wika
Co sądzicie o blokadzie kontynentalnej z 1806 roku. Blokada kontynentalna polegała na zakazie wpuszczania do prawie wszystkich portów Europejskich towarów pochodzących z Anglii lub jej koloni. Pomysł był fajny, ale do czasu. We Francji powoli zaczęło brakować jakże cennych surowców z Anglii i Indii, (nad którymi Anglia panowała) gospodarka i Europy i Anglii upadała (planowo miała upaść tylko gospodarka Angielska). Ludzie na wszelkie sposoby przemycali towary z Anglii a blokadą nikt się nie przejmował. Skutki zerowe albo wręcz katastrofalne.
Według mnie blokada kontynentalna była zagrywką czysto osobistą (wiemy, że Cesarz nie nawiedził Anglii) a jej skutki były katastrofalne! A co wy sądzicie???
Potencjalnie było to posunięcie które mogło rzucić Anglię na kolana - która była wyspą i jako taka była uzalezniona od importu niemal wszystkiego. Ale do tego potrzebne było by panowanie na morzu, a to - niestety - spoczywało w rękach Royal Navy. Tak więc pomysł w sumie chybiony.
Tak więc pomysł w sumie chybiony.
Bardzo delikatnie powiedziane
Zdaje się, że Napoleon po prostu "zapomniał", że Wielka Brytania, ze względu na położenie na wyspie miała małą armię lądową, ale z tego samego powodu miała potężną flotę ( moim skromnym zdaniem do wojen światowych chyba najpotężniejszą ). Francja, choć również była potęgą kolonialną, nie mogła sobie pozwolić na wystawienie dużej ilości nowoczesnych okrętów ( natomiast Wielka Brytania razem z Holandią ( a właściwie Niderlandami ) przodowała w ulepszaniu swojej floty, w związku z tym okręty brytyjskie były szybsze, bardziej zwrotne i wyposażone bardziej zaawansowane działa ), gdyż musiała być gotowa na wojnę kontynentalną ( Hiszpania, Cesarstwo, Prusy, z czasem Rosja ).
Zdaje się, że Napoleon po prostu "zapomniał", że Wielka Brytania, ze względu na położenie na wyspie miała małą armię lądową, ale z tego samego powodu miała potężną flotę ( moim skromnym zdaniem do wojen światowych chyba najpotężniejszą ).
Myślę, że nie zapomniał. Gdyby zapomniał to nie "inwestowałby" w desant na Wyspy Brytyjskie.
Stąd też cudzysłów oznaczający ironię. Napoleon mial nadzieję, że złamie w ten sposób gospodarczo Anglię. Nadzieja ta okazała się płonna, a miała jak wspomniałeś, tragiczne skutki dla gospodarki europejskiej.
Pamiątką po tej blokadzie jest umieszczanie do dziś na każdym importowanym produkcie jego kraju pochodzenia. Wielką szkodą dla blokady (oczywiście z punktu widzenia francuskiego) było wyłamywanie się z niej Rosji.
Wielką szkodą dla blokady (oczywiście z punktu widzenia francuskiego) było wyłamywanie się z niej Rosji.
Powiedziałbym, że wielką szkodą było przystąpienie samej Francji do blokady!!!
Blokada odcięła rynki zbytu dóbr luksusowych, które miały duży udział procentowy w gospodarce francuskiej (nawet pomimo spustoszenia wynikłego z rewolucji).
Jednym z plusów blokady jest powszechna hodowla w Europie buraka cukrowego zamiast importu trzciny cukrowej (np. z Kuby).
natomiast Wielka Brytania razem z Holandią ( a właściwie Niderlandami ) przodowała w ulepszaniu swojej floty, w związku z tym okręty brytyjskie były szybsze, bardziej zwrotne i wyposażone bardziej zaawansowane działa ),
Po części się zgodzę, ale nie do końca. faktem jest, że Royal navy była w owym czasie bezkonkurencyjna. Ale nie było to bezpośrednio wynikiem lepszej konstrukcji okrętów brytyjskich, tylko raczej przewagi ilościowej oraz lepszego wyszkolenia i zdyscyplinowania załóg. Okrety francuskie powszechnie uchodziły za lepsze od angielskich (kwestia do dyskusji czy w każdym przypadku tak było, osobiście sądzę że nie zawsze), i dlatego wiele z nich, po zdobyciu, było wcielonych do Royal Navy.
Natomiast w jaki sposób Holandia przodowała w ulepszaniu floty, tego nie kumam... ;)
Blokada kontynentalna była błedem. Przecież w momencie upadku gospodarczego Anglii pozycja Bonapartego niesamowicie by wzrosła. A czy mógł sobie na to pozwolić car Aleksander I którego polityka raczej nie była skierowana w tym kierunku??? Odpowiedz jest prosta jak i prosta była reakcja Rosji która nic sobie nie zrobiła z "blokady".
blokada kontynentalna nie zaszkodziła Anglii, ale zaszkodziła Rosji. To ona najwięcej na blokadzie straciła. Dlatego też ją złamała. Francja była zbyt słaba, by w tym czasie zagrozić na morzu Wielkiej Brytanii.
blokada kontynentalna nie zaszkodziła Anglii,
Zaszkodziła...ale w mniejszym stopniu niż Francji
Widzisz, flota angielska bez problemu radziła sobie z francuską ( choćby Trafalgar - jednooki i jednonogi admirał Horatio Nelson zmasakrował Francuzów ), więc transporty konwojowane mogły być przez okręty wojenne. I w ten sposób obie strony wykrwawiłby się, ale Anglicy mogliby korzystać z kolonii.
Myślę, że Holandia po prostu inwestowała w rozwój floty, co wcale nie musi oznaczać, że była potęgą morską. Dysponowała kilkoma nowoczesnymi okrętami, ale nie posiadała ich za dużo.
:smile:
Epoka napoleońska była dla Wielkiej Brytanii okresem trudnym, chociaż wbrew nadziejom blokada gospodarcza nie powaliła Brytyjczyków na kolana. Gospodarka brytyjska przetrwała ciężkie lata, a stało się tak w dużej mierze z powodu nieszczelności blokady. Jednakże mimo dość licznych możliwości omijania zakazu handlu i wzmożonej aktywności na rynkach pozaeuropejskich ekonomiczne koszty walki z napoleońskim imperium były wysokie. Utrudniony dostęp do kontynentalnych partnerów handlowych sprawił, że przemysł popadł w stan kryzysu, żywność zaś drożała. Bezrobocie i drożyzna wywoływały z kolei silny ferment społeczny i niepokoje, nie bez wysiłku pacyfikowane przez rząd.