wika
Bardzo proszę o pomoc osoby które brały udział w którejś z edycji Olimpiady Historycznej. Otóż ja biore się za nią pierwszy raz i nie wiem zabardzo jak sie do tego zabrać :) nauczyciel powiedział nam to przed samym koncem roku szkolnego i nie bylo kiedy wszystkiego dogadać a dobrze by było porobić coś przez okres wakacji :) Na stronie olimpiady jest taka informacja co do przebiegu pierwszego etapu:
A. Pracy pisemnej na jeden z siedmiu tematów obejmujących następujące specjalności - archeologia, starożytność, średniowiecze, epoka nowożytna, historia XIX wieku, historia najnowsza po 1918 r. (wśród których musi znajdować się jeden temat z historii regionalnej) opracowanych przez Komitet Okręgowy.
Praca ta powinna być napisana w warunkach kontrolowanej samodzielności na arkuszach dostarczonych przez Szkolną Komisję Olimpiady. Czas trwania etapu pisemnego 3 godziny zegarowe.
B. Eliminacji ustnych - polegających na odpowiedzi ucznia na:
B1 2 pytania (sformułowane na piśmie i wylosowane przez ucznia w postaci kartki) mające na celu solidne sprawdzenie wiadomości ucznia z zakresu materiału objętego podstawą programową dla zakresu rozszerzonego z historii dla szkoły ponadgimnazjalnej .
B2 pytanie (postawione ustnie) z zakresu problematyki wybranych przez ucznia lektur (przynajmniej 3 lektury).
Wybrałem dzieje najnowsze, mam narazie 2 ksiązki-Piłsudski i Narodziny Systemu Władzy. Ide teraz do drugiej klasy LO więc nie omawiałem jeszcze tego materiału. Jak mam to wszystko zrobić? Rozumiem że mam przeczytać trzy książki ze spisu i miec ich znajomość. Czy będe pisał ta prace pisemna na 3h własnie ze znajomości tych książek czy ogółem ze znajomości epoki? Czy mam sie uczyć materiału ktory obejmuje mój poziom nauczania (rozszerzona historie) z tego zakresu? Rozumiem, że musiałbym zakupić podręcznik do 3kl LO i się nauczyć tego materiału stamtąd własnie? Proszę ogołem o jakies rady w sprawie tej olimpiady. Dziękuje i pozdrawiam.
Cieszę się, że postanowiłeś wziąć udział w Olimpiadzie Historycznej, chociaż musisz zdawać sobie sprawę, że przed Tobą trudne zadanie. Idziesz teraz do II klasy, tak więc powinieneś oczywiście wierzyć w swój sukces, ale jednocześnie musisz być przygotowany na niepowodzenie (jeśli spróbujesz w tym roku, podczas kolejnej olimpiady Twoje szanse będą znacznie większe, dzięki zdobytemu doświadczeniu).
Czeka Cię sporo pracy, ponieważ musisz zapoznać się z materiałem, którego jeszcze nie przerabiałeś na lekcjach. Trudno będzie Ci w tak krótkim czasie przyswoić sobie wszelkie, potrzebne zagadnienia, dlatego sugeruję Ci, abyś skoncentrował się przede wszystkim na wybranej epoce (w tym wypadku Historia Najnowsza) oraz w miarę możliwości na pozostałych.
Praca, którą samodzielnie napiszesz będzie dotyczyła zagadnień mieszczących się w jednej z siedmiu specjalności. Znajomość wybranych lektur jest natomiast potrzebna, aby udzielić odpowiedzi na pytanie w etapie ustnym.
To na razie bardzo ogólne wskazówki, ale jeśli będziesz miał bardziej konkretne pytania z pewnością postaramy się na nie odpowiedzieć.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w przygotowaniach!
Dzięki za pomoc i za miłe słowo ;) Zobaczyłem teraz że chyba nie mam całego spisu lektur z mojej epoki...niestety nie moge nigdzie znaleźć pełnego na internecie bo wszędzie są spisy tyczące się XXXIII, gdzie moge to zdobyć?
Ja 3 razy brałem udział w Olimpiadzie Historycznej, w tym roku szkolnym przeszedłem do 2 etapu.
Moje rady to:
1. Zapoznaj się z kadrą profesorska która będzie Cię oceniać, (w twoim przypadku szczególnie zwróć uwagę na profesorów z twojej epoki, ponieważ wiadome, że żeby się zakwalifikować trzeba dać im pożywkę ).
2. Dobór Lektur !! (nie za długie i za bardzo szczegółowe, uważaj żeby nie trafił Ci się pasjonat tematu związanego z twoją lektura)
3. Przygotuj się z innych epok na wypadek gdyby nie podszedł Ci temat z Twojej epoki (jak idziesz do 2 klasy to polecam odkrycia geograficzne 3 razy z rzędu był temat z tym związany )
4. Twoja wiedza jaką wyniosłeś ze szkoły na poziom rozszerzony może nie wystarczyć (polecam różne artykuły i książki z twojej epoki (historicus mile widziany ).
5. Popytaj ludzi którzy brali udział w olimpiadzie(zestawy pytani na 2 etapie są nie zmienione od co najmniej 3 lat)
6. Losując zestaw pytań dostajesz 2 pytania: 1 szczegółowe z twojego okresu i 2-gie z historii ogólnej ( w twoim przypadku 2-gie pytanie na 80% ze starożytności, bądź średniowiecza, ale bardzo ogólne).
PS. Ja byłem na 2 etapie w Rzeszowie, tak więc jeżeli 2 etap masz gdzie indziej to może być trochę inaczej.
Nie ma jednolitego pełnego spisu lektur ja miałem 2 (co roku spis jest uzupełniany z każdej epoki o co najmniej 2 pozycje).
Powodzenia w nauce, trochę jej będzie ale miły przedsmak studiów.
Dziękuję Wam :) Jednak postanowiłem, że pójdę do starożytności...po prostu chyba nie dałbym rady przygotować się z takiej ilości materiału w tak krótkim czasie na dodatek starożytność jest drugim moim ulubionym okresem i coś zostało w głowie po lekcjach w szkole ;) Mam jedno pytanko do kogoś kto brał udział:
Muszę wybrać DOWOLNE TRZY książki (obojętne jakie) na pierwszy etap szkolny z mojej epoki ze spisu z lekturami obowiązkowymi?
Możesz wybrać 3 dowolne książki pokrywające się z zadeklarowaną dziedziną specjalizacyjną (nawet spoza spisu), byleby spełniały wymogi lektury historycznej, wszystko jest na stronie Komitetu Głównego.
To, że nie przerabiałeś jakiegoś materiału w szkole, to nie znaczy, że nie możesz się tego nauczyć... Ja sam osobiście prawie w ogóle nie chodziłem na lekcje historii w LO, a historię znam w miarę dobrze.
pzdr