ďťż

wika

Każdy z nas słyszał o zburzeniu Kartaginy, o tym jak ziemię pod nią zaorano żeby żadna rzecz nie świadczyła o jej dawnej świetności. Ale czy słyszeliście o zburzeniu Babilonu?

Sanheryb, asyryjski król, za główny cel swojego panowania postawił sobie zdobycie Babilonu. Walczył z nią ciągle ze zmiennym szczęściem. Miasto buntowało się. W końcu król nie wytrzymał i postanowił rozwiązać tą kwestię ostatecznie. Postanowił zburzyć Babilon.



Zaatakowałem je jak huragan i powaliłem niczym burza... Nie oszczędziłem jego mieszkańców, ani starych, ani młodych; ich zwłokami pokryłem jego ulice. Splądrowałem i zniszczyłem jego domy, od fundamentów po dachy strawił je ogień... Aby potomność zapomniała, gdzie stały jego świątynie, zniszczyłem je wodą i zmieniłem w pastwiska.


Wymordowano więc mieszkańców, a domy i świątynie zburzono, ulice miasta zalano wodą aby zniknęły z powierzchni ziemi. Na koniec Sanheryb nakazał załadować ziemię z miasta na statki i wywieźć ją do Tilmunu (?), a tam rozproszyć na cztery strony świata.

Jakie pobudki kierowały Sanherybem? Mania wielkości? Niemożność zaakceptowania tego, że Babilon nie chce ugiąć przed królem karku? A może szukanie winnych po stracie syna?


Skąd te źródło informacji bo ja pierwszy raz o tym słyszę.I w jakim okresie wystąpiło?
Asyryjczycy prowadzili wojny z Babilonem nie raz ale żeby zrównali miasto z ziemia na wieki nie słyszałem.A ta kraina Tilmun to mityczna kraina z początków pochodzenia Sumerów,umiejscowiona przez niektórych naukowców na wyspie Bahrajn.Tilmun po okresie sumeryjskim był też traktowana jako kraina zmarłych.Czyli alegorycznie rozsypanie prochów na niej miało symbolikę prawdziwego końca bez możliwości odnowy i odbudowy miasta na tym świecie.Brzmi to bardziej jak mit czy legenda niż realna groźba.
Znowu odniesienie do zalania miasta wodą morze świadczyć o zniszczeniu tam i całego kompleksu irygacyjnego w tej bagnistej krainie.Jednocześnie niszczyło to tereny uprawne bardzo urodzajne w tym rejonie.Nie miało by to sensu ekonomicznego.Czy nie lepiej było by wykorzystać te tereny pod uprawę? No ale ówcześni królowie byli bardzo nie przewidywalni.
Jeśli chodzi o źródło to są to chyba kroniki królewskie Sanheryba. Z tego ci mi się wydaje to nie są dostępne w j. polskim.
Szkoda. Tak jak większość ciekawych źródeł nie jest przetłumaczonych na polski.
Ciekawe czemu nasi historycy nie dołożą starań by w pierwszej kolejności przetłumaczyć wszystkie kronik i źródła na nasz język.Trzeba by było ich jakoś to tego zmotywować ,tyko nie wiem jak.

[ Dodano: Czw Mar 20, 2008 9:56 pm ]


Tekst który zacytowałam to tekst źródłowy, znalazł sie on między innymi w książce "Zaginione Cywilizacje". Co do samego zburzenia Babilonu powiem tyle, że nie było ono wale bardziej irracjonalne od zburzenia Kartaginy. W tamtych czasach często nie patrzono na ewentualne zyski bo zemsta czy też chęć pokazania swojej władzy były zbyt silne. Z tego co się orientuję sam Babilon był burzony i odbudowywany kilka razy.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •