wika
Szukam kogoś znającego temet.
No to powiedzmy, że znalazłaś....i co dalej?....
P.S.
Oczywiście ten twój drugi identyczny post który już usunąłem wkleił się przez przypadek.
Czy w Prusach obowiązywało prawo ziemi czy krwi ? Tak samo w Rosji. Mój pradziadek urodzony w poznańskim przyjechał z ojcem do Królestwa Polskiego i jego syn urodzony w KP nie został pwołany do wojska ponieważ miał wg urzędu obywatelstwo pruskie jak jego ojciec. Natomiast bracia pradziadka urodzeni w KP do wojska zostali powołani. Czy jeżeli prapradziadek ożenił sie w poznańskim musiał tam przebywać legalnie ? Domyślam sie , że mógł pochodzić z okolic Ostrowii Mazowieckiej należącej krótko po rozbiorach do Prus. Wtedy mógł być traktowany w Prusach jak poddany pruski a po powrocie do KP jak poddany rosyjski bez konieczności przyjmowania obywatelstwa rosyjskiego? Czy też mógł być deportowany z Prus koło roku 1863 , w tym czasie pojawił się na terenie KP ?
Jeżeli chodzi o XIX wieczna Rosję - było różnie, zależało to od wielu czynników, często było tak, ze obowiązywały oba te prawa - troszkę acz niewiele napisane jest o tym u Bazylowa - "Historia Rosji"! Polecam lekturę :)
Jezeli chodzi o XIX wieczna Rosje - bylo roznie, zalezalo to od wielu czynnikow, czesto bylo tak, ze obowiazywaly oba te prawa - troszke acz niewiele napisane jest o tym u Bazylowa - "Historia Rosji"! Polecam lekture :)
U Bazylowa jest bardzo niewiele, nic prawie.
Może ktoś zna temat, lub podpowie lekturę?