ďťż

wika

Wielu uważa, że zgromadzenia asasynów były ukrytymi szkołami zabojców-fanatykow religijnych, używanych w celu eliminacji niewygodnych postaci. Nazwa sekty ma pochodzić od haszyszu, którym Starzec z Gór miał odurzać swoich podwładnych, by ukazywać im rajskie wizje i zachęcać do poświęcenia życia w słusznej (dla jego kieszeni) sprawie. Z nazwy tego ugrupowania wzięło się angielskoe słowo "asassinate"-zamordować.
Oprócz tej "dyplomatycznej" działalności asasyni byli odłamem religijnym w pełnym tego słowa znaczeniu. Można ich skojarzyć z ismailitami, odłamem muzłuman, którzy podobnie jak szyici uznawali prawo Alego do przejęcia sterów władzy po Mahomecie, jednak róznili się od nich poglądai na późniejszy przebieg właściwej linii dziedziców.
W XI-XIIIw. ich wodzowie-prorocy zajmowali kolejne górskie zamki na terenie Persij i Syrii, by tam zakładać szkoły religijne. W bardziej sprzyjających czasach wychodzili z twierdz, by propagować swoją ideologię. Uczniowie ismailickich mistrzów poznawali przedmioty ziemskie (pismo, gramatykę, prawa handlu, różne rzemiosła, astronomię, poezję i alchemię) oraz niebieskie (interpretację Koranu, prawa i tradycje).
Za dwóch największych przywódców uważa się Hasana-i Sabbaha, działającego na terenie Persji, oraz Rashida al-Din Sinana, jego ucznia, który założył "filię" sekty na terenie Syrii. To właśnie Rashid nazywany jest tradycyjnie "Starcem z Gór" (choć inne źródła podają, że tytuł ten miał określać każdego przywódcę sekty) i to właśnie on najbardziej znany jest z wykorzystywania asasynów do skrytobójstw politycznych.
Przez dlugi czas ismailici żyli w górach, nie wadząc nikomu i zajmując się drogną polityką i działalnością misyjną. Jednak w czasie wypraw krzyżowych (paradoksalnie krzyżowcy przyczynili się do wzrostu znaczenia sekty, osłabiając ich przeciwników) zdobyli dość wysoką pozycje. Asasyni weszli w konflikt z Saladynem, który stanowił największe zagrożenie dla ich "państwa". Po dwóch nieudanych zamachach na swoje życie Saladyn zdecydował się na atak i obległ Aleppo, Azaz i Masyaf. Z ostateniego oblężenia wycofał się niespodziewanie.

"Legenda głosi, że wysłannik asasynów został wpuszczony do namiotu Saladyna i tam miał przekazać wiadomość. Gdy wszyscy wyszli, a został tylko wysłannik, Saladyn i dwaj jego zaufani strażnicy, wysłannik zwrócił się do strażników, aby w imieniu jego pana zabili sułtana. Strażnicy mieli już wypełnić rozkaz, kiedy on ich odwołał. Od tej pory Saladyn nie niepokoił już ismailitów. Inna wersja mówi, że poszukiwał on Sinana i obudził się pewnego dnia w swoim namiocie z nożem wbitym w poduszkę kilka centymetrów od głowy."
(za: "Asasyni - Islamscy zabójcy", spisał Bartłomiej ze stronki B.O.G.)

Asasyni znani są także z zamachu na Rajmunda I, hrabiego Trypolisu, a także gróźb czy prób zamordowania Ludwika IX świętego.
Niektórzy twierdzą, że ich działalność miała znaczenie polityczne jeszcze w XIXw.

Zastanawiam się, co sądzicie o żywotności tej sekty i o krążących wokół niej legendach. Czy rzeczywiście wysoko w górach kolejni wladcy hodowali bezwzględnych "kamikadze", za pomocą których trzymali w szachu islamskich i chrześcijańskich włądców, czy może była to grupa fanatyków rozwijających swoją wiarę w oddaleniu od świata? Czy rzeczywiście po śmierci Rashida nastał koniec dzialalności tego ugrupowania? Znacie może jakieś ciekawostki na ich temat?


Chciałbym wam przedstawić tą sekta, która współcześni uważają za protoplastów terroryzmu.

W VII wieku na Półwyspie Arabskim pojawił się Islam. Już na samym początku swojego istnienia w islamie doszło do podziału na sunnitów i szyitów, z nich wyłoniło się jeszcze wiele innych mniej lub bardziej radykalnych sekt.
Jedną z nich byli Izmailici, odłam który powstał na początku IX w. nazwa tej sekty pochodzi od Ismaila przywódcy duchowego tej sekty . Z kolei z Izmailitów w XI wyłonili się Nizaryci
(od imama Nizara).Ruch nizarytów powstał w Persji(dzisiejszy Iran). Jego twórcą był Hasan-e Sabbah. W Europie sekta ta była znana jako asasyni ( tak też nazywali ich muzułmańscy wrogowie). Znaczenie nazwy tej sekty nie zostało wyjaśnione, wiadomo że wiąże się z haszyszem (według legend, Ich przywódca duchowy w późniejszym okresie zwanym ,,Starcem z Gór” odurzał członków tej sekty haszyszem a potem prowadził do ,,Ogrodu Rozkoszy” gdzie zajmowały się nimi kobiety. Potem mówił im że jeżeli wykonają zadanie to po śmierci czeka go to samo. Dlatego asasyni po wykonaniu zadania nawet nie uciekali z miejsca zbrodni.)
Hasan-e Sabbah(ok 1034-1124) w młodości był szyitą, potem stał się wyznawcą Izmailizmu by następnie stworzyć własną sektę. Główną siedzibą jego sekty była twierdza Alamut, która znajdowała się na wzgórzu o tej samej nazwie. Hasan zdobył tą twierdzę podstępem. Wiedział że nie ma szans na zdobycie tej twierdzy siłą, dlatego wysłał szybciej misjonarzy którzy nawrócili załogę twierdzy i okoliczna ludność na jego wiarę. Kiedy przybył na czele swoich zwolenników pod Alamut. Komendant twierdzy podał ją bez walki, gdyż wszyscy obrońcy poparli Hasana.
Podobnie Nizaryci postępowali później, zajmowali podstępem trudne do zdobycia twierdze i czynili z nich swoje bazy wypadowe. W ten sposób stworzyli nie widzialne państwo.
Istniały dwa odłamy nizarytów:perskie i syryjskie. Syryjski odłam tej sekty uznawał zwierzchnictwo przywódcy duchowego urzędującego w Alamuncie (niekiedy tyko formalnie).
Jednym z najsłynniejszych przywódców Asasynów był żyjący w XII wieku Raszid ad-din as-Sinan przez Franków nazywany Starcem z Gór, postać starca z gór na przełomie wieków urosła do legendy. Nizaryci wyznawali pogląd że cel uświęca środki. Stosowali strategię Takijja, czyli ukrywali swoja wiarę aby zyskać zaufanie wrogów albo żeby uniknąć prześladowań. Zabijanie przeciwników nie było jedynym celem i sposobem walki Nizarytów, często wybierali pokojowe rozwiązania (np. nawracanie). Nizarytów zabójców nazywano Fedainami. W Persji każdy nizaryta był potencjalnym fedainem, natomiast w Syrii fedaini stanowili oddzielną grupę.
Nie wiadomo ilu morderstw dokonali asasyni, w pewnym okresie zaczęto przypisywać im wszystkie morderstwa znanych osób na bliskim wschodzie. Jednym z wydarzeń, które stworzyło legendę asasynów, było zabójstwo hrabiego Trypoliusa Rajmunda II.
Kiedy wracał pewnego dnia(w 1152 r.) do domu został napadnięty przed bramą przez ludzi wyglądających na arabów. Jeden ze sprawców ranił go śmiertelnie. Sprawcy zdołali ukryć się w tłumie ludzi i zbiec. Co prawda historycy i badacze wątpią żeby te mordetrsto było sprawką asasynów, ponieważ starannie wybierali swoje ofiary (nie zabijali przypadkowych osób).
Kolejnym epizodem, który wpłynął na legendę Nizarytów, była walka z Saladynem , jednym z najwybitniejszych ówczesnych władców, który . Toczył on zwycięskie boje z Krzyżowcami i innymi władcami arabskimi po obaleniu egipskiej dynastii Fatymidówmianował się Sułtanem. Jeden z arabskich władców,któremu Saladyn wdał w znaki, zwrócił się z prośba do Starca z Gór aby za sporą sumę pieniędzy i sojusz z nim zgładził Saladyna. Nizaryci przyjęli tą ofertę, która był im bardzo na rękę, ponieważ Saladyn zwalczał wszelkiego rodzaju przejawy Herezji (chodzi tu o różnego rodzaju sekty odłamy islamu). Fedaini podjęli 2 krotną próbę zamordowania Sułtana.
Pierwsza zakończyła sie nie powodzeniem ponieważ fedaini zostali rozpoznani.
Podczas drugiej próby Saladyn został raniony (uratowała go wtedy tylko kolczuga, którą miał pod ubraniem). Zaniepokojony tymi wydarzeniami Sułtan postanowił rozprawić się z asasynami. Zaatakował ich główną twierdzę w Syrii, po tygodniowym oblężeniu postanowił jednak odstąpić od jej murów.
Legenda głosi, że pewnego razu Sułtan obudził się w swoim namiocie a obok niego leżał zatruty sztylet i kartką z groźbą.
Druga legenda mówi że poseł Asasynów chciał spotkać się z Saladynem w 4 oczy. Saladyn zgodził się odesłać wszystkich oprócz 2 swoich najwierniejszych strażników, którym ufał jak synom. I gdy okazało się że ci dwaj są Asasynami Sułtan postanowił zawrzeć z nimi pokój.
Najczęstszym celem ataków Nizarytów nie byli jak mogło by się wydawać krzyżowcy, a wyznawcy innych odłamów islamu. Nizaryci niekiedy też wchodzili w sojusz z chrześcijanami. Podobno dla zawarcia sojuszu z królem Jerozolimy Amalrykiem I byli nawet gotowi przejść na chrześcijaństwo( ale historycy dopatrują się tu zastosowanie taktyki takijja). Układ ten nie doszedł do skutku, ponieważ Templariusze zabili posłów asasyńskich (chodziło tu o daninę z której sekta była by zwolniona po zawarciu sojuszu z królem Jerozolimy a która płacili Templariuszom).

Nie wiadomo czy inni europejscy władcy spotykali się z Nizarytami. Wiadomo jednak że Fryderyk II został oskarżony o związki z asasynami, chodzi tu o morderstwo księcia Ludwika Bawarskiego.
Innym władcą oskarżonym o związki z asasynami był Ryszard Lwie Serce, rzekomy inicjator zabicia Konrada z Montferrat.

Kres potęgi asasynów nastąpił w XIII wieku. W 1256 roku Mongołowie zdobyli Alamut i rozprawili się z ludźmi, którzy mogli stanowić dla nich zagrożenie. Do Syrii mongolska nawałnica nie dotarła, ale i tam sekta w wyniku późniejszych walk wewnętrznych straciła na znaczeniu. Mimo wszystko Nizarytom udało się przetrwać, ich ruch istnieje do dziś, lecz nie są podobni do swych średniowiecznych poprzedników.

A co wy sądzicie o tej sekcie? Może znacie jakieś ciekawe legendy na jej temat?
Zapraszam do dyskusji.

PS. Mam nadzieję, ze udało mi się przybliżyć wam choć trochę losy tej jakże ciekawej sekty.
Niestety niewygodnym byłoby dla mnie napisanie krótszego postu, ponieważ musiałbym pominąć istotne dla mnie fakty .
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •