wika
Więź między psem (Canis familiaris) a człowiekiem (homo sapiens) istnieje od niepamiętnych czasów. Wszędzie gdzie pojawia się człowiek towarzyszy mu pies. Mimo, iż na początku pies pełnił tylko rolę użytkową to dość szybko miedzy nim a człowiekiem powstały silne więzy. Bez względu na okoliczności nawiązania przyjaźni, ważne jest, iż człowiek i pies byli bliskimi kompanami.
Starożytni Egipcjanie hodowali kilka typów ras i świadomie je klasyfikowali. Psy w Egipcie otaczano czcią i po ich śmierci celebrowano żałobę goląc brwi i płacząc. Zwierzę poddawano mumifikacji i grzebano w zdobionej obroży, na której umieszczano imię.
O umiejętnym klasyfikowaniu ras świadczą zachowane malowidła. W grobowcu Tutenkhamona odkryto namalowaną scenę przedstawiającą polowanie – Król z łukiem, a przy nim gończe.
Wśród staroegipskich ras odnaleźć można mastifa, harta, szpica taka różnorodność przedstawionych psów świadczyć może o dość dobrze rozwiniętej hodowli w tych odległych czasach.
Również w innych starożytnych cywilizacjach jak Sumer, Asyria czy Babilonia pies był obecny. Dekoracja ścienna w pałacu króla Asurbanipala przedstawia dwa ogromne mastify prężące się na smyczy trzymane przez nadwornych pisarczyków.
W starożytnej Grecji hodowano potężne psy – molosy. Wyśmienicie sprawdzały się jako psy strużujące.
To tylko niewielka wzmianka na temat obecności psa w historii. Zapraszam do dyskusji na ten temat.
Może słyszeliście o psach które szczególnie wpisały się na karty historii?
Przeglądając Gazety Wojenne natrafiłem na tą ciekawostkę na temat psów :
Do walki z czołgami Wehrmachtu Stalin powołał „psie brygady”.Zwierzętom przyczepiano na grzbietach miny.Ich tresura polegała na wabieniu mięsem, by nauczyć je wpełzania pod czołg.Pomysł poniósł fiasko:psy panicznie bały się wystrzałów na polu bitwy,a niemieccy żołnierze bez trudu obłaskawiali je wałówką.
Dobrze że ten pomysł poniósł fiasko bo jak czytałem pierwszy raz tą ciekawostkę to żal mi było tych psów .
W bogatej symbolice średniowiecznej ikonografii pies znalazł zaszczytne miejsce zwierzęcia symbolizującego wierność. Jego przedstawienia szczególnie często towarzyszyły scenom zaślubin oraz przedstawieniom kochanków, a także na nagrobkach kobiet.
Oprócz tego, że był wykorzystywany do polowań, był pierwszym zwierzęciem w Europie które zaczęto hodować wyłącznie dla rozrywki, jako salonowe pupile. Już w XVwiecznej ikonografii można spotkać ilustracje przedstawiające psy rasy przypominającej pudla, siedzące na poduszkach lub biegające beztrosko po komnatach zamku.
W czasach średniowiecza każdy szlachetnie urodzony starał się posiadać najdroższe psy jakie tylko istniały. Najwaleczniejsze psy obrończe, gończy, terier czy buldog dodawały prestiżu swoim właścicielom. Zapotrzebowanie na psy dla arystokracji spowodowało rozpoczęcie przemyślnej hodowli tych ras. Z czasem zrodził się pomysł urządzenia wystawy i tak oto pierwsza wystawa psów miała miejsce w Londynie w 1850r. Wystawa miała charakter towarzyski , ale w kolejnym już roku podczas wystawy utworzono pierwszą w świecie organizację kynologiczną.
Już w starożytnym Egipcie pies był przyjacielem człowieka. Znane są mumie psów znajdywane we własnych grobowcach lub w grobowcach swoich panów. Pies pojawia się także w opowiadaniu pochodzącym z okresu Nowego Państwa, zanym jako "Książę zaklęty" ( http://www.forum.historic...opic.php?t=2986 ).
To ja może krótko napisze o jednej z moich ulubionych ras, Mastiffach . Tzw Psy Brytanii, już Celtowie wykorzystywali mastiffy podczas wojen.
Potem rzymianie wymieniają je jako jeden z najlepszych towarów przywożonych z Brytanii. Rzymianie wychwalają odwagę zręczność i siłę tych psów które najprawdopodobniej walczyły na arenach.
W średniowieczu były najpopularniejsza rasą myśliwską. Wielki fanem i propagatorem tej rasy był Ryszard Lwie Serce za którego co druga angielska rodzina posiadała tego psa.
Kolejną wielką zwolenniczką tej rasy była Elżbieta I która posiadała nawet własne hodowle Mastiffów. za jej czas mastiffy brały udział najczęściej w walkach np. z niedźwiedziami bądź bykami.
W XIX wieku rasa zaczęła ta podupadać ponieważ z walk zaczęły je wypierać psy typu Bull. Jednak dzięki ludziom pasjonujących się tą rasy udało sie jej przetrwać.
PS. tutaj macie link do bardzo ciekawego artykułu, dotyczącego tej rasy: http://www.molosy.pl/mast...a_mastifang.htm a poniżej zdjęcie
No cóż Twój ulubieniec wyróżnia się znacząco wśród innych ras psów. Sama budowa, jak również cechy psychiczne są niepospolite, dlatego akurat ta rasa przeznaczona jest dla niewielu hobbystów, miłośników i zapaleńców. Warto pamiętać, że to nie fotelowe maskotki tylko psy o cechach charakteru nad którymi nie każdy może zapanować. Oczywiście odpowiednie przygotowanie i ciężka praca przynosi świetne efekty przy ułożeniu . To typowe psy stróżujące doskonale sprawdzające się przy nadzorze mienia, choć wiem, że zdarza się inne wykorzystanie ale tego akurat nie pochwalam , a wręcz piętnuję....
Innym słynnym w historii, psem jest chart Króla Karola IX Akteon. Którego Aleksander Dumas przedstawia w ,,Królowej Margot", gdzie psa ponoć zabija ta sama trucizna co Króla. Jak podają źródła w rzeczywistości pies przeżył swojego pana, nawet został umieszczony w testamencie i pobierał pensję. Karol co ciekawe w swoim testamencie umieści tylko 3 osoby, swojego syna Karola Bastarda de Valois, Marię Touchet oraz Akteona pisząc przy tym że były to jedyne osoby które go naprawdę kochały.