wika
Niektóre legiony istniały nieprzerwanie przez 400 lub więcej lat, zmieniając czasem nazwy i rejony zaciągu.
Inne działały krócej, ginęły w walce albo rozwiązywano je z powodu nieposłuszeństwa lub hańby, bądź też nieszczęśliwie znalazły się po stronie zwyciężonych w wojnie domowej.
Na przykład trzy legiony dowodzone nieudolnie przez Kwintyliusza Wasusa zostały utracone w lasach Germanii (tzw. klęska waryjska); ich numerów nigdy więcej nie użyto.
Jedno z miejsc owej klęski odkrył w 1987r. na polach w Kalkiese pewien brytyjski oficer przeszukując te tereny za pomocą wykrywacza metali.
Trudno w tym miejscu ustalić które legiony poniosły klęskę w lesie Teutoburskim, gdyż źródła prawie nie wypowiadają się na ich temat..
Można jedynie założyć że były to: legio I, legio II, legio XIII i Legio Vernacula – nazwy trzech pierwszych legionów są chyba nie do ustalenia ze względu na ich wcześniejsze modyfikacje.
Można jedynie zakładać że powstały jeszcze za Pompejusza.
Więcej natomiast wiadomo jest o legionach które walczyły w wojnie domowej przeciw dynastii Flawiuszy w 69r.n.e.
W tej wojnie brały udział następujące legiony:
- legio I (Germanica)
- legio IV (Macedonica)
- legio V (Alaudae)
- legio XV (Primigenia)
- legio XVI (Gallica)
Po tejże wojnie legiony (I, V, XV) zostały rozwiązane, zreorganizowane lub wcielone do legionów IV i XVI pod nazwą Flavia.
Kilka legionów zniknęło z zapisów historycznych bez śladu i do dziś nie udało się ustalić przyczyn tego faktu.
Na przykład legion XXI (Rapax) zniknął pod koniec I wieku n.e.
Stacjonował on na brzegach Dunaju, zatem być może został unicestwiony w wojnach z Dakami ok.86–92 r.n.e. (niektóre źródła nawet to potwierdzają).
O legionie XXII (Deiotariana), który wyłonił się w połowie I w.p.n.e. zorganizowanym i wyekwipowanym przez Deiotarusa, króla Galacji, ostatni raz słyszano w Egipcie ok. 119 r.n.e. – prawdopodobnie został rozbity w Judei podczas walk przeciwko powstaniu Bar Kocyby w latach 132-135 n.e.
Pozostaje jeszcze sprawa niewyjaśnionego zniknięcia legionu IX (Hispana) oraz dziwna historia legionu XIII (Gemina) który po przegranej wojnie domowej pomiędzy Witeliuszem, a Othonem został przez cesarza Witeliusza znieważony i sponiewierany.
Tu proponuję poszperać http://www.livius.org/le-lh/legio/legions.htm
No...aż mi ulżyło!.
Od wielu tygodni bezskutecznie szukam takiej strony, jaką powyżej zapodałeś - za co Pięknie dziękuję!.
Dotychczas wyświetlały mi się, albo te na których już byłem, albo te na których jedno źródło przeczy drugiemu.
Dzięki Tobie Szanowny Leg I Adi moja wiedza znów ma szansę ruszyć z miejsca.
P.S.
Witamy na pokładzie historicusa!.
Pozdrawiam.
Witam!
Cieszę się, że link się przydał. Tutaj http://members.tripod.com...io.html#Romreen jeszcze jest spis dużej ilości grup odtwarzających legiony, na stronach których zazwyczaj jest historia odtwarzanej jednostki.
Jeszcze raz Piękne dzięki.
Powyższy link pozwolę sobie wkleić jeszcze do głównego działu naszego Moderatora Greenpeace "Rekonstrukcje historyczne " (podforum) - "Bractwa, rekonstruktorzy, odtwórcy".
Nasi odtwórcy będą mieli co poczytać i pooglądać.
Salve!.
Na przełomie er partowie zubożyli Rzym o 2 legiony w Syrii lub Palestynie. Partowie po raz pierwszy na większą skalę zastosowali strzemiona (wynaleziono je w I w.p.n.e. w Indiach). Wynalezienie strzemion pozwoliło stworzyc Partom cęzką kawalęrię i zadac Rzymowi dużą kleskę.To zwycięstwo spowodowało jednak wściekłośc Rzymu i upadek Partii.
Na przełomie er partowie zubożyli Rzym o 2 legiony w Syrii lub Palestynie. Partowie po raz pierwszy na większą skalę zastosowali strzemiona (wynaleziono je w I w.p.n.e. w Indiach). Wynalezienie strzemion pozwoliło stworzyc Partom cęzką kawalęrię i zadac Rzymowi dużą kleskę.To zwycięstwo spowodowało jednak wściekłośc Rzymu i upadek Partii.
Na przełomie er? Jakim źródłem się podpierasz? Strzemiona wtedy? Nie awarowie je przynieślize sobą? Chyba że głupki mając je po walkach z partami doszli do wniosku że tradycyjnie jest lepiej... Czy to nie informacje w stylu "a świstak siedzi bo milka była nieletnia"?