ďťż

wika

Jakie znacie teorie na temat pochodzenia naszych przodków? Ja słyszałem o dwóch.

Pierwsza (bardziej moim i wielu badaczy zdaniem prawdopodobna) zakłada ze Słowianie przybyli na ziemie polskie, opuszczone przez ludnosć dotychczas je zamieszkującą, ze wschodu (prawdopodobnie gdzieś ze wschodnich rubieży zasiegu kultury czerniachowskiej) w V w.

Druga (popierał ją choćby prof. Witold Hensel) mówi że ludy pra/protosłowiańskie zamieszkiwały nasze ziemie od epoki brązu, a moze nawet czasów jeszcze wcześniejszych. Według tej teorii uznaje sie że kultura łużycka była prasłowiańska.

Narazie nie podaje argumentów, moze to was zachęci do dyskusji, bo jak narazie widzę że forum troszke leży i kwiczy Więc co o tym sądzicie? Może słyszeliście a jakiś innych ciekawych teoriach?


Podałeś dwie podstawowe teorie, tj. autochtoniczną i allochtoniczną. Więcej teorii w zasadzie nie ma. Istnieją jedynie możliwości w zakresie teorii allochtonicznej (tj. skąd przybyli?).
Mam pytanie odnośnie pierwszej teorii - skoro Słowianie przybyli na tereny opuszczone, to gdzie podziała się ta ludność, która zamieszkiwała te tereny wcześniej?
IV i V wiek to burzliwy okres wędrówek ludów. Przypuszcza sie że ludność kultur przeworskiej i wielbarskiej (często etnicznie łączona z kolejno germańskimi Wandalami i Gotami) została zepchnięta z dotychczasowych siedlisk przez koczownicze ludy ze wschodu. Goci jak wiemy migrowali na południowy wschód, Wandalowie południe i zachód. Generalnie jedne i drugie ludy wtargnęły w rezultacie na teren umierającego już Imperium Romanum.


Istnieją jedynie możliwości w zakresie teorii allochtonicznej (tj. skąd przybyli?).

W przypadku teorii autochtonicznej też pojawia sie problem od którego momentu można juz mówić o prasłowianach.

Mi bardziej odpowiada teoria pierwsza z racji na fakt iż przez sporą część V w obserwuje sie na terenie polski pustkę osadniczą, niemal całkowity zanik znalezisk przynależnych wcześniejszym kulturom, kończący się z momentem pojawienia się elementów kultury jednoznacznie Słowiańskiej.

Przeciwnicy tej teorii powołują się natomiast na źródła historyczne. Chodzi o wzmianki np. u Tacyta i Piliniusza Starszego o plemionach Wenedów mieszkajacych gdzieś na terenie dzisiejszej Polski - jak wiemy od VI wieku jednoznacznie Wenedami nazywano właśnie Słowian (u Jordanesa). W. Hensel twierdzi również że niektóre formy ceramiki przeworskiej są mocno zbliżone do tych wczesnosłowiańskich.


Kwestia etnogenezy Słowian jest tematem doprowadzającym mnie do szewskiej pasji. Im więcej czytam na ten temat tym mniej wiem i coraz mniej pewna jestem swoich wcześniejszych sądów i poglądów. Do niedawna byłam zagorzałą allochtonistką, wydawało mi się, że jest to pogląd zdecydowanie bardziej prawdopodobny od autochtonizmu. Ciągłość osadnicza na terenie Polski wydawała mi się mało prawdopodobna no ale... Badania materiału kostnego, przeprowadzone przez profesora Piontka dowodzą, że materiał kostny ludności kultury przeworskiej i kultury słowiańskiej jest dokładnie taki sam. Piontek wykonał masę mikropomiarów i wyszło mu, że jest to dokładnie ten sam tym antropologiczny.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •