wika
Rada Wzajemnej Pomocy Gospodarczej to organizacja państw komunistycznych założona w 1949r. w Moskwie przez Bułgarię, Czechosłowację, Polskę, Rumunię Węgry i ZSRR. W 1950 roku do RWPG przystąpiła NRD później dołączyła Mongolia (1962) Kuba (1972) Wietnam (1978). Okresowo członkiem pozostawała Albania (1948-61). Kilka innych państw (Jugosławia Finlandia Meksyk Irak Nikaragua) zawarło umowy o współpracy z RWPG. Głównym organem była Sesja Rady obradująca raz do roku na szczeblu przywódców partii komunistycznych, szefów państw i rządów oraz podlegający jej Komitet Wykonawczy, a którego skład wchodzili wicepremierzy stowarzyszonych krajów. Liczne komitety i komisje RWPG tworzyły skomplikowany aparat biurokratyczny podejmujący decyzję dotyczące między innymi specjalizacji produkcji, wspólnych inwestycji czy wielkości struktury obrotów w handlu zagranicznym.
Mechanizmy współpracy i integracji gospodarczej stanowiły pochodną przyjętych w krajach członkowskich reguł centralnego planowania i gospodarki nakazowo-rozdzielczej i przesądzały o braku sukcesów wspólnych przedsięwzięć. Musimy pamiętać, że nie stosowano typowych dla gospodarki rynkowej mechanizmów integracji w postaci stref wolnego handlu czy unii celnej. We wzajemnych rozliczeniach nie posługiwano się wymienialną walutą co uniemożliwiało racjonalną wycenę towarów i kosztów produkcji (posługiwano się tzw. Rublem transferowym, ale nie oznaczało to możliwości dokonywania zakupów w innym kraju przy powstaniu dodatkowego salda w obrocie z drugim partnerem). Kurs rubla transferowego ustalany arbitralnie wobec dolara umożliwiał silniejszym gospodarczo podmiotom nabywanie dóbr w krajach partnerskich poniżej ich cen światowych. Hamowało to inicjatywy gospodarcze i powodowało brak konkurencyjności na międzynarodowym rynku ekonomicznym. Otwarcie w latach siedemdziesiątych niektórych państw na rynki zachodnie przyspieszyło erozję struktur RWPG, której właściwy rozpad zapoczątkowały zmiany ustrojowe państw członkowskich po 1989 r. Rozwiązanie RWPG nastąpiło 28 czerwca 1991 roku.
Zapytam Was dość przewrotnie… jaki jest Wasz stosunek do samego pomysłu stworzenia RWPG? Jak oceniacie ta inicjatywę? Jak na tym wyszła Polska?
PS.
Wielcy oponenci i krytycy RWPG tak oto odczytywali tenże skrót (w sposób dość ironiczny): Gierek Podzielił Wszystko Równo, Rosji Wszystko Polsce G…no!
Dobrze 1szymku1 że przypomniałeś o tym przedziwnym tworze który miał być niegdyś chyba czymś w rodzaju (przeciwwagi?) dla imperialistów zachodnich którzy to wówczas chwalili się (oczywiście w niezwykle bezczelny sposób) czymś, co mieli czelność nazwać Europejska Wspólnota Gospodarcza - czyli EWG.
Na czym natomiast polegała nasza ówczesna współpraca w ramach tej naszej, wschodniej, jedynej, słusznej i "osławionej".... RWPG?....a no chyba głównie na tym jak to wówczas zwykliśmy byli określać.
A mówiło się m. in. tak:
"Polska w ramach RWPG wysłała do ZSRR 1.000 ciągników rolniczych marki URSUS - zaś nasi radzieccy "przyjaciele" wzięli od nas w ramach powyższej współpracy kolejny 1.000 tychże ciągników....w podziękowaniu za powyższą współpracę najwyższe władze naszej PZPR w imieniu narodu polskiego złożyły na ręce przedstawicieli naszych radzieckich przyjaciół serdeczne podziękowania i zapewnili ich o naszej niezłomnej i wiecznej przyjaźni ".
Co dały naszej gospodarce owe lata współpracy w ramach RWPG możemy jeszcze do dziś tu i ówdzie "podziwiać" - jednak są to jak wiemy raczej smutne widoki.
Pozdrawiam.