ďťż

wika

witam! przeczytałem artykuł ks.Kryściaka o Egipcie. Jest tam pare zdan na temat tego co dzieje sie po śmierci.Mam prośbe do wszystkich a przede wszytkim do ksiedza o to na podstawie jakiego źródła napisał o tym. czy był to konkretny mit czy fragment z ksiegi umarłych?


To różne źródła: Księga umarłych, wykopaliska (archeologia), artykuły i książki, które czytałem dały pewną wiedzę.
ja własnie mam napisac prace na ten temat ale musze w przypisach powołac sie na konkretne źródła, wersety. niestety ksiazki wydane po polsku zawieraja tylko fragmenty mitów czy Tekstów piramid.
to proponuje poszukac samodzielnie, bo jezeli zamierzales skopiowac moj tekst to troche brzydko... Mam nadzieję, że chodziło tylko o bibliografię...


nie, nie miałem zamiaru skopiowac czyjegos tekstu. nie po to poszedłem na studia zeby bawic sie w plagiaty. praca ta polega na tym ze musze miec konkretne źródło i szukam juz tego od kilku dniu. chodziło mi o fragment z tej pracy o zyciu po smierciu - konkretnie z jakiego zródlla on pochodzi.nie o całą prace.
Jadwiga Lipińska, Marek Marciniak - Mitologia starożytnego Egiptu
red. Sergio Donadoni - Człowiek Egiptu
George Hart - Mity egipskie
John Baines, Jaromir Malek - Egipt

Nie wiem, na ile interesuje Cię literatura hiszpańsko-języczna.
dziekuje. widzi ksiądz mam przed oczami harta i lipińską. samych cytatów jest tam mało tak mi sie wydaje.wiecej jest ich interpretacji. ostatnia prośba zeby juz nie przeciagac tego tematu:): opis sądu ozyrysa jest gdzies przetłumaczony na jezyk polskich? chodzi mi nie o opowiedzenie tego sadu ale o jakies cytaty.
Całego tekstu w języku polskim nie spotkałem. Można natomiast sięgnąć po dość obszerne fragmenty i opisy u Lipińskiej.
dziekuje za pomoc.
Uszepti - pośmiertni słudzy faraonów

Uszepti były, obok mumii, wymownym świadectwem wiary w dalszą egzystencję po śmierci, która stanowiła jądro religii starożytnego Egiptu. Zespół liczący do 450 figurek, pokazują, jak liczebne bywały zastępy służby potrzebnej do obsługi i pracy na rzecz zmarłego. Najliczniejsze zespoły najstaranniej wykonanych uszebti należały oczywiście do faraonów i królowych oraz bogatych urzędników. Niektóre z grobowców zawierały figurkę sługi na każdy dzień w roku, a nad każdą dziesiątką sług czy robotników sprawował pieczę nadzorca kontrolujący ich pracę.

Jego figurka była zazwyczaj większa i można ją rozpoznać również po tym, że uszebti nadzorców przedstawiano w codziennym ubiorze i z batem w dłoni. Natomiast zwykli pracownicy często trzymają w skrzyżowanych na piersiach dłoniach narzędzia pracy.

Na statuetkach znajdujemy też inskrypcje, dzięki którym poznajemy imię i tytuł właściciela tej "zaświatowej" służby. Wypisywano na nich także odpowiedni fragment ze zbioru magicznych formuł i zaklęć (z rozdziału VI "Księgi Wyjścia w Ciągu Dnia") powierzający uszebti ich zadania.

Głównym zadaniem uszebti było zapewnienie ich właścicielom wygodnego życia po śmierci. Każda, na wezwanie swego pana, miała stawić się, mówiąc: "Oto jestem".

to tak do tego tematu...
Stąd też pochodzi ich nazwa: "odpowiadający". :)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •