wika
Witam.
Mam problem z odszyfrowaniem stopnia wojskowwego ze zdjecia. Stopnie wojskowe XIX/XX wiek. Jeżeli ktoś posiada jakiekolwiek informacje to proszę o wpisy. Mogą być linki do stron z takim informacjami.
Dziękuje i pozdrawiam.
To zdjęcie jest troszke nie wyraźne...
Proponuje poszukać na str. http://www.uniforminsignia.net/
A ja mam jakieś dziwne wrażenie że kolega chyba zakpił sobie z nas.
Ja dosyć mocno interesuję się stopniami wojskowymi, jednak to co widać na powyższym zdjęciu nawet w ogólnych zarysach nie przypomina żadnego stopnia.
Obawiam się więc że trzeba będzie usunąć ten kiepski "rebus" - może nawet i wraz z jego "właścicielem".
Do Admina.
Nie zakpiłem z nikogo!!!!
Chodzi mi o to że mam zdjęcie dziadka prawdopodobnie z radzieckiej armii i chciałem ustalić kim tam był. poniżej krótki opis pagonów:
w dolnej części jest jakiś ptak - tak to wygląda
a w górnej coś na kształt literki V przkreślonej w jej górnej części.
[ Dodano: Sro Gru 27, 2006 8:40 pm ]
No to teraz wiemy z kim rozmawiamy i o czym, andrzeju ziolo.
Wybacz, ale w pierwszej chwili pomyślałem że to jakiś kiepski żart, gdyż po wstępnej konsultacji z Grabonem doszliśmy do wniosku że zdjęcie może być zwykłym montażem wykonanym z 5-ciu elementów.
Kiedy na dodatek zobaczyliśmy na nim sylwetkę młodego człowieka z komórką w ręce, nasze odczucia zaczęły być mieszane.
Ale jeśli jest jak mówisz, to postaram się jakoś ci pomóc.
Nie obiecuję jednak niczego, gdyż nie jestem pewien czy zdjęcie będzie czytelne nawet po dokładniejszej obróbce graficznej.
Pozdrawiam.
Po konsultacji z Ra postanowiłem Ci pomóc (oczywiście z pomocą RA)! Do tego potrzebne jest określenie w jakim roku zostało zrobione zdjęci (może być z poślizgiem 5-10 lat, ostatecznie lata w jakich żył twój dziadek) lub wygląd całego munduru lub dokładniejsze zdjęcie…
postaram się zebrać jak najwiecej informacji oraz zdjęcie lepszej jakości. to zostało zrobione telefonem i chyba dla tego tak bardzo słabo wypadło.
proponuję rzucić pytanie na tym forum: http://war.borda.ru/?0-4 - to rosyjskie forum dotyczące rekonstrukcji między innymi, militariów itp., może pomogą
można też poszukać tutaj: galeria mundurów armii carskiej: http://www.photohost.ru/member/1499
Witam!Dzięki za zainteresowanie się moją skromną osobą.Portal ten odwiedzam,ponieważ od co najmniej tygodnia próbuję się dowiedzieć,co to za stopień.Ten dziadek z portretu to mój dziadek,a nie Andrzeja.Próbowałem znależć coś na innych portalach,niestety,bez rezultatu.Dopiero właśnie Andrzej znalazł Wasze forum i zarysowała się sznsa na jakieś rozwiązanie.Jeśli chodzi o szczegóły:to oczywiście armia carska,ok.1900roku.Dlaczego tak uważam?Dziadek urodził się w 1880 r.Do wojska brali od dwudziestego roku życia,służba była chyba pięcioletnia,w kampanii japońskiej w 1905 raczej nie brał udziału,czyli okres pomiędzy 1900 a 1905.Z tradycji rodzinnej wynika że był pionierem czyli w.g dzisiejszej nomenklatury saperem.Może to pomoże w rozwiązaniu zagadki.Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego Nowego Roku! Mel.
Tak jak pisałem wcześniej dokładam dzisiaj zdjęcia
O to chodziło... To nam troszkę ułatwi poszukiwania. Mimo wszystko trochę to potrwa!
Dzięki za pomoc!Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!mel.
Wstępnie można powiedzieć że mundur pochodzi z czasów rosyjskiej armii carskiej, zaś stopień widoczny na pagonach munduru tego żołnierza odpowiada mniej więcej stopniowi kaprala.
Będą jednak trudności z ustaleniem formacji i nazwy pułku w którym powyższy żołnierz służył.
Po dokładniejszym obejrzeniu tych zdjęć zauważyłem że pagony nie posiadają żadnych obwódek, a więc jest możliwym że ten żołnierz należał do któregoś z regimentów formacji piechoty.
Wygląda na to że owa dystynkcja zwana "belką" odpowiadającą w tym przypadku wspomnianemu kapralowi przysłania nie orła, a raczej koronę., zaś w dolnej części pagonu widoczny jest emblemat pułku w którym ten żołnierz służył.
niestety, ów emblemat jest bardzo słabo widoczny i trudno go dokładnie rozpoznać.
Jak na razie udało mi się odnaleźć dwa podobne pagony przypominające te ze zdjęcia.
Pierwszy z nich nosi nazwę - 9-й пехотный Ингерманландский Императора Петра Великого полк ...był to pułk piechoty.
Drugi to - 65-й пехотный Московский Его Величества полк...również pułk piechoty.
Proszę zwrócić uwagę na cyfry rzymskie u dołu każdego emblematu (emblemat jako nazwa umowna).
Na zamieszczonych powyżej zdjęciach żołnierz ma jakby podobne cyfry rzymskie.
Pytaniem jednak jest - czy są to cyfry "I" czy "II"?....
Oczywiście nie jest to jednoznaczna moja odpowiedź, a raczej własna sugestia interpretacji rozpoznawanych pagonów.
Pozdrawiam.
Wstępnie można powiedzieć że mundur pochodzi z czasów rosyjskiej armii carskiej, zaś stopień widoczny na pagonach munduru tego żołnierza odpowiada mniej więcej stopniowi kaprala.
Szanowny RA co do munduru to masz w 100% rację, aczkolwiek co do stopnia z tobą się nie zgadzam! Moim zdaniem jest to stopień odpowiadający mniej więcej stopniowi sierżanta sztabowego. Dlaczego tak sądzę… Spójrz na pagon, który ja znalazłem:
andrzej ziolo powiedział:
w górnej coś na kształt literki V przkreślonej w jej górnej części .
– korona na którą nakłada się ta belka troszkę przypomina przekreślone V!
w dolnej części jest jakiś ptak - tak to wygląda
-no tak to może przypominać ptaka!
RA powiedział:
Będą jednak trudności z ustaleniem formacji i nazwy pułku w którym powyższy żołnierz służył.
I tu się z tobą całkowicie zgadzam…
Nie wykluczam takiej możliwości, jednak zwróć uwagę na szerokość belki tej ze zdjęcia i tej z prezentowanego przez ciebie pagonu.
Zdjęcie jest niestety czarno - białe i nie sposób rożróżnić na nim jakiekolwiek kolory.
Tym niemniej pagon sierżanta sztabowego miał szerokość co najmniej dwóch złączonych belek ówczesnego kaprala czy np. młodszego sierżanta.
Ponadto w armii carskiej dystynkcje podoficerskie przyszywano nieco poniżej guzika pagonu, a nie jak np. w naszej armii jakieś 3cm. od strony ramienia.
Żołnierz na zdjęciu ma (moim zdaniem ) raczej zbyt wąską "belkę" (dystynkcję) jak na sierżanta sztabowego....jednak spierał się póki co nie będę.
Może uda nam się wyszukać gdzieś jakichś czytelniejszych stopni rosyjskiej armii carskiej?...
Na tym etapie możemy chyba założyć że powyższy żołnierz należał do jednego z ówczesnych regimentów należących do któregoś z pułków moskiewskich.
Podobne emblematy na pagonach nosił też - 18-й пехотный Вологодский Его Величества Карла i Короля Румынского полк (до 1917 г.)
Ten pułk i jemu podobne działały w latach 1915 do 1917r. pod powyższymi nazwami - potem zostały chyba przeformowane.
Z tego co ja ustaliłem kapral miał dwie belki a na zdjęciu jest jedna… Jedną miał starszy szeregowy!
Co do podobnych emblematów:
Pamiętajmy, że kolor również ma znaczenie… np. tu mamy pagon barwy niebieskiej 84-й пехотный Ширванский Его Величества полк
Grabon,
Z tego co ja ustaliłem kapral miał dwie belki a na zdjęciu jest jedna… Jedną miał starszy szeregowy!
Z moich informacji wynika natomiast że kapral armii carskiej miał tylko jedną belkę (stopnia starszego szeregowego chyba nie używano), zaś kolejne stopnie nosiły nazwy:
- młodszy sierżant - dwie belki
- starszy sierżant - trzy belki (stopnia zwykłego sierżanta w armii carskiej raczej nie rozróżniano)
- wreszcie sierżanta sztabowego - szeroka belka poprzeczna nazywano feldfebel lub вахтмистр, co było chyba odpowiednikiem wachmistrza.
Muszę przyznać że jest to dosyć skomplikowane, gdyż w naszej armii odpowiednikiem wachmistrza był sierżant, a starszego wachmistrza - starszy sierżant...i na tym kończyły się stopnie naszych sierżantów.
W armii carskiej w zależności od formacji wojskowej wachmistrz był na poziomie sierżanta sztabowego.
Co do kolorów pagonów i mundurów, to zgadzam się w pełni, jednak ze zdjęcia zamieszczonego przez naszego kolegę na forum chyba niczego w tym względzie się nie dowiemy.
Oto stopnie jakie były w Armii Carskiej:
1.рядовой
2.ефрейтор
3.младший унтер-офицер
4.старший унтер-офицер
5.фельдфебель
6.подпрапорщик
Kolejne stopnie już się komplikują ponieważ następuje silne rozróżnienie stopnie oficerskie żołnierzy w rezerwie i tych którzy w niej nie są…
Podsumowując: w 2 źródłach spotkałem się, że istnieje ktoś między szeregowym a kapralem (starszy szeregowy) a w 1 faktycznie kogoś takiego nie ma… Więc wszystko zależy od tego jaką klasyfikację przymniemy… Ale moim zdaniem ta którą przedstawiłem u góry jest dość wiarygodna czyli to by potwierdzało twoją teorię Ra na zdjęciu mamy kaprala! Choć część źródeł wyklucza młodszego sierżanta – czyli wtedy wszystko by się przesunęło i kapral miałby dwie belki a nie jedną…
Poszukam jakiegoś jeszcze opracowania podobnego tematu…
Witam .
Cały czas jestem jeszcze na etapie szukania zdjęcia orginalnego. To które zamieściłem na forum jest zrobione z retuszem i dość mocno powiększone. Może na orginale będzie lepiej widoczny pagon.
Dziękuje i pozdrawiam wszystkich zapaleńców :)