ďťż

wika

Często zaznacza się, że rządy III i IV dynastii to najlepszy okres w rozwoju państwa egipskiego. To w tym czasie prymitywne i proste groby królewskie powoli zostają wypierane przez monumentalne założenia jakimi są piramidy. Pozycja władcy musiała być bardzo wysoka, skoro potrafiono zmobilizować setki tysięcy ludzi aby uczestniczyli w pracy, której efektem miało być wybudowanie pośmiertnej siedziby właściwie tylko dla jednego człowieka. Może było to przejawem ówczesnej religijności, a może strachu przed gniewem bogów spośród których wywodził się faraon. Pierwszą ważną piramidą tego czasu była piramida Dżosera, składająca się z sześciu "schodów" i zaplanowana przez architekta Imhotepa. Jeśli przyjrzymy się późniejszym piramidom zauważymy, że znacznie różnią się od piramidy Dżosera, ta jedna jest charakterystyczna i nazywana "schodkową". Moim zdaniem przypomina bardziej zigguraty niż "klasyczne" znane nam piramidy egipskie. A co powiecie na temat kompleksu piramid Chufu, Chafra i Menkaura?




Chciałbym poprawić i wyjaśnić nieco tytuł tematu podjętego przez Horus. Otóż jest on nieco nieścisły, a raczej zbyt ścisły.
Przyjęło się określać IV i V dynastię mianem "budowniczych piramid." I rzeczywiście to za ich czasów powstały te największe i najlepiej zachowane. Mimo to piramidy jako jako grobowce władców powstawały równie często w czasach Średniego Państwa, gdy budował je sobie (czasem nawet więcej niż jedną) prawie każdy faraon. Mimo kilku ale za to znaczących różnic są to nadal piramidy. Przede wszystkim przestają one już być właściwym grobowcem ale stają się jedynie nadbudową nad grobem wykutym w skale. Zmienia się także technologia budowy. Niestety na gorszą, acz tańszą. Teraz piramidy buduje się z cegły lub czasem nawet z gruzu i przykrywa się je jedynie okładziną z kamienia. Kamień oczywiście z czasem odpadał, lub jeszcze częściej zostawał rozkradziony a wtedy piramida po prostu się rozpadała (lub jak w przypadku kamienia z okładziny stawała się materiałem wtórnym do budowy). Z tego właśnie powodu po piramidach Średniego Państwa bardzo często do dziś zachowały się jedynie fundamenty lub czasem nawet gorzej...
Dzięki za sprostowanie chaemuaset Faktycznie mogłam zostać źle zrozumiania. Oczywiście, że później również budowano piramidy, ja chciałam tylko zwrócić uwagę na początki tej tradycji.

Szczytowy okres w budowaniu piramid reprezentuje znany nam wszystkim zespół trzech piramid z Gizy: Cheopsa, Chefrena i Mykerinosa. Najwyższą z nich jest piramida Cheopsa, która w swoim pierwotnym stanie miała zapewne 150 metrów wysokości. Na skutek działania czasu do dziś zostało nam z niej 130 m. Piramida ta wchodziła w skład całego kompleksu grobowego powstałego dla wymienionego wyżej faraona. O geniuszu budowniczych i planujących ten obiekt architektów, świadczy nie tylko to, że stworzyli wewnątrz piramidy cały systemu korytarzy i pomieszczeń ale również fakt, że władca nie został pochowany w piramidzie ale właściwie pod nią, w wydrążonym specjalnie na ten cel podziemym przejściu zakończonym komorą grobową.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •