wika
Koran, święta księga wyznawców islamu, przekazana niejako przez Allacha za pośrednictwem proroka Mahometa. Księga ta zawiera zarówno przykazy religijne, jak i różnego rodzaju przepisy prawne, które w obliczu kształtujących się podstaw państwa miały o wiele większe znaczenie niż same nakazy religijne.
Księga zawiera ściśle powiązane z przykazami religijnymi nakazy moralne, podstawy etyki muzułmańskiej a także przypisy o dobrym zachowaniu się.
Treść Koranu jest różnorodna, jednak można podzielić je na kilka grup tematycznych :
- przykazania natury dogmatycznej to jedność Boga, atrybuty Boga-Allacha, aniołowie, Prorok Allacha, życie przyszłe, sąd ostateczny, nagroda i kara – piekło i raj wraz z jego atrybutami.
- przepisy kultu religijnego to wyznanie wiary, jałmużna, 5-krotna modlitwa w ciągu dnia, post w dziewiątym miesiącu kalendarza, pielgrzymka do Mekki.
- przepisy moralne : pobożność, obowiązki wobec rodziców i sierot, przepisy o dobrym zachowaniu się, cierpliwość etc
- przepisy prawne a) prawo cywilne : małżeństwo, pokrewieństwo, rozwód, testament etc; b) prawo karne – zabójstwo, kradzież, cudzołóstwo etc.; c) elementy prawa międzynarodowego prawo wojny i pokoju
- historie, legendy, opowieści zaczerpnięte głównie ze Starego Testamentu dotyczące stworzenia świata, Adama i Ewy itp.
By zrozumieć jakie znaczenie miała święta księga dla życia Arabów w przeszłości należy spojrzeć na nią z historycznego punktu widzenia. Wówczas zrozumie się jaki postęp stanowiły jego nauki w życiu religijnym, moralnym i społecznym, jak zmieniły psychikę, życie materialne i duchowe Beduinów-Arabów.
Koran powstać miał w latach 610-632 jako szereg objawień jakie Mahomet otrzymał od Allacha. Początkowo nauki były zapamiętywane przez jego towarzyszy i w sposób ustny przekazywane, jednak w pewnym momencie zdecydowano się na spisywanie Jego słów.
Koran liczy sobie 114 sur, oraz 6200 wersetów, z czego 90 sur to sury mekkańskie, a pozostałe 24 to sury medyńskie.
Materiał w Koranie nie został uporządkowany według treści, ani czasu powstawania. Kryterium była tutaj długość poszczególnych sur, aczkolwiek są pewne wyjątki, gdyż już na samym początku sura otwierająca jest krótsza od sury drugiej, która jest najdłuższa w całym Koranie.
Głównym zarzutem świata zachodniego wobec Koranu są niektóre wersety, które godzą na przykład w godność kobiety, którą można bić etc. Czy rzeczywiście ci badacze są tak naprawdę z nami szczerzy, i czy pokazują nam całą prawdę czy tylko jej część która jest dla nich wygodna, i jest dobrym argumentem by uderzyć w świat islamu ??
Zastanówmy się jaka rzeczywiście jest rola kobiety w islamie, jak sytuuje ją sam Koran, i jak odnosi się do okresu przed-muzułmańskiego. Czy jej pozycja się pogorszyła, czy może wręcz przeciwnie. Weźmy pod uwagę przy ocenie także rozdzielność kwestii przepisów w Koranie a model zachowań, który jest wpajany dziewczętom w poszczególnych krajach.
Zapraszam do dyskusji nad tą jakże ciekawą księgą, i nad przepisami zawartymi w niej.
Głównym zarzutem świata zachodniego wobec Koranu są niektóre wersety, które godzą na przykład w godność kobiety, którą można bić etc. Czy rzeczywiście ci badacze są tak naprawdę z nami szczerzy Wszyscy w koło mówią że kobieta w świecie islamu jest wręcz prześladowana, traktowana jak obywatel drugiej czy trzeciej kategorii. Nie ma praw politycznych, zakazuje jej się chodzenia bez burki, etc etc.
Spodziewam się jednak jakiejś przewrotnej hipotezy Serenity.
Wersety Koranu dot kobiet mówią o tym że, kobietę można bić ale lekko - i tylko po wcześniejszej udzieleniu jej ustnej reprymendy do której się nie zastosowała :).
Koran i Islam w początkach istnienia przyczynił się do ekspansji arabskiej, zjednoczył społeczeństwo, można powiedzieć niejako ucywilizował koczownicze ludy pustyni.
Jedną z teorii jaką wyczytałem na temat genezy Islamu było to że, arabowie jako grupa byli specyficzni, rozwojowo stali za innymi cywilizacjami religii księgi tj. chrześcijaństwem i judaizmem. Powstanie Islamu przyczyniło się do zjednoczenia arabów pod jednym sztandarem, wprowadziło w ludy koczownicze zasady prawa i regulowały stosunki społeczne. Wiele zapisów jest charakterystycznych dla epoki w której Islam powstawał, dlaczego np. jest przyzwolenie na traktowanie kobiet w taki a nie inny dlatego że, kobieta powinna mieć dzieci które stanowiły prawdziwą siłę dla ekspansji arabskiej. mimo wszytko Koran nakazuje mężczyźnie traktować kobietę z szacunkiem i nakazuje mu zapewnić jej dobrobyt. Dominująca rola mężczyzny wynikała z wojowniczego trybu życia ludów pustyni, więcej dzieci płci męskiej więcej wojowników, więcej córek więcej dzieci. W Islamie zapisane jest pojęcie o silnych więzach rodzinnych - plemiennych to również wywodzi się z tradycji pustynnych. Powstanie Islamu zaprowadziło Arabów do złotej ery, ekspansji i dobrobytu. Jednak zmiany i postęp technologiczny w późniejszych okresach spowodowały że konserwatywny Islam ze swoim przywiązaniem do tradycji spowodował uwstecznienie spojrzenia na świat jego wyznawców. Islam bowiem nie reformuje się tak szybko jak inne religie. Jednym z przykładów na zjednoczenie ludów był zakaz tłumaczenia Koranu na język inny jak arabski - wyznawcy z konieczności musieli go umieć. Warto zaznaczyć że, prócz Koranu istnieje kilka innych ksiąg min. Sunna gdzie spisano prawo według którego Muzułmanin powinien żyć i go przestrzegać.