wika
W Polsce mamy do czynienie z dwoma źródłami pochodzenia kultur neolitycznych. Są to mianowicie kultury naddunajskie (sama nazwa sugeruje skąd pochodzą ) oraz kultury z obszarów Niemiec, Czech i Moraw. Kultury jakie w tym czasie zamieszkiwały nasz piękny kraj to kultura ceramiki wstęgowej rytej, która ewoluowała do kultury ceramiki wstęgowej kłutej, kultura lendzielska (do połowy neolitu charakteryzowała się malowaniem ceramiki czarna, czerwona niekiedy i biała farbą), kultura ceramiki promienistej (charakteryzowała się wielkimi jak na tamte czasy osadami), kultura amfor kulistych, kultura pucharów dzwonowatych, kultura pucharów lejkowatych. oraz kultura ceramiki sznurowej.
Szczegółowo zajmę się kultura ceramiki sznurowej.
Otóż nazwa pochodzi od charakterystycznego sposobu zdobienia ceramiki za pomocą odciśniętego sznura. Wczesna faza kręgu kulturowego charakteryzuje się grobami szkieletowymi, często pod kurhanami wyposażonymi w amfory i puchary oraz topory kamienne gładzone ( co do toporów to kultura ta bardzo dużo umieszczała ich w grobach.. dlatego tez kiedyś nazywano ja kultura toporów bojowych). W Polsce największe skupiska obserwujemy na Śląsku, Pomorzu Zachodnim oraz w południowej i południwo-wschodniej Małopolsce. Kultura ta rozwijała się na terenach zajmowanych wcześniej przez kulturę pucharów lejkowatych i kulturę amfor kulistych. W wyniku dużego zróżnicowania grup lokalnych wykształciły się z niej osobne kultury m.in. kultura rzucewska i kultura złocka. Charakterystyczną cechą tej kultury jest prawie całkowity brak osad, poza południową częścią. Głównie odnajdowane są ślady krótkotrwałych obozowisk, szałasy i ziemianki. Wyróżnić możemy dwa typy pochówków: w grobach płaskich i kurhanach. Dominują pochówki pojedyncze. Zmarłych chowano w pozycji skurczonej na boku. Mężczyzn chowano na prawym a kobiety na lewym boku. Ciała najczęściej układano na linii wschód-zachód. Groby te charakteryzuje też obecność palisad i konstrukcji kamiennych. Obok jam grobowych, pod nasypami, występują szczątki ofiar składanych ze zwierząt (świń, psów). Groby często wyposażano w naczynia, najczęściej puchary o esowatym profilu oraz amfory z niską szeroką szyją i dwoma uchami. Ponadto w grobach mężczyzn znajdujemy broń (wspomniane już topory ) Kultura ceramiki sznurowej była kulturą trudniącą się pasterstwem koczowniczym.
Zapraszam do opisywania kolejnych kultur.
Pozdrawiam.
[ Dodano: Pią Lut 09, 2007 1:08 am ]
Zaledwie parę kilometrów ode mnie leży mała miejscowość o nazwie Mierzanowice (woj.świętokrzyskie/pow.opatowski/gm.Wojciechowice). Odkryto tam parę lat temu ślady kultury neolitycznej posiadającej niebywałą zdolność wytwarzania naczyń z gliny. Archeolodzy dotąd znajdują coraz to nowe ślady na terenach w/w i innych okolicznych wsi gliniane misy, amfory, lejki i przedmioty codziennego użytku. Znaleziska trafiają do muzeów w świętokrzyskim, lubelskim, małopolskim, mazowieckim i najprawdopodobniej w podkarpackim. Nie znam akurat dokładne rozmieszczenie tych dzieł sztuki prehistorycznej, ale spróbuję się dowiedzieć jak najwięcej.