ďťż

wika

Pierwszy raz dodaje nowy temat, licze na wyrozumiałość ;p Tematy schyłku sredniowiecza i początku czasów nowożytnych w Polsce szczególnie mnie interesują. Chciałabym wiedzieć jakie sa Wasze spostrzezenia na ten temat.


A czy mogłabyś najpierw podzielić się swoimi spostrzeżeniami i przybliżyć nieco ten temat?
PS Witamy na forum!
Chyba nie doczekamy się zdania autorki, więc może przedstawie jak ja widze unię lubelską.
Rozpatrywanie zawarcie unii między Koroną a Litwą jedynie pod względem wspólnego zagrożenia ze strony Moskwy, gdyż to był główny wróg obu krajów, jest bardzo uproszczone. Owszem Korona i Litwa od praktycznie początków panowania Jana Olbrachta w Koronie jak i Aleksandra Jagiellończyka na Litwie były zagrożone wciąż przez wzrastającą ekspansje państwa moskiewskiego, które ok. 1480 roku wyzwoliło się spod niewoli tatarskiej i zaczęło jednoczyć ziemie ruskie.
Aspekt zagrożenia zewnętrznego był jednak tylko jednym z powodów zawarcia owej unii. Trzeba przypomnieć, że Zygmunt August początkowo jak i jego ojciec - Zygmunt Stary byli przeciwni unii, dopiero później bądź to na skutek chęci zdobycia Inflant i dominacji na Bałtyku bądź z braku potomka, kiedy mógł zrzec się dziedziczności władzy na Litwie zdecydował się na unię.
Gdyby nie determinacja władcy, myśle że do unii lubelskiej nie doszłoby.
A co sądzicie o sprzeciwie możnowładztwa litewskiego? To właśnie oni z początku byli przeciwko tej unii. Czy ich sprzeciw był uzasadniony ??


A może powiesz nam jakie Ty masz zdanie na ten temat ? A wtedy my będziemy mogli odpowiedzieć na to pytanie!
Pozdrawiam i zachęcam do pisania dłuższych postów.

PS. Nie bój się wysuwać własnych wniosków.
Myślę, że możnowładztwo litewskie miało swój interes w tym sprzeciwie gdyż przed ową unią mieli wypracowaną bardzo dobrą pozycję w księstwie- piastowali wysokie urzędy oraz mieli ogromne możliwości decydowania w sprawach dotyczących kraju, więc wg mnie ich sprzeciw był uzasadniony. Jakie jest wasze zdanie??

Myślę, że możnowładztwo litewskie miało swój interes w tym sprzeciwie gdyż przed ową unią mieli wypracowaną bardzo dobrą pozycję w księstwie- piastowali wysokie urzędy oraz mieli ogromne możliwości decydowania w sprawach dotyczących kraju, więc wg mnie ich sprzeciw był uzasadniony. Jakie jest wasze zdanie??

Tutaj się z tobą zgodzę Pawle!
Należy jeszcze wspomnieć, że do unii Lubelskiej dążyła przede wszystkim drobna szlachta Litewska, której unia realna Korony z Litwą dawała by ogromne przywileje.
(chociaż jeszcze przed unią drobna szlachta zyskała pewne przywileje tzw. Statuty Litewskie: I-1529 r. II 1565 r. i III 1688r). Zresztą samo możnowładztwo litewskie widząc zbliżającą się bezpotomną śmierć Zygmunta Augusta i zagrożenie ze strony Państwa Moskiewskiego(z którym Litwa sama nie była wstanie walczyć) gotowe było pójść na ustępstwa.
Rokowania rozpoczęły się na sejmie 1563-64 roku na którym to Zygmunt II przelał swoje prawa dziedziczenia Litwy na Koronę. Jednak pertraktacje nie doszły do skutku m.in. dzięki działalności Mikołaja Czarnego Radziwiłła.
Do ostatecznych rozwiązań doszło na wspólnym sejmie Polsko-Litewskim w Lublinie
w 1569r. Trzeba tu też dodać, że postanowienia zapadły po wyjeździe z Lublina niezadowolonej magnaterii Litewskiej . Jednak pod wzrastającym naciskiem drobnej szlachty wrócili do Lublina i 1 Lipca 1569 r. Unia Lubelska została zaprzysiężona.
Myślę, że równierz warto dodać, że na początku lat sześdziesiątych XVI w. w Wielkim Księstwie Litewskim przeprowadzono wiele reform, mających na celu przekształcenie ustroju, na taki, by był porównywalny z polskim, a więc to już były jakby przygotowania, fundamenty do zawarcia Unii lubelskiej. Zrównano równierz wszystkie warstwy szlachty, przynając jedno prawo państwowe i katolikom, i prawosławnym. Wpłynęło to na zmianę postawy szlachty pochodzenia ruskiego, wcześniej odnoszącej się nieufnie do planów zawarcia unii. Zreformowano też na wzór polski m.in. sądownictwo oraz utworzono sieć powiatów, czyli podstawowych jednostek organizacji sądowej, administracyjnej i wojskowej. Określono także terytoria i granice województw.
Wydaje mi się, że Unia Lubelska to czysta kalkulacja Od końca XIV w Litwini jak ognia unikali ścisłego związku z Koroną. Dopiero wzrost potęgi Moskwy niejako "wymusił" na nich podpisanie takiego dokumentu. Przecież Rzeczpospolitą rządzili wtedy Jagiellonowie, a więc Litwini.
magnaci litewscy nie byli skłonni do zawarcia unii mimo zagrożenia moskiewskiego. Próbowali nawet doprowadzić do tego, by unia nie została zawarta, opuszczając obrady w Lublinie. Paradoksalnie, dzięki ich wyjazdowi udało się akt unii przyjąć. Później próbowali jeszcze wprowadzać jakieś zmiany, ale już było "po obiedzie". Mimo zawarcia unii wcale nie łączyli swoich interesów z Koroną, o czym też świadczą późniejsze elekcje królewskie - bliżej im było do Habsburgów, bo liczyli na suwerenność Litwy.

Wydaje mi się, że Unia Lubelska to czysta kalkulacja Od końca XIV w Litwini jak ognia unikali ścisłego związku z Koroną. Dopiero wzrost potęgi Moskwy niejako "wymusił" na nich podpisanie takiego dokumentu.
Litwa musiała zgodzić się na unię nie tylko ze względu na zagrożenie ze strony Moskwy. Ważnym elementem jest tutaj bezpośredni nacisk jaki wywarła Polska, a o którym często się zapomina. Podczas sejmu w Lublinie w 1569 Litwini twardo pozostawali przy swoich postulatach. Możnowładcy litewscy nie chcieli zgodzić się na żadne ustępstwa tj. likwidacja odrębnego sejmu, etc.
1 marca Litwini opuścili stół negocjacyjny. To spowodowało iż Zygmunt August 5 marca ogłosił dekret o inkorporacji Podlasia do Korony. W maju uczynił to samo z województwem wołyńskim i bracławskim. Z początkiem lipca inkorporowano także województwo kijowskie. Tamtejsza szlachta jak i cała elita przysięgła wierność Zygmuntowi Augustowi, mimo iż możnowładztwo litewskie tego im zabroniło. Tereny te były mocno spolonizowane i dlatego też król nie maił problemów z wprowadzeniem swoich dekretów w stan rzeczywisty.
W ten sposób Wielkie Księstwo Litewskie zostało okrojone ze swoich terytoriów. Unia była wówczas jedynym rozsądnym rozwiązaniem. Nikt bowiem na Litwie nie myślał o wojnie z Rzeczpospolitą.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •  
    mowej.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • natiwa.pev.pl
  •