wika
Wszelkie prace nad nowymi osiągnięciami techniki idą szybciej, gdy idą za nimi duże pieniądze - związane chociażby z wojskowością czy podróżami kosmicznymi. Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile zwykłych, codziennych ułatwień zawdzięczamy tym dziedzinom techniki.
Osiągnięciem, które najbardziej kojarzy się z przemysłem kosmicznym jest żywność liofilizowana, która dziś przywraca do życia zmęczone pracą postacie z reklamy. Zawdzięczamy mu także zapięcie na rzep czy wiele nowoczesnych materiałów, min. także wiele różnego rodzaju polimerów. Przemysłowi zbrojeniowemu zawdzięczamy z kolei nieprzywierające patelnie pokryte opracowanym na jego potrzeby teflonem, czy chociażby ultrasonografię bazującą na używanej od II W.Ś. technice sonarowej.
Zabawna historia wiąże się z wynalezieniem długopisu mogącego pisać do góry nogami lub w stanie nieważkości. Zatrudnieni przez NASA technicy długo głowili się nad tym problemem, którego nie mieli Rosjanie - po prostu pisali ołówkami.
Z innej beczki - prawdopodobnie na potrzeby rycerstwa wynaleziono strzemiona, które były niezbędne do utrzymania się w siodle podczas ataku piką czy kopią, a bez których dzisiaj nie wyobrażamy sobie jazdy konnej.
Jakie znacie inne przykłady zwyczajnych-kosmicznych wynalazków? Jak wcześniej wojskowość mogła wpływać na udogodnienia w codziennym życiu?
A choćby rozwój medycyny,a dokładniej chirurgii w XVIII i XIX wieku .Podobno nawet narzędzia chirurgiczne z starożytnego Rzymu ,które wtedy używali są prawie identyczne jak dzisiejsze.Gdyby nie wojny i ich ofiary to nie rozwinęła by się tak bardzo chirurgia.Albo np. konserwy.Tak poradzono sobie z przechowywaniem dłużej ilości jedzenia na statkach bodajże w XIX w.nawet sobie nie zdajemy sprawy ile codziennych rzeczy zostało wymyślonych lub udoskonalonych na potrzeby mordowania lub ratowania ludzi na wojnie
Jakie znacie inne przykłady zwyczajnych-kosmicznych wynalazków?
O bardzo ciekawy temat Złomiarz.
Ja, gdy myślę o wynalazkach związanych z tą dziedziną kojarzę sobie np. pierwszego satelitę Sputnik1 wystrzelonego przez Rosjan w 1957 roku . W ślad za nimi podążyli oczywiście amerykanie i dziś po orbicie okołoziemskiej krążą setki satelitów, które służą do badań warstw atmosfery, pomagają w przewidywaniu pogody, ułatwiają sporządzanie map. Najnowsze satelity są tak precyzyjne, iż na przesyłanych przez nich zdjęciach np. z powierzchni naszej planety widać najdrobniejsze szczegóły.
Ponadto dzięki satelitom istnieje możliwość wymiany programów telewizyjnych na różnych kontynentach....
W chwili obecnej człowiek prawie w każdym miejscu na Ziemi korzysta z usług świadczonych przez te użyteczne urządzenia.
Pozdrawiam
Najnowsze satelity są tak precyzyjne, iż na przesyłanych przez nich zdjęciach np. z powierzchni naszej planety widać najdrobniejsze szczegóły.
Podczas Zimnej Wojny satelity szpiegowskie były już podobno tak zaawansowane, że ze zdjęć dało się odczytać nagłówki gazety czytanej przez kogoś na ziemi.
Satelity są przydatne także w badaniach naukowych, umożliwiły min. dokładne określenie kształtu Ziemi (która wcale nie jest okrągła), pozwalają także monitorować skutki efektu cieplarnianego czy wędrówki waleni.