukcesie bitwy pod Zamą zdecydowała taktyka wojenna legionów rzymskich i niemal „szkolne” błędy wodza kartagińskiego Hannibala.

Ale czy aby tylko to było przyczyną klęski Kartaginy ?.

Zapraszam.


warto powiedzieć, że Scypion pod Zamą zastosował dokladnie ten sam manewr, który Hannibal zastosował pod Kannami w 216 roku.
Co do nieudolności, to warto jednak pamiętać, że była ona podyktowana także i tym, że armia kartagińska była armią najemną, źle opłaconą, co nie wpływało na identyfikowanie sie z interesami Kartaginy. Była to także armia która miała za sobą kampanię w Italii. A Scypion był Młodszy. Liczna armia kartagińska była armią słabą, tylko 15 tysięcy miała zaprawę 16 lat walki w Italii. Reszta to byli nowi rekruci. Armia rzymska była wspierana przez oddziały Masynissy, wodza numidyjskiego.
Witam !.

Edward pisze/a:


A Scypion był Młodszy.


Dziękuję za zwrócenie mi na to uwagi.
Chciałbym jednak usprawiedliwić swoją pomyłkę takimi oto faktami.
Otóż owi Scypioni mylą się niejednokrotnie nie tylko mnie ,ale i wytrawnym historykom.
Na niejednej stronie historycznej można na ich temat znaleźć takie oto opisy:

Scypion Afrykański Starszy, Publius Cornelius Scipio Africanus Maior (236-184 p.n.e.), wódz rzymski z czasów II wojny punickiej. Konsul w latach 205 i 194 p.n.e. Walczył w bitwie nad rzeką Ticinus

Scypion Afrykański Młodszy, Publius Cornelius Scipio Aemilianus Africanus Minor Numantinus (185-129 p.n.e.), wybitny wódz rzymski z okresu III wojny punickiej. Drugi syn Lucjusza Emiliusza Paulusa.

Jak wiemy bitwa pod Zamą zakończyła okres II wojny punickiej , tak więc dość często wymienia się tu Scypiona Starszego – co jak wid