wika
Rzymskie przydomki jak zresztą każde były "mówiące". Chciałabym żebyśmy w tym miejscu porozmawiali o ich pochodzeniu, a dokładniej o tym skąd się wzięły, zwłaszcza te nietypowe. Pomińmy milczeniem te określające cechy anatomiczne jak np. Rufus (rudy) czy Pulcher (piękny) oraz cechy charakteru jak np. Brutus (głupek), a skupmy się na tych ciekawszych. I tak:
Kaligula, czyli Bucik otrzymał swój przydomek jeszcze w dzieciństwie, kiedy rodzice ubierali go w skrojony na jego miarę strój legionisty i pokazywali żołnierzom. Caligae to rodzaj obuwia, żołnierskie sandały, stąd już niedaleko do zdrobnienia.
Również Karakalla zawdzięcza swój przydomek odzieży - w tym przypadku pochodzi od nazwy galicyjskiego płaszcza w którym cesarz lubił paradować.
Resztę pozostawiam Wam
Julian Apostata - Apostata, czyli odstępca. Przydomek ten został nadany temu cesarzowi przez chrześcijan. A skąd się wziął? Cesarz ten próbował zreformować i przywrócić starą rzymską religię oraz odstąpić od swobód nadanych wcześniej chrześcijanom.
O to przykładowe przydomki i tłumaczenia:
Grakchus - kawka
Kaligula - bucik
Kalwus - łysy
Karakalla - płaszcz
Karbo - spalony na popiół
Katullus - piesek
Strabo- zezowaty
Sulla - łydeczka
Verres - świnia (zachowanie)
Verrucosus- plamiasty
Varon - krzywonogi
Inne przydomki można znaleźć tutaj
Agricola-rolnik
Probus-uczciwy
Constans-stały
Chlorus-blady
Albus-biały
Tacitus-milczący
Caesar-czupryna
Cicero-groch
Maniusz Waleriusz Maksimus Messala - przydomek pochodzi od nazwy miasta, które Maniusz uwolnił, przy czym zmieniono nieco pisownię i pierwotnie występujące w nazwie miasta "n" zastąpiło "l".
PS.
Panowie cosiek8 i Cniva, jakieś kłopoty z rozumieniem tekstu pisanego? Prosiłam wyraźnie żeby nie podawać tych przydomków, których znaczenie jest jasne, bo nie sztuką jest poszukać w necie i wkleić
Przepraszam za moją pochopność
Caesar to "kędzierzawy", albo może "kudłaty"
Jeśli chodzi o Cezara, to tutaj są sprzeczności. Niektórzy historycy podają, że dlatego miał taki przydomek, ponieważ urodził się przez cesarskie cięcie, a niektórzy uważają, że był łysy i faktycznie, jak to bywało w tamtych czasach, dali przydomek na przekór.
Cicero, czyli groszek. Podobno ojciec słynnego mówcy był znany w Arpinum z ogródka z groszkiem.
I chociażby Owidiusz i jego przydomek Naso, czyli nochal. Widocznie ktoś jego rodziny odznaczał się dużym nosem
Antoninus Pius-jego przydomek znaczy tyle co "pobożny, czuły"-otrzymał go za szacunek jakim otaczał pamięć swego przybranego ojca Hadriana
Mucjusz Scewola- jego przydomek oznacza "mańkut"- chciał zabić króla etruskiego Larsa Porsennę; schwytany chcąc udowodnić że nie boi się żadnej kary wsadził swą prawą rękę w ogień; odtąd stał się leworęczny
Gnejusz Korneliusz Scypion Azina- swój przydomek azina czyli "osioł"otrzymał po przegranej bitwie u Wysp Liparyjskich w 260 r. p.n.e.
Gajusz Petroniusz Arbiter Elegantiarum czyli znawca mody i elegancji- był znany jako esteta ceniący dobry gust