wika
Jak obiecałem, znajdziecie tu opis uzbrojenia, w tym wypadku, ochronnego. Zacznę od główniej ochrony rycerza - wszelkiego rodzaju zbroi. Na początek odrobina wiadomości o kirysie.
Kirys to część zbroi płytowej, ochraniająca korpus. Na kirys składają się dwie części – osłaniająca pierś, tzw. napierśnik oraz plecy, tzw. naplecznik. Początkowo kirys wyrabiany był z utwardzanej skóry. W czasach późniejszych, Grecy wytwarzali z brązu tzw. kirys torsowy. Jego nazwa wzięła się stąd, że był odzwierciedleniem ludzkiego torsu, Ostatecznie ten element zbroi wytwarzano z żelaza. Kirysy stosowano już od starożytności, w Polsce znany jest kirys karacenowy, używany od XV wieku. U schyłku XVI w. na zachodzie Europy dominowały tzw. kirysy kamizelkowe. Dziś spotykany na wyposażeniu francuskich i włoskich reprezentacyjnych gwardii republikańskich.
Zachęcam do dyskusji, pytań i uzupełniania moich informacji. Chętnie dowiem się czegoś nowego.
Warto dodać że od nazwy tego elementu wzięli się francuscy kirasjerzy - najbardziej znani z walk doby napoleońskiej. Była to ciężka jazda, która jako uzbrojenie główne używała kłujnej broni białej (np. rapierów) - według tamtejszych ekspertów zadawała ona większe rany od broni siecznej (np. szabel), a pęd konia połączony z wystawieniem takiej broni przed siebie zapewniał przewagę nad piechotą.
Grubość kirysu w połączniu z niska skutecznością gładkolufowej broni palnej powodowały, że tak zabezpieczony jeździec miał duże szanse dojechać do wrogich pozycji (aczkolwiek ochrony takiej nie miał jego wierzchowiec).
Witam
Kirysy z utwardzanej skóry podbitej blachami to oczywiście kirys kryty, przy czym części płytowych w owym kirysie było powyżej 5. Wywodzi sie w prostej lini od płatów.
Pozdrawiam
Michał
Płaty (pancerz płatowy) natomiast dały początek brygantynie - kamizelce z materiału lub skóry podbitej od spodu dużą ilością małych metalowych płytek. Wersje ozdobne były robione z drogich materiałów, a płytki były mocowane nitami z metali szlachetnych, z ozdobnymi główkami itp... taką brygantynę zapinało się od przodu, co ułatwiało jej zakładanie i ściąganie. W zasadzie płaty, kirys kryty i brygantynę różni rozmiar i rozmieszczenie płytek, kirys kryty można zrobić z 8 płyt, taka ilość wystarcza do zrobienia płatów, ale są też egzemplarze zrobione z kilkudziesięciu, a tyle wystarczy do zrobienia brygantyny ;)
[ Dodano: Nie Lip 02, 2006 11:17 pm ]
Warto dodać że od nazwy tego elementu wzięli się francuscy kirasjerzy - najbardziej znani z walk doby napoleońskiej. Była to ciężka jazda, która jako uzbrojenie główne używała kłujnej broni białej (np. rapierów) - według tamtejszych
Kirasjerzy z epoki Napoleona używali pałaszy.
Husaria też używała kirysów.
Nikt nie wspomniał o kolczudze, ani o zbroi lustrzanej?
Husaria też używała kirysów.
a może to były same napierśniki? sprawdź, podaj źródła i przedstaw wyniki badań, chętnie poczytam o zmianach w uzbrojeniu husarii na przestrzeni wieków.
Kirys kryty raczej ma niewiele wspólnego ze skórą... raczej len i jedwab na wierzchu.
Husaria x XVIIw jak najbardziej używała kirysów (napierśnik i naplecznik) jeśli ktoś nie wierzy zapraszam do muzeum w Kielcach maja tam kilka kompletów.
A co z kirysem segmentowym z Churburga?
Jeszcze oprócz tego kirysy z napierśnikiem kanelowany, skrzyńcowym, składanym...