wika
Najstarsze ślady działalności człowieka na ziemiach polskich pochodzą ze stanowisk dolnośląskich. Jednym z takich stanowisk jest Winna Góra w Trzebnicy koło Wrocławia. Stanowisko leży na terenie cegielni w związku z tym niezbędne było przeprowadzenie badań ratunkowych ponieważ regularna eksploatacja przemysłowa jak również osuwanie się zbocza stanowiły poważne zagrożenie. Wykopaliska rozpoczęto w roku 1987. Prócz badań archeologicznych prowadzone były również badania geologiczne, gleboznawcze, paleobotaniczne i paleozoologiczne. Kiedy odsłaniano wartę orną w Trzebnicy, odkryto ceramikę z okresu wpływów rzymskich oraz późnego średniowiecza. Dalsze badania pozwoliły na zgromadzenie sporej ilości wyrobów krzemiennych, a także szczątków fauny i flory plejstoceńskiej. Wiek najstarszych zabytków ocenia się na 470 tysięcy kat temu. Wyroby z Trzebnicy reprezentują przemysł mikrolityczny, charakteryzujący się niewielkimi rozmiarami narzędzi krzemiennych (zazwyczaj kilka centymetrów wielkości). Materiały kostne są dość rzadkie i zazwyczaj kiepsko zachowane, znaleziono jednak świetnie zachowany szkielet węża eskulapa. Nie natrafiono na żadne szczątki ludzkie ale zwykło się łączyć Winną Górę z działalnością grupy Homo erectus. Teorię tą zdają się potwierdzać nieliczne szczątki kostne koni czy jeleni (główna zwierzyna łowna Homo erectus)noszące wyraźne ślady intencjonalnych działań.
Czy są w internecie jakiej fotografie owego stanowiska lub też znalezisk? Może jakieś artykuły. Dotąd nie spotkałam się niestety z owym stanowiskiem lub artykułami na jego temat więc jeślim ktoś miałby jakieś źródła bardzo proszę o nie ;)
Niestety, jest to mało rozreklamowane stanowisko. A szkoda. Co do artykułów to mam zapisane kilka. Znajdują się one w czasopismach archeologicznych:
Burdukiewicz J. M.
"Osadnictwo dolnopaleolityczne w Trzebnicy", Studia Archeologiczne, tom 24.
"Wyniki badań na stanowisku w Trzebnicy", Śląskie Sprawozdania Archeologiczne, tomy: 33, 34, 37.
W każdej uniwersyteckiej bibliotece powinny być te czasopisma. Samych zdjęć stanowiska w internecie jest mało ale na szczęście do czasopism dołączone są tablice z poszczególnymi zabytkami znalezionymi w Trzebnicy.
Niestety do bibliotek uniwersyteckich dostępu nie mam :/ Będzie trzeba gdzie indziej szukać. :) No nic dziękuję za podanie artykułów :)