wika
Jeszcze nikt nie napisał nic w tym dziale więc będę pierwszy
Numizmatyka - Zajmuje się badaniem monet, banknotów i innych znaków pieniężnych pod względem historycznym, estetycznym, a także technicznym. W ostatnich latach coraz częściej za dział numizmatyki uważana jest polityka monetarna. Pochodzenie słowa numizmatyka nie jest do końca jasne - nie wiadomo, czy pochodzi od łacińskiego nummus, czy też od greckiego nomisma.
Podstawowe terminy numizmatyczne, to:
-numizmat, numizmata - okaz numizmatyczny (np. moneta)
-numizmatyk - osoba zajmująca się numizmatyką
Terminy szczególnie przydatne w numizmatyce średniowiecznej:
-gatunek monety - zwykle obejmuje numizmaty o tych samych, bądź podobnych cechach metrologicznych - wadze, próbie (np. denar, grosz, talar, drachma)
-typ monety - obejmuje numizmaty opatrzone tym samym wyobrażeniem, z reguły zamyka się w jednej emisji
-odmiany monety - istnieją w obrębie typów, obejmują monety wybite tą samą parą stempli
-próba - zawartość czystego kruszcu w monecie
-renovatio monetae - stosowana już we wczesnym średniowieczu wymiana monety na nową na warunkach korzystnych dla pana menniczego
-pan menniczy - zleceniodawca emisji.
Wiadomości pochodzą ze strony wikipedia.pl . Niestety nie mam w domu jakiś ciekawych monet i banknotów musiałbym do dziadków pojechać. Może Wy macie jakąś stara monetę lub jakiś banknot ?:)
Zazwyczaj wspomina się o wielkich zasługach numizmatyki w poznawaniu historii. Ale numizmatyka jest równie ważną nauką pomocniczą ( o ile nie najważniejszą) dla archeologii.
Często zdarza się, że w odkopanym grobie, wśród darów wotywnych, znajdują sie właśnie monety. Szczerze mówić każdy archeolog życzyłby sobie aby w odkopanych grobach znajdować monety. Są one bowiem niezwykle pomocne w datowaniu względnym znaleziska. Polega to na tym, że znajdując monety w grobie jest niemal pewne, że powstały one wcześniej niż owy grób. Pozostaje wiec tylko ustalić wiek monety, a jak wiemy na monetach występują różnego rodzaju przestawienia postaci i napisy, które ułatwiają datowanie.
A na koniec mała ciekawostka: w moim rodzinnym mieście jakiś czas temu znaleziono monety rzymskie i celtyckie. Powstawało wiele teorii na temat wędrówki owych monet w moje strony. O ile znaleziska celtyckie nie dziwią ( moje okolice są "urodzajne" we wszelkiego rodzaju stanowiska celtyckie) to rzymskie wzbudziły powszechne poruszenie.
Jeżeli dotykamy problemu wykorzystywania monet do celów poznawczych, badawczych należy wspomnieć o Joachimie Lelewelu, historyku z XIX wieku. On to właśnie odrzucił tylko źródła pisane jako te, które powinien wykorzystywać historyk w swoim badaniach i dołączył tu właśnie także m.in. monety, jako bezcenne źródło informacji. Pozwala ono wydatować jakiś przedmiot, z którym przeważnie dołączone są owe monety.