wika
Witam
Chce poznać historię filmu i poszukuję literatury na temat dziejów kinematografii. Proszę polecić tytuły książek dot. historii filmu.
Zastanawiam się czy kupić książkę "1001 filmów, które musisz zobaczyć" i interesuje mnie czy poza błędami opisanymi w poniższym artykule: http://www.film.org.pl/pr...toria_kina.html
ww. lektura nie zawiera błędów merytorycznych?
pozdrawiam!
Ja ze swojej strony serdecznie polecą taki cykl książek "Kino, wehikuł magiczny" Adama Garbicza i Jacka Klinowskiego(od trzeciego bodajże tomu już sam Garbicz). Bardzo ciekawe, pisane ładnym językim i takie... oryginalne powiedziałbym opisy filmów. Autorzy nie chwalą klasyki tylko dlatego że jest klasyką, tylko uczciwie piszą, że wiele, wiele filmów się strasznie zestarzało i jest przeceniane, a tylko garstka okazała się genialnymi mimo upływu lat. Mi się podoba takie podejście, chociaż często się z autorami nie zgadzam. Nie wiem czy mozna jeszcze dostać całość w księgarniach, ale na allegro powinieneś znaleźć wszystko. Ostatnio nawet wyszedł po długiej przerwie następny(5) tom z lat 74-81.
Polecam również recenzowaną na KMF "Światową encyklopedie filmu religijnego", bo to prawdziwa skrabnica wiedzy o setkach filmów opisanych z perspektywy religii, ale to raczej nie to czego szukasz.
Nie polecam natomista książek w stylu "xxx ważnych filmów", bo tam najczęściej opiszą z grubsza o co w filmie chodzi, co jest dobre, co złe i jak został przyjęty w czasie premiery - taki encyklopedyczne opisy, same banały. Może wyjątki są, ale co przeglądam w sklepach takie książki to jest tak samo.
Również uważam, że takie książki (leksykony) w stylu "100 filmów wszechczasów" można tylko traktować jako spis ważnych filmów w historii kina i mogą być one tylko pretekstem do stworzenia własnej listy najlepszych filmów, ale raczej niewiele ciekawych rzeczy można się z nich dowiedzieć.
Jednak czasami udaje się stworzyć coś wartościowego, jeśli ograniczy się do jednego gatunku. Ja polecam "Leksykon filmowego horroru" (autor Bartłomiej Paszylk), do którego dołączona jest płyta z filmem "Hellraiser" - jednym z najlepszych horrorów. Tutaj link do recenzji książki.
Ciekawie opisane są filmy w cyklu książek wydawnictwa Rabid, szczególnie dwie: "100 thrillerów" (autor Rafał Syska) oraz "100 filmów wojennych" (autor Łukasz Plesnar). W tym drugim oprócz omówienia tytułowej setki są artykuły o filmach polskich, serialach tv i filmach dokumentalnych na temat wojny. Obszerny jest także wstęp, w którym omówiono elementy ikonografii (lokalizacja, mundury, broń) i inne ciekawostki.
Ale i tak najlepszym opracowaniem na temat kina jest "Encyklopedia kina" pod red. Tadeusza Lubelskiego. Każdy miłośnik filmu powinien ją mieć.
Ja ze swojej strony serdecznie polecą taki cykl książek "Kino, wehikuł magiczny" Adama Garbicza i Jacka Klinowskiego
Zamówiłem "Kino, wehikuł magiczny. Przewodnik osiągnięć filmu fabularnego. Podróż pierwsza 1913-1949" wydanie 2.
Nie omieszkam zaznajomić się z wymienionymi w odpowiedziach tytułami książek. Dziękuję.
Ostatnio obejrzałem pierwszą cześć filmu dokumentalnego "Zboczona historia kina", prowadzonego przez Slavoja Žiźka. Jestem pełen podziwu dla interpretacji filmów przez autora "Lacrimae rerum". Oto próbka intelektu Słoweńca: http://www.krytykapolityc...kieslowskim.pdf
Myślę, iż powyższy fragment interesująco obrazuje możliwość interpretacji filmu, wówczas gdy za punkt odniesienia weźmiemy wybrany paradygmat filozoficzny.