ďťż

wika

potrzebuje pomocy - jak ogolnie nazywano dowodcow wojsk tureckich (nazwa stanowiska - turecki odpowiednik hetmana)? PILNE


aga (właściwie agha) - dosłowne tlumaczenie to pan, wódz, naczelnik. tytuł tureckich dygnitarzy na dworze sułtana oznaczający zwierzchnika; tytuł ten w Turcji Osmanów przysługiwał m.in. oficerom janczarów, wyższym urzędnikom, przełożonym służby sułtańskiej
bej - tytuł przysługujący wyższym oficerom i urzędnikom
kałga - najwyższy rangą na dworze tatarskim, zastępca chana
rais - kapitan, dowódca statku
seraskier - W Turcji sułtańskiej - wódz naczelny (często tutuł ten na czas wojny nosił też wielki wezyr), później minister wojny. Inna odmiana tego wyrażenia, to: SERDAR

to byłoby na tyle
W Turcji był trochę inny podział stanowisk. Wydaje mi, że najodpowiedniejszym tytułem byłby tu emir. Był to wysoki namiestnik w państwie osmańskim.
w okresie powstawania państwa muzułmańskiego tytuł emira faktycznie odnosił się do dowódcy wojsk, a następnie wielkorządcy podbitej prowincji z nadania kalifa; emir sprawował jednocześnie władzę wojskową, administracyjną i finansową; za Abbasydów zakres władzy emirów uległ znacznemu ograniczeniu; niektórzy emirowie zakładali własne dynastie w podległych sobie prowincjach.

U Turków Seldżuckich emirem nazywano dowódców armii i młodszych książąt. Po upadku sułtanatu Rum tytuł ten nosił panujący w mniejszych państwach oraz władcy osmańscy, a następnie naczelnicy państewek zależnych. Z biegiem czasu Turcy przestali używać określenia emir, zastępując je nazwą bej tj. naczelnik okręgu administracyjnego.

Współcześnie tytuł władców niektórych arabskich państw - emiratów


Dziękuję bardzo Edwardzie za pełne informacje. Mnie emir kojarzył się z "Panem Wołodyjowskim", ale nie jestem szczególnie mocna w tym temacie. Dziękuję za sprostowanie :)
Jako że w odpowiedzi na prośbę "mazi" utworzyły nam się niejakoby dwa tematy w jednym tzn."dowódca" i "dowódcy" postanowiłem nieco uporządkować dyskusję scalając owe powyższe w jeden temat, zmieniając mu też nazwę na "dowódcy tureccy".Mam nadzieję że nie wpłynie to ujemnie na dyskusję pomiędzy Prześwietnymi Userami,a przyczyni się jedynie do jej uporządkowania.

Pozdrawiam. :mrgreen:
Dziękujemy Ra za Twoją czujną opiekę nad zwartościa Forum. Jeśli już zaczęliśmy tworzyć taki ciekawy temt mam pytanie dotyczące innego tytułu tureckiego, mirza (murza). Według Słownika Wyrazów Obcych PWN: wódz, książę; tytuł książęcy, ale używany może być także w stosunku do dostojników i uczonych. Czy także do dowódców wojskowych? Bo książę był najwyższym wodzem, ale czy do niższych rangą też się tak zwracano?
murza, mirza jest bardziej tytułem szlachty tatarskiej, a nie tureckiej. Sama nazwa wywodzi się od emir-zade, czyli syn emira. W Polsce w XVII wieku tytuł murza wyparł całkowicie tytuł beja - był wlasciwie równoznaczny.
Dziękuję ślicznie :D Znów mogłam poszerzyć swoją wiedzę o nowe wiadomości.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •