wika
Jeszcze do niedawna nasza rodzima historia powstanie państwa polskiego przypisywała księciu Mieszkowi I, jako pierwszemu władcy Polski.
Biografia Mieszka I wg źródeł historycznych przedstawia się następująco:
Urodzony: ok.930 r.
Zmarł: 25 maja 992 r.
Żył: ok. 62 lata
Panował: ok. 963-992 r.
Ojciec: Siemomysł
Matka: Nieznana
Rodzeństwo: Czcibor, Adelajda, inni bracia nieznani z imienia
Żony: Dobrawa, Oda
Dzieci: Bolesław (Chrobry), Mieszko, Lambert, Świętopełk, Świętosława, syn nieznany z imienia.
Tymczasem o pierwszych Piastach historia pisze dziś tak:
Piastowie - dynastia panująca w Polsce, na tronie królewskim do 1370 (Kazimierz Wielki), na Mazowszu do 1526 (Janusz III); ostatnim jej przedstawicielem był zmarły 1675 książę legnicko - brzesko - oławski Jerzy Wilhelm. Według Kroniki Galla Anonima założycielem dynastii miał być legendarny kmieć Piast, a następcami kolejno: Siemowit, Lestek, Siemiomysł i Mieszko I; historyczne istnienie trzech poprzedników Mieszka jest prawdopodobne. Po Mieszku I na polskim tronie zasiadali: Bolesław I Chrobry, Mieszko II (1031/32 Bezprym), Kazimierz Odnowiciel, Bolesław II Śmiały, Władysław I Herman, Bolesław Krzywousty; 1138 nastąpiło rozbicie dzielnicowe państwa, trwające do początku XIV w., gdy główne dzielnice kraju znalazły się w ręku Władysława Łokietka; jego następcą był Kazimierz Wielki.
Warto wspomnieć że nazwa Piastowie pojawiła się po raz pierwszy dopiero w XVIII wieku.
Myślę więc że owe początki powstania państwa polskiego przyjdzie nam pewnie jeszcze niejednokrotnie zweryfikować.
Ów legendarny kmieć znany też jako Piast Kołodziej wcale nie musi być tylko legendarną postacią.
Podobnie może być też z legendarnym założycielem Krakowa, zwanym księciem Krakiem.
Otóż podczas niedawnych wykopalisk natrafiono na ślady istnienia jednego z pierwszych książąt polskich którego nazywano Kruk.
Naukowcy i archeolodzy zakładają, że to właśnie ów książę Kruk może być owym legendarnym Krakiem któremu przypisuje się założenie miasta Krakowa.
A jakie jest wasze zdanie na ten temat?.
Istnienie Kraka jest wręcz nawet bardzo prawdopodobne. Przecież historycy ( zwłaszcza archeolodzy ) dowodzą, że Wzgórze Wawelskie było zamieszkane ( jako ziemno-drewniana forteca ) przez plemię Wiślan. Istnieje hipoteza ( z którą zgadzam się, jako rodowity mieszkaniec Krakowa :P ), że gdyby nie najazd i przymusowa chrystianizacja przeprowadzona przez Panśtwo Wielkomorawskie, to państwo Wiślan mogłoby zdominować plemię Polan i historia Polski mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej :P
Kraj Wiślan z całą pewnością był w konflikcie z państwem Wielkomorawskim w czasie działalności Cyryla i Metodego. Świadczy o tym relacja z żywotu Metodego: Pogański książę, bardzo potężny, siedząc na Wiśle urągał chrześcijanom i szkody im wyrządzał. Posławszy więc do niego, kazał mu Metody powiedzieć: Dobrze by było, synu, abyś się dał ochrzcić dobrowolnie na swojej ziemi, bo inaczej będziesz wzięty w niewolę i zmuszony przyjąć chrzest na ziemi cudzej. Wspomnisz moje słowo. Tak też się stało. Stolicą tegoż księcia był najprawdopodobniej Kraków. Późniejsze znalezienie się kraju Wiślan w Wielkich Morawach tłumaczyłoby fakt spełnienia się proroctwa. Wskazuje to także, że w Kraju Wiślan przeprowadzono akcje chrystianizacyjną w oparciu o Konstantynopol. Po upadku Wielkich Moraw Wiślanie wrócili prawdopodobnie do kultów pogańskich.
A nasza Pani od Polskiego powiedziala ze nazwa Kraków nie pochodzi od księcia Kraka tylko od krzaków ktore porastały tamte tereny...:D
słowo Krak jak ja uważam, a wcześniej pan Święch, pochodzi od słowa CHRWAT [chwała, blask] podobnie jak Kraków,chorwaci,
Darmowy hosting zapewnia PRV.PL