ďťż

wika

Jak znam życie to zaraz mnie ktoś ochrzani, że zaśmiecam forum bo taki temat już istnieje. Ale mimo to zaryzykuję Mam ogromną prośbę do "starych historycznych wyjadaczy" żeby podzielili się ze mną swoją wiedzą na temat najlepszych książek historycznych na jakie się natknęli. Chodzi mi przede wszystkim o: HISTORIĘ POLSKI i HISTORIĘ POWSZECHNĄ (wiem, że za precyzyjna to ja nie jestem). Potrzebuję czegoś takiego żeby móc się pożądnie przygotować do matury z historii (a ściślej do jej poprawy :( ). Dlatego musi to być coś w miarę zwięzłego (najlepiej bez podziałów na tomy) a jednocześnie napisanego przystępnym językiem. Wiem, że dużo wymagam ale mimo to w dalszym ciągu liczę na pomoc w tym temacie.


aberforth,


Jak znam życie to zaraz mnie ktoś ochrzani, że zaśmiecam forum bo taki temat już istnieje.

Witam!.

W tym przypadku i na tak postawione pytanie chyba nikt nie będzie krzyczał.
Myślę nawet że ktoś postara ci się coś zaproponować, ba…może nawet jakieś ciekawe linki się znajdą?...
Póki co, zechciej przejrzeć nasz dział „Pomoc” – wydaje mi się że ktoś pytał już o coś podobnego i polecono mu tam kilka ciekawych pozycji.
Jeśli nie znajdziesz tego czego szukasz, wtedy pozostaje trochę cierpliwości, a z pewnością ktoś się odezwie.
Najlepiej poradzi tu sobie któryś z naszych userów nauczycieli lub któryś z zeszłorocznych maturzystów – oni pewnie są na bieżąco w tematach maturalnych.
Norman Davies "Europa" zajefajna ksiazka :) powinna Ci sie spodobac.
10-tomowa Historia Polski wydana przez Fogrę.


Do historii powszechnej mogę polecić:
T. Munck - Europa XVII wieku 1598-1700.
J. Black - Europa XVIII wieku 1700-1789.
W tej samej serii wydano także:
R. Mackenney - Europa XVI wieku. Ekspansja i rozwój.
R. Collins - Europa wczesnośredniowieczna 300-1000.
Polecam też wszelkie pozycje ze słowami "historia powszechna" w tytule... ;)
Do powszechnej XVIII wieku Rostworowski może być za obszerny. Chyba lepszy byłby Maciszewski.
Witam!

Ostatnimi czasy zakupiłem cztery książeczki wydawnictwa Arkadiusz Wingert. Wydawnictwo to wydaje serię pod tytułem "Zdarzyło sie w XX wieku". Jak do ttej pory w skład owej serii wchodzą:

Leon Degrelle "Front wschodni - wspomnienia"
Herbert Brunnegger "Kto sieje wiatr..."
Rigg Bryan "Żydowscy żołnierze Hitlera"
Jochen von Lang "Między Hitlerem a Himmlerem"

Z wyżej wymienionych przeczytałem dwie pierwsze i jestem pod wielkim wrażeniem. Książka Leona Degrelle jet ogólnie znaną pozycją. Są w niej opisane wspomnienia autora z kampanii rosyjskiej i nie tylko. W sposób obrazowy przedstawione jest spotkanie dwóch ideologii a także azjatyckiej toporności i brak liczenia się z życiem jednostki. "Kto sieje wiatr" są to wspomnienia żołnierza Totenkopf który wstępuje ako ochotnik do służby w wieku 15 lat. Książka naprawde daje do myślenia. Ukazuje losy prostego żołnierza, umęczonego który nie wie czy dożyje kolejnego dnia. Zwróciłem uwagę na pewny specyficzny sposób pisania. Autor obrazowo opisuje w jaki sposób rosyjscy żołnierze mordowali niemieckich zaś rozstrzeliwania cywilów przez wojska niemieckie są wspomniane w dosłownie kilku zdaniach. Książki ukazują wojnę od zupełnie innej strony. Nie ma w nich opisanych suchych faktów historycznych lecz odczucia i przeżycia zwykłych ludzi.

Polecam
Ze swojej strony chciałbym polecic książkę autorstwa dr. Adama Majewskiego pt. "Wojna Ludzie i Medycyna" .

Autor książki był lekarzem 3 Batalionu Strzelców Karpackich, jego barwne przygody wojenne ciekawie kontrastują się z jego własnymi spotrzeżeniami odnośnie stosunków panujących między Polskimi żołnierzami a żołnierzami innych sojuszniczych armii (Francji Anglii itp.).
No, na poczatku to sorry jesli temat powielam... jesli juz taki jest, to prosilbym o odnosnik do niego :)

Wakacje, sa mam wiecej czasu, zeby poczytac i tu jest problem co :)
Obecnie czytam Normana Daviesa "Europa".

Jakie ksiazki wy polecacie ?:)
Witaj Pebicz!
Zechciej zajrzeć do działu Galerii Kulturalno-Oświatowej tam znajdziesz książki polecane przez innych userów.

Pozdraiwm Magda M

Wakacje, sa mam wiecej czasu, zeby poczytac i tu jest problem co a może określ jaki okres historyczny, jeżeli chcesz coś z historii poczytać, Cię interesuje. Wtedy będzie łatwiej coś ciekawego polecić
Historie powszechna i z II wojny światowej... :)
Jak skończysz czytać "Europę" Daviesa, to napisz mi na PM co o niej sądzisz, bo trzy lata się zabieram do przeczytania jej i jakoś nigdy nie mogę przebrnąć dalej niż pierwsze 30 stron A należę raczej do chętnie czytających
Hmm poczatek ciezki, ale pozniej sie nawet fajnie czyta :) pisze lekko :P przynajmniej takie jest moje odczucie :)
ja musialem 6 miechów czekac, az bede mogl Europe wypozyczyc, bo u mnie w miescie tylko jedna jest... :D
hmm
"Najdluzszy dzien" niestety autora nie pamietam... jak znajde to zeedytuje post

"Europa" Norman Davies
Skoro spodobała Ci się "Europa" w takim razie polecam inną książkę Normana Davies'a - "Boże Igrzysko". Autor porusza w niej bliskie nam tematy - jest to właściwie książka o historii Polski, jednak z punktu widzenia obcokrajowca.
Z kierunku 2 wojny światowej to polecam "Największe Oszustwa 2 Wojny Światowej"
A z Historii ogólnej to: "Historia Działań Specjalnych" Od wojny trojańskiej do 2 wojny św.

Z kierunku 2 wojny światowej to polecam "Największe Oszustwa 2 Wojny Światowej"
A z Historii ogólnej to: "Historia Działań Specjalnych" Od wojny trojańskiej do 2 wojny św.

Bogi97, sądząc po tych tytułach, raczej nie bardzo się orientujesz w literaturze.
Bogi97 z tytułów które podałeś raczzej nie radzę uczyć Ci się do matury gdyż jej wynik będzie niezadowalający. Ja ze swojej strony proponuję zamiast 10 tomowego dzieła Fogry Boże Igrzysko Daviesa.
"Stalin.Dwór czerwonego cara" Simon Sebag Montefiore. Genialna
"Powszechna historia państwa i prawa" Michała Szczanieckiego- moja ukochana książka z historii powszechnej.
Czy ktoś z was czytał "Sześć żon Henryka VIII" Antoni Fraser?:)

"Powszechna historia państwa i prawa" Michała Szczanieckiego- moja ukochana książka z historii powszechnej.

Moja też Napisana w zrozumiały sposób, język prosty, bez ozdobników i zagmatwań, ale znalazłam jeden błąd: że Mieszko I był królem Polski

[ Dodano: Czw Lip 31, 2008 8:31 am ]
Egipcjanka mogła poślubić mężczyznę, którego sama wybrała, miała prawo się rozwieść z gwarancją alimentów, mogła dziedziczyć i decydować o przekazaniu spadku. Zajmowała się domem, mogła też kierować samodzielnie przedsiębiorstwem, majątkiem ziemskim lub pełnić funkcje kapłańskie. Kultura egipska, w porównaniu z innymi kulturami starożytności, była w podejściu do kobiety wyjątkowa. O kobietach starożytnego Egiptu - królowych, wielkich małżonkach królewskich, paniach domu, matkach, żonach i kochankach, kapłankach i czarownicach, kobietach - skrybach, muzykantkach można przeczytać w najnowszej powieści Christiana Jacqa - Egipcjanki, wydanej w Świecie Książki.
Ja polecam zwłaszcza cykl rzymski autorstwa Colleen McCullough, opowiadający o ostatnich latach rzymskiej republiki, czyli rządach Gajusa Mariusza, Lucjusza Korneliusza Sulli, Juliusza Cezara i ostatniej wojny domowej dogorywającej republiki pomiędzy Markiem Antoniuszem a Oktawianem... To wielki, obszerny cykl powieściowy oparty na szerokim materiale źródłowym. Autorka opisuje głęboką genezę i przebieg ważnych procesów historycznych, rolę wybitnych jednostek i do tego nie grozi przy czytaniu ziewanie ani antygrafomańskie odruchy wymiotne - prawdziwa perła. Placite Cives!



Czy ktoś z was czytał "Sześć żon Henryka VIII" Antoni Fraser?:)

A to nie jest jakieś romansidło czasem?

Historia Wojskowości Dupuya - klasyka sama w sobie i świetne kompendium wiedzy o uzbrojeniu i ważniejszych bitwach

Czy ktoś z was czytał "Sześć żon Henryka VIII" Antoni Fraser?:)

To mi się z czymś musiało pomylić Jest u mnie w bibliotece, toteż Ci Marcelina zaufam i wypożyczę przy najbliższej okazji

Ze swojej strony z czystym sumieniem mogę polecić "Ostatnie lata Henryka VIII: spiski i zdrady na dworze tyrana" Hutchinsona. Świetne studium postaci, a właściwie jej schyłku
A ja polecam serdecznie "Cień wiatru" Carlosa Ruiza Zafona. Jeszcze nie skończyłam bo to tomiszcze ma ponad 500 stron ale mija trzeci dzień odkąd zaczęłam i jestem przekonana, że jutro ją dokończę. Akcja powieści toczy się przeważnie w Barcelonie, bohaterowie wspomnieniami wracają jednak w przeszłość. Książka bardzo ciekawa, autor umiejętnie prowadzi fabułę w taki sposób żeby przed czasem nie domyślić się rozwiązania. Książka trzyma w napięciu i niesamowicie wciąga. Jeśli chodzi o gatunek to nie potrafię jednoznacznie określić. Trochę dramat, trochę kryminał, elementy romansu też się znajdą.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •