ďťż

wika

Polskie obozy koncentracyjne? Oczywiście, że istniały

Polskie obozy koncentracyjne istniały naprawdę. Mało kto dziś pamięta, że Polacy po wojnie trzymali w Auschwitz Niemców, a warunki w nadzorowanych przez nich obozach na Śląsku nie różniły się zbytnio od tych panujących w łagrach na Syberii.

http://histmag.org/?id=1898

Jakie jest Wasze zdanie na poruszony w artykule temat?


warto jednak pamiętać, że często używanie terminu "polskie obozy koncentracyjne" służy do obwiniania Polaków o zagładę Żydów i w takim kontekście najczęściej wywołuje burzę. A to niestety artykuł przemilcza. Nie o wybielanie zatem Polaków chodzi, ale o ukazywanie rzeczywistości taką jaką była. Pisząc o polskich obozach po wojnie, warto jeszcze byłoby prześledzić, kto pełnił w nich funkcje komendantów - ilu było tych, którzy przeżyli piekło wojny pod okupacją sowiecką czy niemiecką, a ilu było tych, którzy przyszli ze wschodu, by wprowadzać nowy ład. Wówczas uznałbym dyskusję za rzetelną.
Termin "polskie obozy koncentracyjne" jest niepoprawny.Może bowiem sugerować jak napisał Edward że to Polacy sprowadzili zagładę na Żydów a pisanie takich bzdur to już skandal.Powinno się raczej używać terminu nazistowskie(niemieckie) obozy koncentracyjne w Polsce i tylko to jest poprawne sformułowanie.
przeczytaj dokładnie artykuł. Mówi o obozach, które funkcjonowały po wojnie. I jest faktem, że takie obozy istniały. Nie można tego zanegować. Natomiast niewłaściwe jest mówienie o "polskich obozach" w odniesieniu do II wojny światowej. Sam artykuł jest o tyle ważny, że ukazuje coś, czego nie ma w podręcznikach - nawet akademickich, bo jest to mało wygodna rzeczywistość, co więcej skrywana, bo była niewygodna zarówno dla władz PRL jak i obecnych. Trzeba by jeszcze dodać, że w obozach umieszczani byli przeciwnicy "jedynie słusznego ustroju", może niekoniecznie już w tych poniemieckich, ale również.


Niewłaściwe jest używanie przymiotnika "koncentracyjny". Myśmy nie mordowali masowo ludzi. Ten termin przynależny jest obozom niemieckim w czasie II wojny światowej.
nazwa "koncentracyjny" nie oznacza eksterminacji, tylko więzienia osób niewygodnych w danej chwili dla władzy (z przyczyn społecznych, politycznych, rasistowskich itp.). Mogły być obozy koncentracyjne służące pracy niewolniczej - obozy pracy lub takie, które z założenia służyły eksterminacji niewygodnych grup ludzi. Nazwa koncentracyjny wywodzi się od izolowania w konkretnym miejscu grupy ludzi - koncentracja. Polecam Słownik Władysława Kopalińskiego.
Również patrząc na politykę niemiecką okresu III Rzeszy widać wyraźne rozróżnienie. Obozy koncentracyjne służyły pracy skazanych. Najczęściej pobyt w tyh obozach kończył się śmiercią w wyniku niskich racji żywnościowych, kar, ciężkiej pracy fizycznej, czy chorób. Ale mimo wszystko dla wielu istniała nadzieja na przeżycie. Inny charakter miały obozy zagłady, których celem było jak najszybsze uśmiercenie przybywających tam ludzi - takie obozy powstały po konferencji w Wansee - były cztery: Treblinka, Bełżec, Sobibór, Chełmno. Tutaj jedynymi pracującymi więźniami byli ci, którzy obsługiwali machinę śmierci.
I funkcjonowały obozy mieszane, gdzie przeprowadzano selekcję więźniów, jedni byli przeznaczeni do pracy, inni bezpośrednio na zagładę.

Ponieważ obozy po wojnie służyły także pracy niewolniczej więźniów niewygodnych pod względem politycznym lub narodowościowym - nazwa "koncentracyjny" jest właściwa. Niewłaściwym byłoby nazywanie tych obozów obozami zagłady.
Obozy koncentracyjne to dla mnie obozy zagłady . Nie wiem skąd wziąłeś te stwierdzenie że to dwa różne obozy. Teraz to ty przekombinowałeś Edwardzie bo w tej całej sprawie chodzi o skojarzenia. Ludziom najczęsciej kojarzy się słowo koncentracyjny z obozami zagłady i z nazistami.
obozy koncentracyjne dzieliły się na:
- obozy pracy - więźniowie izolowani byli zmuszani do niewolniczej pracy na rzecz państwa, otrzymywali niskie racje żywnościowe, mieszkali w barakach, bez odpowiedniej pomocy medycznej (w przypadku III Rzeszy zachowano pozory), duża zachorowalność i epidemie, a także uśmiercanie np. fenolem. Były to obozy duże.

obozy zagłady - w przeciwieństwie o poprzednich służyły tylko i wyłącznie eksterminacji ludności. Nie było pracy, a bezpośrednio z transportu więźniowie byli kierowani do komór gazowych.

Były także obozy mieszane, w których dokonywano wstępnej selekcji więźniów, jedni byli kierowani do pracy, a inni bezpośrednio na zagładę. I jest to podział naukowy, a nie skojarzeniowy.

Nawet historiografia żydowska wskazuje na takie rozróżnienie. Ale nie trzeba sięgać aż tak daleko, od ucznia gimnazjum klasy trzeciej wymaga się umiejętności rozróżniania pojęcia obóż koncentracyjny i obóz zagłady.
Podział na obozy zagłady i pracy jest jasny dla każdego. Jednak obozy zagłady nazywa się koncentracyjnymi a nie jak napisałeś że koncentracyjne się dzielą na: zagłady i pracy. wydaję mi się że trochę to pokręciłeś. Mogę wiedzieć na jakie opracowanie się powołujesz?
już ci podałem wcześniej. Chociażby słownik Kopalińskiego, który zawiera pojęcie obóz koncentracyjny - TUTAJ
Ale wystarczy też sięgnąć do klasyfikacji obozów w III Rzeszy, polecam także stronę żydowską o zagładzie TUTAJ

owszem, obozy zagłady były obozami koncentracyjnymi, ale nie każdy obóz koncentracyjny jest obozem zagłady.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •