wika
Witam,
poniżej w punktach scharakteryzowałam politykę wewnętrzną Kazimierza Wielkiego. Chciałabym, abyście podeszli do tego krytycznie: napisali, co zostało przeze mnie źle ujęte, o czym nie powinnam wspominać, jeśli mają to być tylko najważniejsze informacje, może gdzieś się powtarzam – w dwóch punktach piszę o tym samym, zwróćcie proszę na to uwagę, napiszcie, co Wam się nie podoba, co zmienilibyście, gdzie coś dodalibyście.
Kazimierz Wielki:
1. Wprowadził jednolity system zarządzania państwem - dążył do centralizacji rządów:
- powołał radę królewską pełniącą funkcje doradcze, w skład której wchodzili m.in.
marszałek, kanclerz, podskarbi;
- powołał urząd starostów pełniący funkcje administracyjne, ekonomiczne, a także
sądownicze (wzmocnienie prawa).
2. Odbudował wyczerpane gospodarczo i poważnie zniszczone wieloletnimi wojnami państwo – dążył do rozwoju gospodarczego kraju:
- popierał rozwój miast – za jego panowania założono około 100 nowych miast
- nadawał miastom liczne przywileje i prawa (np. nadał Krakowowi przywilej handlowy),
co spowodowało napływ interesantów z Zachodu do naszego państwa -> wzrost rangi kraju
- patronował rozwojowi górnictwa
3. Starał się ograniczyć potęgę ekonomiczną możnych oraz podporządkować Kościół władzy królewskiej, a wzmocnić pozycję mieszczan.
4. Przeprowadził kodyfikację prawa zwyczajowego, wydając statuty wiślicko-piotrkowskie:
- utwierdzenie władzy monarszej,
- ograniczenie wolności osobistej chłopów, umocnienie pozycji szlachty. 5. Zreformował organizację sił zbrojnych – pojawiły się nowe machiny bojowe, np. katapulta, taran, wieża oblężnicza.
6. Zreformował sądownictwo, wprowadzając m.in.:
- dla miast sąd wyższy prawa niemieckiego na zamku królewskim – zamiast odległego Magdeburga (w celu zapewnienie porządku w kraju)
- sądy doraźne (dla likwidacji rozbojów na drogach)
7. Przeprowadził reformę organizacji wojska – do obowiązkowej służby wojskowej włączono/wcielono wszystkich z wyjątkiem duchowieństwa.
8. Zadbał o rozwój budownictwa: za jego czasów wybudowano 53 zamki i 27 murowanych fortyfikacji miejskich (m.in. stąd słynne powiedzenie: „zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną”).
9. Wprowadził coroczny podatek.
10. Przeprowadził reformę monetarną: jako pierwszy władca bił monetę groszową.
11. Dbał o rozwój kultury, oświaty, sztuki: w 1364 r. założył pierwszy w Polsce uniwersytet - Akademię Krakowską, objął patronat przy rozbudowie katedry wawelskiej, wspierał finansowo rozbudowę kolegiaty w Wiślicy, katedry w Sandomierzu, świątyni w Niepołomicach.
Dodałabym wzmiankę o pierwszym pieniężnym państwowym skarbcu - to, że w ogóle powstał to już zasługa, wspominaiałabym też o położeniu chłopów i Żydów w państwie Kazimierza - nie na darmo przecież nazywano go "królem chłopów".
Brakuje mi choć paru rzeczy, które się Kazimierzowi nie udały, takiego podziału na wady i zalety jego polityki. Zalety zostały już wymienione, do wad np. zaliczyłabym brak rozwiazanej kwestii następstwa tronu. Praca jest w porządku, argumenty są odpowiednio dobrane i uporządkowane, tylko akurat wszystkie chwalą Kazimierza, ale nie, żebym się czepiała
Ale ja nie uważam, że czepiasz się, a nawet jeśli, to o to mi chodzi, by ktoś napisał, czego brakuje w pracy, co jest nienajlepiej ujęte, co warto zmienić - pełna krytyka. Przedstawiając tylko pozytywy wewnętrznej polityki Kazimierza, zapomniałam, że powinna też spojrzeć na niego z innej perspektywy i skupić się również na jego słabościach - dziękuję Ci za tą cenną uwagę i czekam na dalsze komentarze.