ďťż

wika

Przywódcy wielkich mocarstw zazwyczaj na trwałe zapisują się w historii. Dzisiaj chciałbym zachęcić Was do dyskusji na temat przywódców Chińskiej Republiki Ludowej. Który z nich zasłużył Waszym zdaniem na szczególną uwagę i dlaczego? Może ktoś z Was chce podzielić się ciekawymi informacjami dotyczącymi któregoś z przywódców.

Moim zdaniem szczególnie interesującą postacią jest legendarny "towarzysz Mao", twórca ChRL czyli Mao Zedong. Trudno jest nawet w wielkim skrócie ukazać cały jego barwny życiorys. Warto jednak wymienić chociaż kilka istotnych faktów. 1 X 1949 Mao Zedong proklamował utworzenie Chińskiej Republiki Ludowej. Początkowo utrzymywał przyjazne stosunki z ZSRR oraz wprowadził sowiecki model gospodarki. Już w 1956 zerwał jednak
sojusz ze Związkiem Radzieckim. Realizacja jego pomysłów przyspieszenia rozwoju chińskiej gospodarki (m.in. "wielki skok" oraz "rewolucja kulturalna") przyniosła Chinom olbrzymie straty. Zedong zdobył w praktyce nieograniczoną władzę. Przez wiele lat utrwalano kult jego osoby. Był bez wątpienia jedną z najbardziej znanych postaci XX wieku. Trudno dzisiaj dokładnie oszacować ilu Chińczyków poniosło śmierć w okresie rządów "towarzysza Mao".


Mao Zedong to zdecydowanie jeden z największych zbrodniarzy świata. Jego plan Wielkiego skoku doprowadził Chiny do wielkiego kryzysu gospodarczego w wyniku którego zmarło w ciągu czterech lat około 40 milionów ludzi.
Był to człowiek obłąkany, nie liczący się z nikim i niczym. Swoją wizję państwa wprowadzał za wszelką cenę bez względu na konsekwencje. Gdy postanowiono przeprowadzić reformę rolnictwa, Mao podzielił mapę Chin na obszary, w których miano uprawiać dane rośliny. Uczynił to bez względu na panującą na tych terenach wcześniej tradycję, klimat czy możliwości ludzkie. I tak np. tam gdzie wcześniej uprawiano ryż, zaczęto uprawiać czcinę cukrową, etc.
Często podczas wizyt Przewodniczącego na wsiach i polach uprawnych, organizowano pokazowe spektakle które miały dać dowód Mao że jego polityka rolna przynosi efekty.

Człowiek który został obdarzony kultem społecznym szczególnie po rewolucji kulturalnej, głosił skromność a sam pławił się w luksusach.
Po zrezygnowaniu z koszmarnego pomysłu jakim był plan Wielkiego skoku, za naprawę gospodarki zabrał się niejaki Teng Xiaoping. Ten człowiek właściwie uratował swój kraj przed wielką zapaścią wprowadzając wolne gospodarstwa chłopskie, które funkcjonowały na własną rękę. Jego pewnym wyczynem, a nawet sukcesem było przekonanie politbiura i wszystkich jajogłowych o potrzebie sprowadzenia zboża z zagranicy. Bez tego posunięcia Chiny nie poradziłyby sobie z głodem. Jego pomysł jednak był przez długi czas porównywany do zdrady i hańby.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •