wika
Mam takie pytanie: Czy do budowy piramid w Egipcie zmuszano wyłącznie chlopów? Chodzi mi o to czy w ogóle nie brali w tym udziału niewolnicy ?
Twoje pytanie jest bardzo ciekawe. W chwili obecnej jestem częściowo oderwana od moich źródeł, ale z tego co wiem, prace głównie wykonywali chłopi oraz wykwalifikowani robotnicy. Oczywiście, byli też niewolnicy. Chłopi mogli budować w okresie, gdy nie było można pracować na polu i po wylewie Nilu wracali do pracy. Częściowo też dlatego budowy trwały tak długo...
ponieważ budowa piramidy była związana ze sferą religijną Egipcjan, niewolnicy zasadniczo nie brali udziału bezpośrednio przy budowie. Budowa byla pewnego rodzaju rytualem religijnym. Natomiast niewolnicy mogli przygotowywać wczesniejsze etapy budowy piramidy - chociażby poprzez przygotowywanie bloków kamiennych, transporcie itp.
Samo pojęcie niewolnika w Egipcie należy rozumieć dwojako. Status niewolnika mieli ci, którzy dostali się do niewoli w okresie podbojów czy też walk (najczęsciej była to niewola na okresony czas, po czym często niewolnicy osiedlali się w Egipcie, gdyż był to kraj lepiej rozwinięty, niż ich rejony), ale niewolnikami byli także ci, ktorzy zostali skazani za rózne przestępstwa. To oni bardzo często pracowali w kamieniołomach czy w kopalniach.
Skupmy się na przykład na piramidzie Cheopsa. Była ona budowana w potędze Starego Państwa. Skąd ze starożytności pochodzili niewolnicy ? Głownie z armii wroga. Czy Egipt w tamtym czasie prowadzil az tyle kampanii wojskowych, aby posiasc tylu niewolnikow zeby byli oni istotni przy wznoszeniu piramid ? Jezeli chodzi o historię niewolnictwa, to dopiero w okresie wielkiej kolonizacji greckiej zaczeto wykorzystywac niewolnikow do prac fizycznych (w Egipcie było troche inacza, tzn. kamieniolomy itd.), wczesniej to bylo "niewolnictwo palacowe". Jezeli chodzi o budowe piramid, to Wipsania ma racje, glwonie chlopi, muszacy rowniez pracowac na polu. Przez ten fakt, Cheops wyniszczyl kraj, ale to juz inna sprawa. Reasumujac nie wykluczalbym niewolnikow przy wznoszeniu piramid, ale glowna sila byli chlopi.
PS chyba, ze to kosmici zbudowali ow potezne ostroslupy, a nie jestem dokladnie zaznajomiony w roli niewolnictwa w cywilizacjach pozaziemskich
To pytanie zastanawiało mnie ponieważ wiem,że w Egipcie istniało właśnie niewolnictwo pałacowe ,czyli niewolników było niewielu i pełnili oni głównie funkcję służby w pałacach i domach bogaczy. Nie spotkałem się natomiast z informacją na temat związku niewolników z budową piramid a przyznam ,że mnie to bardzo zastanawia :)
Trzeba tu jeszcze dodać że Piramidy budowali w większości fachowcy świetnie znający zasady ówczesnej techniki budowlanej.
Świadczy o tym nieprawdopodobna precyzja z jaką zbudowane są Piramidy na terenie kompleksu Giza.
O ile mi wiadomo do prac przy budowie tych potężnych (grobowców królewskich ?) zatrudniano chłopów wysoko kwalifikowanych których każdorazowo podczas wylewu Nilu wyznaczali odpowiedzialni za to "Wójtowie" większych wsi.
Szli więc : cieśle , kamieniarze , rzeźbiarze....
Trzeba jeszcze powiedzieć że chłopi raczej chętnie chodzili do prac przy budowie Piramid ponieważ faraon dobrze płacił za wykonaną pracę.
Tak więc pracowano za : zboże , odzież , jedzenie , awans społeczny....a to powyższe miało wówczas dla Egipcjan olbrzymie znaczenie.
Budowniczy Piramid potrafili bez większych trudności utrzymać nawet liczną rodzinę i to na dość wysokim poziomie.
Niewolnicy byli wykorzystywani raczej do najcięższych ale i najprostszych prac jako "robotnicy" niekwalifikowani , jednak o ich udziale przy budowie Piramid źródła historyczne raczej milczą.
Salve !.
A jeżeli chodzi o piramidy to tak właściwie w jaki sposób były one budowane?? :)
tego nikt nie jest pewien ; ] na przestrzeni czasów snuto wiele mniej lub bardziej prawdopodobnych teorii :D
Jedną możesz przeczytac tutaj:
http://www.ethoq.historic...talog2=artykuly
Wiele trafnych wypowiedzi moich przedmówców w tym temacie. Niewiele więc dodam. Ktoś napisał, że o niewolnikach możemy mówić dopiero w epoce wielkich podbojów, i słusznie. Ja myślę, że niewolnicy w ogóle nie brali udziału w budowie piramid, przynajmniej tych wielkich, w Giza. Jeśli już, to ubezwłasnowolnieni przestępcy, w ramach tzw. ciężkich robót.
Sprawa jest raczej prosta: chłopi jako masowa siła robocza i wykwalifikowani robotnicy zatrudniani, używając współczesnej terminologii, na pełny etat, i przerzucani z jednego terenu budowy na drugi.
RA napisał o dobrym opłacaniu robotników i to z pewnością jest prawda. Dodać należy, czy raczej - powtórzyć za Wispanią, że chłopi mieli 3 miesiące w roku przymusowego bezrobocia, spowodowanego wylewem Nilu, chętnie więc zatrudniali się przy tych pracach, które oprócz dodatkowych dochodów i wyżywienia, dawały im nadzieję na życie po śmierci u boku swego ukochanego władcy.
Jest wiele koncepcji procesów inwestycyjnych budowy piramid. Ze swej strony polecam prace dr Andrzeja Ćwieka.
Czy piramidy budowali niewolnicy? Nie. Dlaczego? Ponieważ w pobliżu piramid znaleziono groby robotników. Jaki władca chciałby spocząć w pobliżu niewolników? Obawiam się że żaden. Również to, że piramidy są zbudowane tak perfekcyjnie świadczy o tym iż budowali je wysokiej rangi robotnicy.
Zgadzam się, że wykwalifikowani robotnicy byli potrzebni, ale ich polecenia mogły być wykonywane przez niewykwalifikowanych chłopów. A co do spoczynku w pobliżu niewolników - w życiu pozagrobowym służyliby władcy, więc nie było tak źle ;) Choć pamiętajmy o uszepti, którzy mieli pracować za zmarłych.
Uszebti powstały dopiero około 12 dynastii więc nic wspólnego z piramidami starego Państwa mieć nie mogły. Niewolnicy nie budowali piramid ponieważ ich nie było. To był zupełnie inny system społeczny, gdzie niewolnikami w zasadzie byli wszyscy więc niewolnicy nominalni nie byli potrzebni. Piramidy wcale nie były takie perfekcyjne tylko dobrze zostały wykończone i tylko np. przy obróbce zewnętrznej warstwy kamienia musieli pracować wykwalifikowani kamieniarze, rdzeń często stanowił zwykły śmietnik. Polecam film pt. Piramida w przystępny sposób opowiada jak mogło wyglądać budowanie piramid. Choć są tam drobne błędy zwłaszcza w tłumaczeniu ( np. zamiast Chufu - Kufu)
Pozdrawiam
Przyznaję Buszmen że powyższym postem narobiłeś mi trochę zamieszania.
Chodzi mi głównie o wspomniany przez ciebie śmietnik.
To podważa jakby niezłomność wiary starożytnych Egipcjan w ich religię solarną opartej na finezji, niemal pod każdym względem i chyba w każdej dziedzinie ówczesnego życia, w którą jak wiemy oni sami święcie wierzyli.
Można oczywiście zakładać pewne niedoskonałości przy budowie Wielkiej Piramidy, ale nie na miarę aż takiego partactwa.
Można też zakładać iż nie wszyscy poddani uwielbiali swojego władcę, a popędzani przez niego odstawili tu i ówdzie jakąś „fuchę” – jednak nadal twierdzi się, że piramidy w Giza są niedościgłym wzorcem budownictwa na świecie.
Wiemy że, ściany piramidy Cheopsa były obłożone licówką z polerowanego białego wapienia, a wierzchołek czarnym diorytem. Rdzeń piramidy wzniesiono z ciosów miejscowego wapienia.
To wszystko świadczy (według mnie) o niepodważalnej solidności i zaangażowaniu Egipcjan w budowę Wielkiej Piramidy.
Wiadomo też że, Arabowie którzy w 1168r. zniszczyli część Kairu, przy ponownej odbudowie miasta zrywali owe licowania z piramid budując z nich mieszkania.
Nie oszczędzono nawet diorytowego wierzchołka piramidy, i stąd piramida Cheopsa liczy dziś 137 m. wysokości.
Jeżeli więc twórcy filmu „Piramida” uważają owe ciosy wapienia za śmietnik, to być może nie do końca zrozumieli ówczesną technikę budowlaną.
Wreszcie - Robert Bauval w książce "The Orion Mistery" pisze m.in.
„Można przyjąć, że tak naprawdę piramidy były wyrazem wiary całego społeczeństwa, nie kaprysem jednego władcy. Ceremonie pogrzebowe odbywające się we wnętrzu Wielkiej Piramidy miały przeprowadzać dusze faraonów w zaświaty, a sama piramida służyła nie jednemu faraonowi, lecz wielu pokoleniom Egipcjan.”
Wygląda więc na to, że piramidy budowano nie tylko dla faraonów, lecz dla całego społeczeństwa, a to mogło być zachętą do solidności, pośpiechu czy rzetelności budujących piramidy, o czym świadczy piramida Chufu która zachowała się do dziś jako jedyny z 7-miu cudów świata.
Pozdrawiam..
Szanowny Ra
Paradoksalnie jedno drugiemu nie przeczy. rzeczywiscie oblicowanie piramidy prawdopodobnie było bardzo wysokiej jakości, a piramida zasługuje na miano arcydzieła architektonicznego. Jednak w wielu przypadkach były pewne niedoróbki. tzn kamień rdzenia nie był tak dokładnie obrobiony, miejscami wypełnisko stanowił rumosz skalny ("śmietnik") komora grobowa była nieco przesunięta wzgleem osi centralnej piramidy itp. wydaje mi sie, ze te niedoróbki wynikały nie ze zlej woli pracowników ale np. z braku odpowiedniego wykształcenia części z nich oraz różnych wypadków losowych. Problem natomiast stanowi jaką rolę miała budowa dla społeczeństwa egipskiego. Czy rzeczywiscie piramida służyła poddanym czy tylko władcy. wydaje sie, ze na te pytania trudno bedzie znaleźć jednoznaczne odpowiedzi.
Pozdrawiam
Proponowałbym aby przeczytać książkę o świętej geometrii oba tomy aby w pewnym zakresie zrozumieć czym kierowali się starożytni budując kompleks w Gizie
http://merkaba.awardspace.com/
Może podzielił byś się szerzej swoją opinią?
P.S. Link, który zamieściłeś w tym poście nie działa.
[ Dodano: Wto Kwi 15, 2008 7:52 am ]
Dziękuję, rzeczywiście, drugi link działa. Dość ciekawa książka ale, prawdę mówiąc, bardzo fantastyczna. Autor stawia jedynie hipotezy, a jego argumenty nie idą w parze ze źródłami...