ďťż

wika

moje pytanie brzmi co taka analiza powinna w sobie zawierać, jakie elementy powinny się na ną składać i co można ewentualnie napisać na temat: analiza historyczna hymnu polskiego. Z góry bardzo dziękuje za pomoc :D


Mam nadzieję, że nie liczysz na znalezienie tutaj gotowca - nikt nie napisze za Ciebie zadania domowego.

Jeśli miałbym udzielić Ci jakiejś wskazówki, zasugeruję, że powinieneś zwrócić uwagę na wydarzenia historyczne do których bezpośrednio odwołują się słowa hymnu oraz poszukać informacji na temat okresu powstania i samej historii Mazurka Dąbrowskiego jako pieśni.
nie oczekuje że ktoś napisze mi gotowca bo nie o to przecież chodzi. Jestem w klasie maturalnej i zdaje historie , a to zadanie jest dodatkowe. chodzi mi ,tak jak napisałeś, o pewne wskazówki i sugestie co powinienem uwzględnić w takiej pracy, gdyż nigdy wcześniej nie pisałem analizy historycznej.

[ Dodano: Sob Paź 14, 2006 6:35 pm ]
OK. Tekst bardzo ciekawy (usterki są dość drobne), ale... nie na temat! To co napisałeś może być rozdzielone na wstęp i zakończenie, ale brakuje Analizy. Đeliver napisał:



To właśnie usłyszałem jak oddałem prace :D więc wprowadziłem poprawki i skupiłem się także na analizie tekstu samego hymnu :D i oto co napisałem :D jak poprzednio wszelkie k0omentarze i uwagi mile widziane :D

Hymn narodowy jest pieśnią patriotyczną o zasięgu ogólnonarodowym, stanowiącą obok flagi i godła najważniejszy symbol państwowy zapisany w konstytucji i ściśle określony ustawą. Nie inaczej jest w naszym kraju. „Pieśń Legionów Polskich we Włoszech”, bo tak pierwotnie brzmiała nazwa dzisiejszego Mazurka Dąbrowskiego, została napisana przez Józefa Wybickiego, urodzonego 29 września 1747 r. w Będominie na Pomorzu, wybitnego poetę i uczestnika między innymi insurekcji kościuszkowskiej, współorganizatora legionów w Italii , pełnomocnika Napoleona na zajmowanych przez Francuzów terenach polskich podczas kampanii 1806 i 1809 r., wysokiego urzędnika w Królestwie Polskim.. Mazurek powstał we Włoszech w Reggio między 16, a 19 lipca 1979 roku, gdzie stacjonowały legiony tworzone przez generała Henryka Dąbrowskiego, do których zgłaszali się Polacy z całej Europy, znajdujący się na emigracji po ostatnim rozbiorze Polski w 1795, podczas którego „państwo Mieszka” zniknęło z mapy na 113 lat. Zadaniem oddziałów była walka u boku Napoleona, w zamian za obietnicę przyszłego utworzenia niezależnego państwa Polskiego na utraconych wcześniej terenach. Powodem do napisania Pieśni Legionów, stał się wymarsz żołnierzy generała Dąbrowskiego z Włoch w kierunku Polski razem z kampanią napoleońską i uroczystości temu towarzyszące. Podkładem muzycznym stał się tradycyjny polski mazurek podlaski, który idealnie komponował się wraz ze słowami w jedną spójną marszową pieśń. Przez wiele lat Mazurek Dąbrowskiego przechodził metamorfozę słowną i strukturalną. Zamieniono liczne wyrazy, przestawiono zwrotki drugą z trzecią i usunięto czwartą o Niemcu, Moskalu i ostatnią, szóstą o Kościuszce, także dzisiejsza wersja dość mocno różni się od oryginału. Po wkroczeniu armii Napoleona w 1806 roku do Warszawy, wydany został pierwodruk hymnu. Pieśń śpiewana była podczas powstania listopadowego (1830), styczniowego (1863), szybko została więc zakazana w zaborze rosyjskim i pruskim, co wzmocniło przywiązanie ludu polskiego do niej. Szczyt popularności Mazurek Dąbrowskiego osiągnął poprzez przekłady na języki obce, m.in. francuski w 1829 r., niemiecki w 1830 r., angielski w 1833 r. i parafrazy obcojęzyczne. Zyskał przez to wielką sławę międzynarodową. Przez wiele lat „Mazurek” rywalizował z kilkoma innymi pieśniami pretendującymi do miana hymnu narodowego :w latach 1860-62 z "Boże, coś Polskę" Antoniego Felińskiego, od 1848 roku z "Chorałem" Kornela Ujejskiego i po roku 1910 z "Rotą" Marii Konopnickiej. Jednak w pierwszych latach po odzyskaniu niepodległości, żadna z wyżej wymienionych pieśni patriotycznych nie została oficjalnie uznana za hymn Polski. Co więc sprawiło ,że Mazurek Dąbrowskiego w drodze głosowania w dniu 26.II.1927, został urzędowo zatwierdzony jako narodowy hymn państwowy? Przyjrzyjmy się bliżej samemu tekstowi mazurka.
Słowa refrenu dotyczą wymarszu polskich legionów z Reggio we Włoszech, z kampanią napoleońską, w stronę wschodniej Europy czyli między innymi ziem polskich. Dowódcą wojska utworzonego w 1797 roku, pozostającego pod wpływami francuskimi, był generał Jan Henryk Dąbrowski, o czym mówi pierwsza linijka tekstu. Ostatnie słowa dotyczą żołnierzy, którzy wyrażają nadzieje na odzyskanie niepodległości i wyzwolenie swoich rodaków, znajdujących się pod okupacją zaborców.
Myśl o trwaniu narodu mimo utraty bytu państwowego zawarta jest w dwuwierszu pierwszej zwrotki. Wyrażona jest w niej także nadzieja na odzyskanie ziem, rozdzielonych między Rosję, Prusy i Austrię podczas traktatu rozbiorowego z 1795 roku. Żołnierze zapowiadają walkę odważną ,bezkompromisową, aż do śmierci, ale przede wszystkim zbrojną i otwartą, która będzie odwetem za wszystkie doznane krzywdy.
Druga zwrotka mówi o potrzebie utworzenia Polski na terenie naszych przodków, gdyż tylko mając niepodległe państwo , będziemy mogli czuć się naprawdę Polakami. Druga część odnosi się do postaci Napoleona, który dał nam nadzieję i szansę na to, że zostanie utworzone niepodległe państwo polskie. Trwając u jego boku mieliśmy odzyskać to, co nam zabrano , a przykładem miały być zwycięskie walki Bonapartego z Austrią Habsburgów i wygrana rewolucja Francuska (1789-1799), w której to Napoleon obalił monarchię Burbonów i ogłosił się cesarzem Francuzów. Podkreślony został patriotyczny cel Legionów: „Będziem Polakami” , to jest wolnym narodem, zamieszkującym niepodległą Polskę. W słowach „ dał nam przykład Bonaparte, jak zwyciężać mamy” Wybicki wyraził podziw dla błyskawicznych zwycięstw Napoleona.
Trzecia część Mazurka Dąbrowskiego jest hołdem na cześć wielkiego hetmana polowego, a potem koronnego i wybitnego polskiego dowódcy wojskowego Stefana Czarnieckiego. Słowa dotyczą bezpośrednio potopu szwedzkiego (1655-1660), podczas którego Czarniecki zasłużył się jako wybitny dowódca kawalerii, wypracowujący i doprowadzający do doskonałości technikę wojny podjazdowej ("wojny szarpanej"), głównie prowadzonej dzięki oddziałom partyzanckim. Jako jeden z nielicznych podczas potopu pozostał wierny królowi i w znacznym stopniu to dzięki niemu Jan Kazimierz mógł, po pokonaniu Szwedów, powrócić do Polski na tron. Pościg Stefana Czarnieckiego za uciekającymi Szwedami na Pomorze i do Danii, zwłaszcza jego przeprawa wpław z wojskiem na duńską wyspę Alsen, przeszła do legendy i została upamiętniona właśnie w słowach 3 zwrotki .
Czwarta zwrotka nie jest do końca jasna, jeżeli chodzi o konkretne wydarzenie historyczne. Wielu historyków interpretuje ją na różne sposoby. Moim zdaniem Wybicki ukazuje w niej uczucia jakie wywołuje wieść o przybyciu legionów do Polski u prostych obywateli, którzy pamiętają jeszcze czasy niepodległości. Młodsze pokolenie, nie rozumiejące jeszcze czym ta niepodległość jest, nie reaguje tak emocjonalnie. Ojciec jest tutaj przedstawicielem narodu polskiego , który płacze ze szczęścia, gdyż odzyskał wiarę w niezależne państwo. Ten sentymentalny obrazek należy również do serii chwytów pisarskich stosowanych przez poetów stanisławowskich.
W pierwotnej wersji hymnu mamy jeszcze 2 zwrotki, które zostały usunięte z oficjalnej i dziś obowiązującej wersji hymnu. Pierwsza z nich mówi o walce zbrojnej przeciwko zaborcom niemieckim i rosyjskim, zjednoczeniu się narodu, zapomnienie o dawnych waśniach. Na bok miała zostać odstawiona polityka, pochodzenie i wszelkie inne niezgody, a ideą przewodnią miała być niepodległa Polska. Jest też ostrzeżeniem dla zaborców, że po odzyskaniu suwerenności nie dopuścimy ponownie do sytuacji z 1795 roku.
Wreszcie w ostatniej zwrotce wyróżnił Wybicki osobę Naczelnika Powstania Kościuszkowskiego z roku 1794, skierowanego przeciwko zaborcy rosyjskiemu, II rozbiorowi i rządom Targowicy czyli Tadeusza Kościuszkę. „Kościuszkę Bóg pozwoli” słowa te wyrażają nadzieję na przybycie Kościuszki, wypuszczonego z niewoli przez cara Pawła I. Przywołana w tej zwrotce jest również największa potyczka z insurekcji kościuszkowskiej: bitwa pod Racławicami(4 kwietnia 1794), a także kosynierzy(chłopi uzbrojeni w kosy postawione na sztorc, na drzewcu), którzy wsławili się w tej wielkiej, historycznej, ale co najważniejsze zwycięskiej batalii przeciwko Rosji. Jest to przykład męstwa, odwagi, braku podziału na stany i pokazanie Polakom, że jeżeli naród jednoczy się we wspólnej walce, wszystko jest możliwe do osiągnięcia, nawet marzenie o niepodległej Polsce. Zwrotka ta wyraża również bunt przeciwko obecnemu stanowi rzeczy: „Dosyć tej niewoli” jest to krzyk narodu Polskiego, przygotowującego się do zbrojnego wystąpienia przeciwko zaborcom, którzy już od 5 sierpnia 1772 pozbawiali Polaków ich ziem.
Tekst został napisany jasnym językiem, przy użyciu oszczędnych środków stylistycznych; wyrażał bowiem nadzieje legionistów, zarówno oficerów, jak i prostych żołnierzy, związane z odzyskaniem niepodległości. Pieśń trafiała więc do wszystkich ludzi, niezależnie od klasy społecznej czy pochodzenia, jednoczyła naród we wspólnotę. Z żołnierskiej pobudki "Mazurek" awansował do rangi pieśni narodowej, stał się bliski nie tylko żołnierzom-tułaczom szukającym drogi do ojczyzny, ale także ulubioną pieśnią Polaków żyjących w niewoli. Mazurek wyrażał bunt całego narodu Polskiego przeciwko jarzmu i uciskowi zaborców, wskazywał dawne wielkie czyny Polaków w walkach z najeźdźcami, ukazywał bohaterskie czyny wybitnych Polaków takich jak Stefan Czarniecki czy Tadeusz Kościuszko. Zagrzewał do walki, wyzwalał narodowe przywiązanie i dawał nadzieję, że tak jak kiedyś, Polacy są w stanie pokonać wszelkie przeciwności losu. Pieśń ta zmieniła poglądy Polaków na pojęcie narodu, który do tej pory był tylko państwem, a dzięki Mazurkowi stał się ideą wyższą, która odzwierciedla się w nas. Obecnie hymn narodowy śpiewany jest w pozycji stojącej, podczas wszystkich ważnych uroczystości państwowych takich jak święta narodowe i ogólnoświatowe, a także w trakcie między innymi imprez sportowych.
Hymn narodowy jest pieśnią patriotyczną o zasięgu ogólnonarodowym, stanowiącą obok flagi i godła najważniejszy symbol państwowy zapisany w konstytucji i ściśle określony ustawą.
Tak w Polsce i większości krajów, ale np. w Wielkiej Brytanii?

znajdujący się na emigracji po ostatnim rozbiorze Polski w 1795, podczas którego „państwo Mieszka” zniknęło z mapy na 113 123 lata.
"Państwo Mieszka" zniknęło z mapy w XI wieku. Wybicki odwołuje się do granic Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Powodem do napisania Pieśni Legionów, stał się wymarsz żołnierzy generała Dąbrowskiego z Włoch w kierunku Polski razem z kampanią napoleońską i uroczystości temu towarzyszące.
W kierunku Polski Napoleon ruszył 10 lat później. Legionów (bardziej precyzyjnie: tych Legionów) już nie było.

Po wkroczeniu armii Napoleona w 1806 roku do Warszawy, wydany został pierwodruk hymnu.
Tekst ogłoszono po raz pierwszy w Mantui w lutym 1799 r. w gazetce: „Dekada Legionowa”.

Co więc sprawiło ,że Mazurek Dąbrowskiego w drodze głosowania w dniu 26.II.1927, został urzędowo zatwierdzony jako narodowy hymn państwowy?
Jakiego głosowania? I dlaczego tak późno (1927)?

Słowa refrenu dotyczą wymarszu polskich legionów z Reggio we Włoszech, z kampanią napoleońską, w stronę wschodniej Europy czyli między innymi ziem polskich.
To już wiemy. Powtarzasz. Poza tym, chodzi o Reggio Emilia, na Nizinie Padańskiej. Jest jeszcze Reggio di Calabria, daleko na południu.

Dowódcą wojska utworzonego w 1797 roku, pozostającego pod wpływami francuskimi, był generał Jan Henryk Dąbrowski,
To też już wiemy.

Myśl o trwaniu narodu mimo utraty bytu państwowego zawarta jest w dwuwierszu pierwszej zwrotki.
Jakiego narodu? Co to był wtedy naród polski?
Dla ułatwienia cytat: "Kiedy więc mickiewiczowscy bohaterowie "Pana Tadeusza" deklamowali "będziem Polakami", to nie myśleli o mitycznym państwie narodowym, ale o Państwie, które każdemu Narodowi dawało szanse rozwoju i bezpieczną egzystencję.
Józef Piłsudski wypowiedziając słowa: "nie jestem Polakiem", potwierdził, że cała jego życiowa walka o niepodległą Polskę, była walką o odbudowanie kultury naszych przodków - kultury demokracji i tolerancji i że tak rozumiał swoją polskość. "

wygrana rewolucja Francuska (1789-1799), w której to Napoleon obalił monarchię Burbonów i ogłosił się cesarzem Francuzów.
Napoleon obalił monarchię Burbonów????? Jakby za duży skrót myślowy.
itd.

Drobiazgi:
Wybicki poetą wybitnym jako żywo nie był.
Czarniecki był hetmanem polnym (nie polowym).

Trochę musisz jeszcze popracować.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •