wika
Kiedy: 15-16 maja 2010
Gdzie: Skansen w Kolbuszowej, Podkarpacie
Koszt wstępu:
ulgowy - 8 PLN
normalny - 12 PLN
Mężów , białogłowy i pacholęta zapraszamy!
Fajny miecz z płaskownika na plakacie
Fajny miecz z płaskownika na plakacie
Skąd wiesz?
kąd wiesz? Bo parę lat w tym klimacie siedzę i to i owo już widziałem
Jesteś płatnerzem czy członkiem GRH?
Odtwórcą, ale na mieczach się znam bo zajmowałem się nimi naukowo, a poza tym kowal ostatnio kuje mi miecz na podstawie znaleziska.
P.S. Płatnerz robi pancerze, kowal broń
Płatnerz robi pancerze, kowal broń
Broń robi miecznik względnie nożownik.
Z czasem, nazwa płatnerz przeszła na wytwórców broni.
Broń robi miecznik względnie nożownik.
Z czasem, nazwa płatnerz przeszła na wytwórców broni. No właśnie nie.
Broń, od mieczy przez noże do włóczni wykuwa kowal. Wytwórcy broni nigdy nie nazywano płatnerzem, chyba że przez pomyłkę.
Miecznik to:
a) wojownik posługujący się mieczem;
b) nazwa wytwórcy tej broni w grach różnego typu.
Noże są wyjątkowo łatwe w produkcji i często inne przedmioty wykonywane przez kowali są trudniejsze do zrobienia. Tak było i jest do dziś.
No właśnie nie.
Broń, od mieczy przez noże do włóczni wykuwa kowal.
Jeżeli białą broń wszelaką wykonuje tylko kowal to skąd mamy takie kwiatki i ciekawostki.
Baszta mieczników i mydlarzy:
http://www.wawel.net/imag...ow_mydlarzy.htm
Czyżby była to jedyna w mieście baszta broniona przez wojsko? I to pospołu z mieszczanami? A może jednak i miecznicy i mydlarze to mieszczanie skupieni w cechach?
Tu masz fragment ze strony o husarii.
Wyraźnie napisano o miecznikach i wiadomo czym się zajmowali, skopiowałem też jeden tytuł bibliografii, bardzo znaczący.
Fakt, że w dawnych czasach wyrabiano tam "szable, pancerze i zbroje", znajduje potwierdzenie w źródłach, ujawnionych na razie tylko w odniesieniu do wieku XVIII. Wśród wiadomości o dostarczaniu przez świątniczan krzyżów (jelców) do rękojeści i pochew żelaznych do szabel oraz okuć i "zamkli" do pasów dla mieczników krakowskich12 zwracają uwagę roboty podejmowane samodzielnie, a obejmujące nie tylko broń sieczną, jak np. "szable mosiądzem nasadzane" czy też koncerze, ale i blachy (platy) lub zbroje, i to jeszcze w r. 1763.13
12 Bocheński Z., Krakowski cech mieczników, Kraków 1937, s. 31 i 35.
http://www.husaria.jest.pl/bochen.html
Tu mamy spis cechów miasta Torunia (mam nadzieję, że tabelka się nie rozsypie) a w nim wyraźnie obok kowali mamy też mieczników i nożowników.
W 1398 roku na terenie Starego Miasta Torunia działało już 41 cechów, z których największe w swoich szeregach skupiały po kilkadziesiąt rzemieślników.
Sytuację tę ilustruje poniższa tabela:
Lp.Nazwa cechu Lp.Nazwa cechu
1.Bednarze 22.Piekarze
2.Białoskórnicy 23.Piekarze przedmiejscy
3.Grzebieniarze 24.Pergaminiści
4.Iglarze 25.Piwowarzy
5.Kaletnicy 26.Płóciennicy
6.Kapelusznicy 27.Postrzygacze sukna
7.Kiełbaśnicy 28.Rękawicznicy
8.Kołodzieje 29.Rymarze
9.Konwisarze 30.Rzeźnicy
10.Kotlarze 31.Siodlarze
11.Kowale 32.Stelmachy
12.Kramarze 33.Szewcy
13.Krawcy 34.Szklarze
14.Kuśnierze 35.Szyprowie
15.Łucznicy 36.Ślusarze
16.Miecznicy 37.Torebkarze
17.Murarze 38.Wytwórcy mat
18.Nożownicy 39.Wytwórcy trepów
19.Odlewnicy 40.Zamszownicy
20.Pantoflarze 41.Złotnicy
21.Paśnicy
http://www.cech.com.pl/historia.htm
A tu miasto Łowicz i tez mamy obok kowali mieczników.
I Cechy w Łowiczu wg lustracji z 1575 r. Nazwa cechu i liczba warsztatów Kupcy 20 Prasołowie 12 Piwowarzy 53 Piekarze 50 Szewcy 38 Siodlarze 4 Krawcy 16 Kaletnicy 2 Czapnicy 20 Stolarze 3 Kołodzieje 3 Kowale 12 Miecznicy 2 Ślusarze 7 Zduni 7 Złotnicy 2 Ogółem 16 cechów, liczba warsztatów 251
1563 r. cech ten skupiał 18 kowali, 8 ślusarzy oraz 3 mieczników; w 1642 r. abp Maciej Łubieński na prośbę kowali, ślusarzy, mieczników, puszkarzy i pokrewnych rzemiosł potwierdził ich przywileje nadane przez abpa Jana Wężyka sprzed 1638 r.; w 1645 r. ponownie abp Maciej Łubieński potwierdził przywilej Jakuba z Sienna dla kowali; nie wykluczone, że w 1663 r. nastąpiło chwilowe rozdzielenie się rzemieślników, gdyż wówczas abp Wacław Leszczyński na prośbę Mikołaja Głowy i Grzegorza Branickiego, cechmistrzów, Jana Ostrowskiego, złotnika i Jakuba Szczepkowicza, kowala zatwierdził wcześniejsze przywileju cechu kowalskiego;
http://baza.archiwa.gov.p...ik%C3%B3w&word2
Jeżeli tylko kowale produkowali broń to skąd takie rozróżnienie w cechach?
A może jednak następowało coś takiego jak wąska specjalizacja?
I tu mamy właśnie miejsce dla mieczników produkujących szable i miecze i nożowników produkujących noże, kordy i tasaki.
No dobra tu mnie przekonujesz
Ale tak czy inaczej ja swoje doświadczenia odtwórcze odnoszę najdalej do wczesnego średniowiecza, gdzie nie istniał podział na rzemieślników-specjalistów. Z resztą wytwórcy mieczy i tak musieli być swego rodzaju kowalami, a wytwórcy noży zakładam, że zajmowali się jedynie osadzaniem wcześniej przygotowanych przez kowali ostrzy w drewnianych lub rogowych oprawach, bo jest to już zupełnie odmienny fach od kowalskiego. Wymaga innych narzędzi i umiejętności, jednakże jest możliwy to opanowania w krótkim czasie przez jedną osobę razem z umiejętnością wytwarzania ostrz.
Wracając jeszcze do mieczników, do rzeczywiście, w późniejszych czasach mogła, i jak widać wykształciła się oddzielna specjalizacja, co jest całkiem zrozumiałe ze względu na coraz wyższe wymogi co do jakości i różnorodności mieczy. Jednakże zaznaczam, że wykonanie miecza, jakie produkowano we wczesnym jest całkowicie w zasięgu każdego kowala. Z resztą i zwykły kowal i wytwórca mieczy pracuje w takim samym warsztacie i nawet za pomocą tych samych narzędzi.