wika
Najwcześniejsze zapisy muzyki tanecznej pochodzą z XIV wieku (czyli utwory w nich zapisane powstały w wieku XIII) są to dwa zbiory estampie - 8 królewskich (estampie real) i 8 istampitt (każda z nich posiada własny tytuł) Do drugiego ze zbiorów należą też min, saltarella, których w sumie zachowało się 5 - nr 1, nr2, la regina(nr3) nr4 i chominciamento di gioia. Prócz tego z wczesnych zapisów pochodzą trzy znane ductie (zwane też stanpies).
Estampie - utwór taneczny o charakterystycznej budowie z dwoma refrenami - otwartym (vert) i zamykającym (clos): A - vert A - clos, B - vert, B - clos itd. Estampie real ściśle trzymają się tej reguły, istampitty nieco od niej odchodzą.
Saltarello - skoczny taniec o budowie zwrotka - refren, przy czym kolejne zwrotki mogą być coraz dłuższe.
Ductia - tanie tańczony podobno tylko przez kobiety, niezwykle żywy i skoczny, bywał wstępem do estampie i saltarelli.
Prawdopodobnie wszystkie te tańce byly wykonywane na instrumencie prowadzącym linię melodyczną z towarzyszeniem bębna lub tamburynu. Możliwe, że dokładano drugi instrument melodyczny grający "drugi głos" niewiele różniący się od pierwszego, lub też to samo w odpowiednim interwale.
Pierwszy zapis kroków tanecznych pochodzi z połowy XV wieku z Włoch. Zawiera melodie i opisy kroków tańców tańczonych parami lub w układach kilku par, a także w grupie trzech osób. Opisuje kilkadziesiąt rodzajów rożnorakich kroków, zwracając uwagę na takie elementy tańca jak:
Znajomość kroków
Znajomość melodii (aby nie dać się zaskoczyć)
Poczucie rytmu
Gracja ruchów
Planowanie w przestrzeni (by nie wejść na ścianę)
Maniera (indywidualna "oprawa" kroków)
Tytuly tańców z tego traktatu to min: Amoroso, Anello, Belfiore, Gelosia, Ingrata, Jupiter, Mercantia, Petit Vriens, Pizzohara, Prexonera, Rosti Boli Gioioso...
Opisane w tym traktacie tańce są nierzadko zbliżone do pantomimy opisującej typowe historie miłosne.
Hej
A ja mam pytanie: "z kiedy" pochodzą najstarsze formy zapisu muzycznego, nie tańców ale w ogóle? Zwłaszcza takie, które uważa się, że potrafimy je dziś poprawnie zinterpretować? Albo może mógłbyś jakiegoś linka podrzucić na ten temat?
Najstaresze zachowane zapisy naszego kręgu kulturowego to kopie kodeksów z chorałem gregoriańskim z VIIIwieku. Bardzo wczesne traktaty muzyczne pochodzą z IIIw. n.e. Najstarszym zachowanym świeckim utworem jest "Brian Boru's march" z X lub XI w. n.e.
Istnieją też informacje o notacji muzycznej w antycznej Grecji i Rzymie, ale nie wiem, czy to wzmianki w literaturze, czy też zachowane zapisy.
Zapisy te są zachowane, a nawet interpretowane. Przykłądem na to może być płyta Orkiestry antycznej zespoł Gardzienice wydana razem z książką Johna Landelsa
"Muzyka starożytnej Grecji i Rzymu".
Tutaj o Orkiestrze, tu a można posłuchać fragmentów.