ďťż

wika

Witam!
Czy mógłby ktoś pomóc wymyślić sensowne argumenty na wypowiedz pt. "Antyk w otaczającym nas świecie". Mi narazie udało się wymyślić tylko 3 przykłady:
-kolumny
-igrzyska olimpijskie
-frazeologizmy, mające swoje źródło w starożytnej literaturze, np. Mitologia
P.S. Antyk to cały starożytny świat, czy tylko strożytny Egipt, Rzym, Grecja ??


Rzym i Grecja...
Pomyśl o gipsowych amorkach i Dianach w ogródkach, czy takich produkcjach jak "Troja" czy "Alexander", nie mówiąc już o grach komputerowych. Jeśli chcesz wspomnieć o kolumnach, przemyśl ornamentykę. Sama kolumna jako taka była niezbędnym elementem konstrukcyjnym większych budowli ze względu na słabość stropu i występowała w większości stylów w architekturze, więc z antykiem ma tyle wspólnego co piaskowiec.
Poza tym:
- Stadion - w starożytnej Grecji, podczas igrzysk olimpijskich biegano okrążenia o długości stadionu ( coś koło 190 metrów )
- Liceum ( właściwie likeion ) - szkoła filozoficzna ( ogólnej wiedzy ) założona przez Arystotelesa, w ogrodach Likejonu, w IV wieku BC.
- W statożytnej gimnazjum ( właściwie "gimnazjon" ) było szkołą, obietem sportowym, później też miejscem zebrań filozofów i uczonych
dzięki za wskazówki !

Występują w dzisiejszej architekturze jakieś elementy stworzone w antyku ??
Czy starożytni Rzymiania lub Grecy mieli jaki kolwiek wpływ na rozwój astronomii ??


Kościół katolicki

????????????????????????????????????
Lepiej niech to będzie pomyłka...


Występują w dzisiejszej architekturze jakieś elementy stworzone w antyku ??


W krajach arabskich niektórzy mieszkańcy małych miast używają do budowy murów i naprawy domów elementów kradzionych z riun antycznych świątyń i akweduktów.

Tak na poważnie - rozejrzyj się... Na upartego na pewno coś znajdziesz, ale w architekturze XXIw. widzę raczej inspirację filmami SF.

pyt2: bez komentarza...
no to ostatnie pytanko. Czy latarnie w faros można uznać do architektury antycznej, bo o ile mi wiadomo to faros była kolonią grecką ??

Lepiej niech to będzie pomyłka...
Nie ma tu żadnej pomyłki.
Jest ciągłość instytucjonalna.
BTW Kiedy kończy się antyk?

Lepiej niech to będzie pomyłka...

Już przeprosiłam w PW, ale tutaj też byłoby grzecznie. Moje skojarzenie poszło w zupełnie inną stronę.

Wszysyc podają jako magiczną datę rozpad Cesarstwa, równo z zakończeniem starożytności, w sztuce chyba kształtuje się to podobnie? Choć od wejścia Cesarstwa w sztukę wszedł jakiś niepokój, pomiesznie kultur, nie było już tak klasycznie...

w sztuce chyba kształtuje się to podobnie?

Okresy w historii sztuki są bardzo trudne do datownia. Ciężko podać jedną datę. A co masz na myśli przez:


Złomiarz napisał/a:
Choć od wejścia Cesarstwa w sztukę wszedł jakiś niepokój, pomiesznie kultur, nie było już tak klasycznie...

Chodzi Ci o klasycyzm grecki? Obecnie większość badaczy uważa, że sztuk arzymska rozwinęła się dopiero za Późnego Cesarstwa, kiedy do głosu doszła sztuka ludowa.


Właśnie :) Widocznie chodzi o moje skrzywione wyczucie - takie elementy jak mało oszczędna ornamentyka, bardziej przysadziste budowle i motywy zaczerpnięte chociażby z Egiptu mnie osobiście nie pasują do "sztuki antycznej", choć jako sztuka rzymska są tam zaliczane.

skrzywione wyczucie

Inaczej można powiedzieć Wilckenmannowskie ;)

Warto jednak zauważyć, że Rzymianie często czerpali tylko wzory, a przerabiali wszystko na swój sposób. Tak na przykład było z rzeźbami greckimi, które były tworzone z myślą o wolnej przestrzeni, a w Rzymie kopiowano by tak, by pasowały do nisz - apsyd.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •