ďťż

wika

Prosze o pomoc w wymienieniu w kolejnosci chronologicznej premierów Polski w latach 1945-96 oraz o wyjasnienie pojecia odchylenia prawicowo-nacjonalistyczne.
Z góry bardzo dziekuje:*

Ps. A tak na marginesie skoro juz tu jestem:] pierwszy był w naszej historii 'proces 16' czy utworzono TRJN??

[ Dodano: Sro Lut 08, 2006 9:05 pm ]


premierzy są wymienieni tutaj: http://www.polskiedzieje....remierzy-polscy

a co do odchylenia:

podczas plenum KC PPR, które obradowało na przełomie sierpnia i września 1948 roku Bolesław Bierut wygłosił długi referat "O odchyleniu prawicowym i nacjonalistycznym w kierownictwie Partii i o sposobach jego przezwyciężania". Zawierał on obszerną relację z przebiegu wydarzeń po czerwcowym plenum KC. Genezy kryzysu dopatrywał się jednak w wydarzeniach wcześniejszych, a mianowicie w dyskusji nad polityką PPR oraz stosunkiem KRN do CKL wiosną 1944 roku oraz w stanowisku Gomułki podczas narady w Szklarskiej Porębie. Zasadnicza część referatu była poświęcona analizie samego odchylenia, czyli odstępstw ideologicznych i błędów politycznych przypisywanych Władysławowi Gomułce. Został on oskarżony o nieufność do ZSRR i WKP(b), błędną ocenę tradycji niepodległościowych polskiego ruchu robotniczego, gotowość do sprzymierzenia się z prawicą, uchylanie się od walki klasowej z kapitalistami. A wszystko to miało wynikać z niewiary w zwycięstwo partii w walce o władzę państwową- był to kolejny zarzut wobec sekretarza generalnego. Były oczywiście mniejsze, jak np. uchylanie się od samokrytyki, naruszanie zasad centralizmu demokratycznego czy brak czujności. Bierut stwierdził: "(...) ciąży na systemie myślowym tow. Wiesława nieprzezwyciężona narodowa zaściankowość, narodowa ograniczoność, która zwęża widnokrąg polityczny(...)" . I zakończył: "Partia nasza ceni swych przywódców, ich wkład do pracy i walki całej Partii i darzy ich zaufaniem, lecz widzi w nich jedynie realizatorów idei, która przyświeca Partii i klasie robotniczej. Ponad wszelki sentyment do jednostek Partia stawia wierność dla idei rewolucyjnej, niezłomność w jej realizacji i czujność wobec wszelkich prób przenikania obcych wpływów. W tym jest siła naszej Partii, która odrzuca zasady wodzostwa i wysuwa na czoło zbiorowy wysiłek aktywu i całej masy partyjnej" .

W ataku na Gomułkę podczas tego plenum brali udział także inni członkowie KC, łącznie 33 mówców. Byli wśród nich zarówno jego przeciwnicy, jak też dotychczasowi zwolennicy i sojusznicy. Wszystko to miało skłonić go do przyznania racji krytyce i do całkowitej rezygnacji z obrony swoich poglądów.

Sam Gomułka wygłosił dwa przemówienia. Przyjął większość wysuniętych przeciwko niemu zarzutów, stanowczo jednak odrzucił oskarżenia dotyczące okresu okupacyjnego. Następnie zgłosił swoją rezygnację ze stanowiska sekretarza generalnego oraz członka Biura Politycznego.

Na wniosek Bolesława Bieruta uznano, że samokrytyka złożona przez Gomułkę jest zadowalająca. W swojej uchwale Komitet Centralny postanowił zwolnić go z obowiązków sekretarza generalnego. Nie podjęto natomiast żadnej uchwały co do członkostwa Gomułki w Biurze Politycznym. Pozostał on więc nadal jego członkiem. Nie brał jednak udziału w pracach, nie zapraszano go też na posiedzenia. Nowym sekretarzem generalnym PPR został wybrany Bolesław Bierut.

ze strony: http://www.gomulka.terram...ia.htm#agentura
Proces szesnastu: 18–21 VI 1945

Powołanie Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej: 28 VI 1945
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •