wika
Wiadomo ,że w średniowieczu państwa przeważnie przyjmowały chrzest z Bizancjum lub z Rzymu , no i właśnie moje pytanie które państwa skąd przyjmowały ten chrzest ?? :smile:
Generalnie zachód Europy przyjmował chrzest z Rzymu, zaś wschód - z Bizancjum. Najdalej wysuniętym państwem na wschód, który przyjął chrzest w obrządku łacińskim (rzymskim) była Polska. Wcześniej, w latach 60-tych IX w. chrystianizację Słowian (Morawy, Ruś Kojowska) prowadzili greccy mnisi Cyryl i Metody, którzy wyruszyli na misje z Bizancjum, ale uzyskali ze strony papiestwa poparcie dla swojej działalności i wprowadzonej przez siebie liturgii słowiańskiej. Jednakże ich działalność natrafiała na ostry sprzeciw kościoła niemeickiego, który obawiał się ustraty własnych wpływów na Morawach.
Pod tym względem ówczesną Europę można podzielić na Zachód i Wschód, gdzie granicą byłaby Polska. Oczywiście były wyjątki takie jak Litwa, ale są one nieliczne. Niestety wiele więcej Ci nie potrafię pomóc.
Oczywiście były wyjątki takie jak Litwa, ale są one nieliczne.
Racja, przeoczyłem Litwę Niemniej jednak w momencie chrztu (1387 r.) jej związek z Polską był już dość silny - wszak Jagiełło był już ożeniony z Jadwigą, a sama chrystianizacja Wielkiego Księstwa Litewskiego była wówczas dopiero kwestią przyszłości.
Ale jakby na to nie patrzeć, to właśnie przez Polskę otrzymała chrzest w obrządku rzymskokatolickim, co biorę za podstawę podziału. :smile:
Oczywiście były wyjątki takie jak Litwa, ale są one nieliczne.
W chwili chrystianizacji większość (bodajże 80%) mieszkańców Wielkiego Księstwa Litewskiego było wyznania prawosławnego (Rusini).
Okej , dzięki za pomoc :smile: