ďťż

wika

Dzisiaj miałem chwilę wolnego czasu, wiec postanowilem dowiedzec sie co w gazetach piszczy. Po przeczytaniu wrecz niekonczacych sie stron dotyczacych woborow i ewentualnych premierow, koalicji, reform, zmian etc. natknalem sie w Newsweek'u na ciekawy artykuł dotyczący "zapomnianej kultury" Persji.

Autor twierdził w niej, że Greków niesłusznie uważamy za twórce niemal całego dorobku kulturalnego przyszłej Europy (po filozofię a na literaturze skończywszy). Przytaczal argument, ze znaczna wiekszość informacji z tamtego okresu pochodzi ze źródeł greckich (m.in. Herodota), a historię tworzy zwycięzca, a nie pokonany. Twierdził, że jest wielce prawdopodobne, że Grecy żywcem kopiowali wiele nie tylko z kultury perskiej, ale takze wczesniej z hetyckiej. Wszystko to "przenosili" do swojej kultury mieniąć się jako "wynalazcy i właściciele". Podobno większa część mitologii greckiej oparta jest na wierzeniach ludu Bliskiego Wschodu, również możliwe jest, że Homer czerpał inspirację do Iliady właśnie z lektur perskich.

Co wy o tym sądzicie. Czy rzeczywiście rolę Greków jaką odegrali w kształtowaniu się kultury europejskiej przeceniamy, a "zapomnianych" Persów nie doceniamy?


Grecy z cała pewnością kładli podwaliny pod kulturę Europy. Nie oznacza to jednak, że nie posiłkowali sie osiągnięciami innych cywilacji.
No dobrze, dobrze, ale jak sie to ma do odkryć archeologicznych od Schliemanna począwszy?.Przecież Homer nawet jeśli zrzynał: ) to nie pozostawil po sobie dekoracji? Poza tym, wydaje mi się, że w celu zrównoważenia ogólnoświatowej nagonki na arabów, pewne pisma staraja się zrównoważyć opinie takimi artykułami: )Poprawność polityczna... A wpływu greckiej kultury na naszą cywilizację, przecenić się nie da.
Nie wydaje się, by można było szybko i bezboleśnie zarzucić homerowi kalkowanie perskich matryc.
Kto czytał homera wie, że realizm tekstu idzie ku opisowi (archaicznej już dla homera!) kultury, którą z grubsza można nazwać by achajską (zlepek różnych pokrewnych sobie plemion i kultur).
Kultury Greków nie możn przecenić, a że musieli bazować na przekazach starszych, czerpać inspirację z innuch kultur- to oczywiste.
Aha, no i struktura religii perskiej i greckiej jest mimo wszystko rózna.
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Nowym użytkownik :)


Ja również pozdrawiam i życzę miłych chwil podczas postowania i czytania nowych wiadomości :)

Co do kultury greckiej to też coraz bardziej odchodze od wniosku, że Grecy byli zwykłymi plagiatorami.

Po pierwsze potęga gospodarcza, kulturalna, militarna Persji datowana jest na VI w. p.n.e. (czasy Cyrusa, Kambyzesa i Dariusza Wielkiego) a już wcześniej powstały wspaniałe dzieła jak choćby Teogonia : )

Jednak nie należy zapominać, że Hellenowie garściami brali i korzystali z dorobku kultur bliskowschodnich, jednak go przekształcając po swojemu, tworząc kulturę grecką - podwaliny póżniejszej kultury europejskiej.

Pozdrawiam!
Nie wiem czy plagaiat jest slowem na miejscu;] Uczeni(czy jak wy ich tam zwiecei) nasi kochani maja 3 hipotezy
a)Istnial Homer i napisal "Iliade i ODyseje"
b)Istnialo dwoch poetow. Jeden napisal Iliade, drugi Odyseje
c)Dzielo stworzylo wielu ludzi, Homer polaczyl tylko kilkanascie juz istniejacych poematow.

ja osobiscie nie wiem ktora z tych trzech hipotez jest najbardziej trafna:P Jesli b lub c to mozliwe ze to jaki taki plagiat byl:]
Polecam jako ciekawą, wciągającą lekturkę, ale też wymagającą nieco wiedzy, książkę zmarłego już niestety prof. Z. Kubiaka - Literatura Greków i Rzymian
Nie wiem czy plagaiat jest slowem na miejscu;] Uczeni(czy jak wy ich tam zwiecei) nasi kochani maja 3 hipotezy
a)Istnial Homer i napisal "Iliade i ODyseje"
b)Istnialo dwoch poetow. Jeden napisal Iliade, drugi Odyseje
c)Dzielo stworzylo wielu ludzi, Homer polaczyl tylko kilkanascie juz istniejacych poematow.

-----------------------------

Wydaje się, że autorem niepodważalnie jest jednak homer, choć najprawdopodobniej oba eposy dzieli spory okres czasu; stąd przewaga refleksji właściwej człowiekowi starszemu, bogatszemu w przeżycia, w Odysei, nad lubowaniem się w bitewnym zgiełku, co widać w Iliadzie.
Poematy łączy także tożsamość stylu obserwacji ludzkich i boskich zachowań.
I niewątpliwie Homer musiał bazować, może nawet po trosze kompilować znane legoendy o wielkiej bitwie w jemu zamierzchłych czasach

Należy również pamiętać, że Homer wespół z Hezjodem stworzyli zręby mitologii greckiej. Na pewno dużo pod tym względem czerpali z kultury Mykeńskiej (1500-1200), ale fakt jest faktem, że to im zawdzięczamy mitologię. Szczególnie Hezjodowi i jego "Teogonii".

To u nich po raz pierwszy bogowie zstępują z nieba na ziemie by mieszać w prostolinijnym żywocie śmiertelników : ]

Należy również pamiętać, że Homer wespół z Hezjodem stworzyli zręby mitologii greckiej
-------------------
Chyba jednak nie można powiedzieć o "tworzeniu" prez nich mitologii; raczej o klasyfikacji czy systematyzacji bogów i ich atrybucji.
Przypuszczalnie (bardziej Hezjod niż Homer) uporządkowali archaiczne plemienne wierzenia.
Wracając do tematu- nie są to bóstwa i wierzenia proweniencji perskiej; choć może sposób i kształt rytuałów achajskich wskazywałyby na powiązania z kulturami wschodu.
Ave!
Szlachetni Panowie.

Z nieukrywanym podziwem obserwuję i czytam ten temat.
Piszecie tu piękny kawałek równie pięknej historii.
Cóż mogę dodać ?...jestem zachwycony.
Życzę więc dalszych owocnych rozmów ...no i powodzenia !.

P.S.

Szanowny franafto - Witamy !!!

[quote="franafta"]

Chyba jednak nie można powiedzieć o "tworzeniu" prez nich mitologii; raczej o klasyfikacji czy systematyzacji bogów i ich atrybucji.


Masz całkowitą rację. Słowo tworzenie nie było może zbyt precyzyjne. Oni dodawali, łączyli, przemieniali zlepek wierzeń ich przodków a nie stworzyli "od zera".

Co do wkładu w systematyzacje mitologii, chyba rzeczywiście Hezjod miał większy wpływ i jego Teogonia, ale należy również pamiętać, że przypuszczalnie Iliada i Odyseja została napisana w I połowie VIII w., podczas gdy Hezjod tworzył na przełomie VIII/VII w. Z tego wynika, ze Homer pisał wcześniej. Myślę, że to też ma spore znaczenie.

Akurat myślę, że mitologia jak i cały system religijny Greków ma mało wspólnego z perskim zoroastranizmem. Jednak należy pamietać, że Grecy bardzo wiele zawdzięczają kulturą bliskowschodnim (najlepszym przykładem będzie tutaj alfabet fenicki).
Angerthor:

Co do wkładu w systematyzacje mitologii, chyba rzeczywiście Hezjod miał większy wpływ i jego Teogonia

Tak, w przypadku Hezjoda bardziej można mówić o teologii i teogonii; natomiast u Homera mamy wykład achajskiej teodycei ;D (tout proportions garde)
Ave!
według mnie sprawa ma się jak z Rzymianami skopiowali trochę (dużo tak na prawdę) od Rzymian ale stworzyli własną piękną kulturę. Grecy mogli się posiłkować ale nie za dużo :twisted:

postaraj się pisać logicznie i bez błędów ortograficznych. Nazwy własne piszemy wielką literą. Tym razem zostało to poprawione, ale następnym będzie kolorowo.
Z pewnością Grecy nie mogli stworzyć tak wspanialej kultury od zera.
Wydaje mi się jednak, że zarzucanie im zbyt intensywnego czerpania z dorobku innych nacji jest trochę bez sensu. Dla mnie kultura jest wielką kulą plasteliny, z której każdy bierze trochę, miesza po swojemu i przykleja z powrotem, dla potomności.
POzatym, Grecy mogli raczej rozwijać idee lokalnych kultur, kreteńskiej i mykeńskiej głównie, czego ślady widać wyrażnie w mitologii. Podobieństwo bóstw może być przypadkowe, jeśli funkcjonowanie Greków i Persów było uzależnione od podobnych warunków/działań/zdarzeń.

Homer czerpał inspirację do Iliady właśnie z lektur perskich

Zgodzę się z przedmówcami, że autor arytkułu trochę przesadził. Grecy oczywiście korzystali z dorobku innych ludów, zwłaszczaw Wschodu, ale tworzyli także własną kulturę. Przykładu mitu z Mezopotamii, jest opowieść o potopie, który też został przez Greków przetworzony.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •