wika
Wiadomym jest jak rozwinięte było chrześcijaństwo w tym okresie.
Pytanie - czy miało on wpływ naupadek cesarstwa bizantyjskiego.Jeżel tak to w jakim stopniu?.
Czy chrześcijaństwo jest odpowiedziałne za upadek Bizancjum?
Oczywiście że chrześcijanństwo nie było odpowiedzialne bezpośrednio za upadek Bizancjum. Cesarstwo Bizantyjskie zostało pokonane przez pogan. Natomiast można by się dopatrywać wydarzenia które w konsekwencji doprowadziła do upadku bizancjum. Tym zdarzeniem jest nieudana IV Krucjata. Przypomne IV Krucjata(1202-1204) była jedną z najtragiczniejszych wypraw krzyżowych.
Krzyżowcy zbierają się w Wenecji skąd mieli popłynąć statkami do Egiptu, jednak że zabrakło im pieniedzy na transport. Doża wenecki(niejaki Dandolo) zaproponował przewiezienie krzyżowców w zamian za udział w wyprawie przeciw dalmatyńskiej Zarze(obecnie Zadar na terenie Chorwacji).
Syn obalonego cesarza bizantyjskiego (Izaaka Angelosa) - Aleksy poprosił krzyżowców o odzyskanie cesarskiego tronu. Obiecał za to zapłate za pomoc, posiłki przeciw turkom oraz zniesienie odrębności Kościoła Wschodniego. Aleksy niestety nie wywiązał się ze swoich zobowiązań względem krzyżowców co zaowocowało ponownym wygnaniem Izaaka i jego syna z bizancium. Krzyżowcy bez środków finansowych zdobywaja i pustosza Bizancjum. Na gruzach greckiego Cesarstwa powstaje Cesarstwo łacińskie, którego królem zostaje hrabia Baldwin, hrabia Flandrii. Większość prowincji nie uznaje jego władzy i rozpoczyna się wojna domowa, która prowadzi do osłabienia(politycznego i gospodarczego) Cesarstwa Bizantyjskiego.(Cesarstwo Nicei ostatecznie pokonało Cesarstwo Bizantyjskie w 1261 roku).
===============================================
IV Krucjata jest z pewnością jedną z przyczyn późniejszego upadku konstantynopola.
Dzięki Szanowny"Gryfie" za wijaśnienie mi istoty rzeczy i odpowiedź na pytanie,które pozwoliłem sobie zadać w poście.
Piszesz mimo to że chrześcijaństwo nie miało bezpośredniego wpływu na upadek Bizancjum.Jednak opisane przez ciebie wyprawy krzyżowe nie przyczyniły się do chwały chrześcijaństwa-chyba nawet przeciwnie.Chciałbym z twoją pomocą zgłębić efekty owych wypraw krzyżowych i ich wpływ na całokształt jako taki chrześcijan na świecie.
Pozdrawiam.
Chciałbym z twoją pomocą zgłębić efekty owych wypraw krzyżowych i ich wpływ na całokształt jako taki chrześcijan na świecie?.
==============================================
Coż wyprawy krzyżowe były swego rodzaju odpowiedzią na napływ arabów na europe. Przypomne tylko iż papież Urban II w 1095 roku na synodzie w Clermont rzucił hasło "świętej wojny" z Turkami.
Jest kilka powodów zwołania krucjat. Oto kilka z nich:
-Prośba o pomoc cesarza bizantyjskiego Aleksego Kommena
-Zdobycie Jerozolimy przez Turków Seldżuków w 1070 roku.
-Wzmocnienie pozycji papieża(ziemie zdobyte miały należeć do stolicy Apostolskiej)
Efekty krucjat w chrześcijańskim świecie?
- z pewnością krucjaty wyeliminowały przeludnienie w europie:)
- wzorst znaczenia papiestwa
- wzrost mistycyzmu we wszystkich warstwach spolecznych(papiez obiecywal odpusty za udzial w krucjatach, ten kto zginal w krucjacie szedl prosto do nieba)
- Papiez wprowadzil pojęcie czyśca(przypomne tylko iz w bibli Chrystus nic nie mówił o czyścu - ten problem w poźniejszym okresie będzie przyczyną dalszego rozpadu chrześcijan)
- bliższy kontakt z kultura arabska
- powstanie zakonów rycerskich: krzyżaków, templariuszy czy joannitów
- rozwój sztuki wojennej (np. lepsze okręty),
- niezwykle szybki rozwój miast italskich(Wenecja, Genui, Padwy, Mediolan)
- Pogłebienie schizmy wśród chrześcijan( przypomne że po IV krucjacie wiekszosc relikwi z konstynatopola zostaje wywieziona na zachód).
To tyle co moge tak z grubsza napisać na temat efektów wypraw krzyżowych.
==========================================
Teraz ja mam do was pytanie:) Czy krucjaty wiąrza się tylko z odbiciem Jerozolimy?? Kiedy miała miejsce ostatnia krucjata i kto wniej brał udział i jak się skączyła??Myśle że prócz tych VII krucjat(niektorzy mowia ze bylo VIII - jesli uznamy wyprawę Fryderyka II 1228-1229 za krucjate) powinnismy znać jeszcze inne które miały miejsce w europie.
Jeszcze papież Marcin V próbował zorganizować wyprawy, których celem była pomoc dla państw łacińskich w basenie Morza Egejskiego. W roku 1422 powtał nawet plan utworzenia ligi morskiej, do której wejść mieli joanici oraz miasta: Wenecja, Genua, Mediolan. Te wysiłki zakończyły się jednak niepowodzeniem, a było to spowodowane zmianą kierunku, bowiem wysiłki zostały skierowane przeciwko nowej herezji - husytyzmu. Zygmunt Luksemburczyk wielokrotnie próbował złamać husytów. W wyprawach przeciwko husytom brali udział rycerze z różnych krajów Europy (Anglia, Flandria, Szwajcaria, Francja). Te krucjaty zakończyły się porozumieniem Zygmunta Luksemburczyka z umiarkowanym skrzydłem husytów, dzięki czemu rozbił skrzydło radykalne.
Kolejnym papieżem, który wezwał do krucjaty przeciwko Turkom, był Eugeniusz IV. Po zawarciu unii florenckiej z Kościołem wschodnim ogłosił krucjatę, ale spotkała się ona z pozytywnym odzewem tylko w krajach bezpośrednio zagrożonych - Siedmiogród i Węgry - stąd bitwa pod Warną.
O kolejną krucjatę zabiegał cesarz Konstantyn, kiedy w roku 1452 stało się jasne, że Turcy szykują atak na Konstantynopol. Adresaci apelu odpowiedzi jednak tylko wyrażeniem zainteresowania i złożeniem obietnic. Genua nie zamierzała angażować się w wojnę, gdyż z handlu z muzułmanami czerpała znaczne zyski. Ponadto istniało wówczas silne przekonanie, że Konstantynopol jest w stanie przetrzymać każde oblężenie. Zdobycie Konstantnopola ukazywane jest jako koniec epoki krucjat. Za ostatnią krucjatę uważa się wyprawę z 1464 roku, ale nie do końca jest to prawdą.
po roku 1453 pojawia się idea odzyskania Konstantynopola. W 1471 roku papież Sykstus IV w porozumieniu z Wenecją i Królestwem Neapolu wystawił flotę 187 galer, która w roku 1472 zaatakowała tureckie miasta Smyrnę i Antalyę - Smyrna została zniszczona, a łańcuch strzegący wejścia do portu w Antalyi do dziś wisi w bazylice św. Piotra w Rzymie jako wotum.
W Hiszpanii, po zakończeniu rekonkwisty i zdobyciu Grenady, zebrano wojsko, by walczyć w Afryce z muzułmanami. Po zajęciu przyczółków, powstały plany, by drogą lądową dotrzeć do Ziemi Świętej.
W roku 1500 pojawia się kolejny dokument papieski wzywający do krucjat. Z podatków wystawiono flotę 13 galer, które w 1502 roku zostały skierowane na pomoc Wenecjanom. W 1514 roku w przygotowania do kolejnej krucjaty zaangażowali się władcy Anglii, Szkocji i Portugalii, ale wyprawa nie doczekała się realizacji. Kolejna wyprawa przygotowana została w 1535 roku, kiedy muzułmanie zajęli Tunis. Wówczas dzięki zaangażowaniu papieża Pawła III oraz cesarza Karola V przygotowano wyprawę 74 galer i 330 statków transportowych. Wyprawa zakończyła się sukcesem, odbito twierdzę La Goulette oraz uwolniono około 20 tysięcy jeńców - chrześcijan. 21 lipca odbito Tunis.
W 1537 Paweł III zwrócił się z apelem do Zygmunta I Starego, powołana została specjalna komisja, przygotowano nową wyprawę, ale po klęsce i pokoju podpisanym przez Wenecję z Turcją w 1540 roku sojusz został rozwiązany. W 1541 Karol V podjął wyprawę na Algier, ale zakończyła się ona niepowodzeniem. Po raz ostatni Karol V prowadził wyprawę w 1550, później przejął organizowanie wypraw w Afryce jego syn, Filip II. Próba odzyskania Trypolisu zakończyła się jednak zajęciem wyspy Dżerba. W wyniku tyfusu i ataku floty tureckiej 1 lipca 1560 roku wyspa została odzyskana przez Turków, a obrońcy wycięci.
W roku 1562 Cosimo I de Medici próbował powołać nowy zakon rycerski św. Stefana, sam ogłosił się jego wielkim mistrzem. W latach 1563-1737 powstało prawie 700 komandorii. Różnica pomiędzy innymi zakonami a nowym opierała się na tym, że członkowie nowego zakonu nie musieli przestrzegać celibatu, nie przywiązywano także wielkiego znaczenia do pochodzenia szlacheckiego członków. Działali oni na polu walki z muzułmanami w latach 1645-1669, walcząc wspólnie z Wenecją podczas wojny kreteńskiej.
Po zdobyciu przez Turcję w 1570 roku Famagusty, Nikozji (9.09) pojawiła się idea Ligi Świętej. W 1571 roku wystawiono największą flotyllę - 242 okręty, przysłane przez joanitów, Sabaudię, Genuę, Wenecję, papiestwo, Hiszpanię. Dowództwo nad flotyllą objął nieślubny syn Karola V, Juan d'Austria. 7 X doszło do bitwy pod Lepanto, Turcy stracili blisko 30 tysięcy ludzi, zatopiono 80 tureckich okrętów, zdobyto 117. Po tym zwycięstwie Pius V w roku 1572 wezwał do wspierania wojny osobiście lub przez ofiary.
==============================================
- Papiez wprowadzil pojęcie czyśca(przypomne tylko iz w bibli Chrystus nic nie mówił o czyścu
Nie do końca mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem. Jednak pojęcie czyśćca ma swoje korzenie biblijne, choć nie pada jego nazwa wprost. W ST, w Księdze Machabejskiej można przeczytać, że po krwawej bitwie, wódz żydowski zarządził modlitwy za poległych, aby im darowano grzechy - a zatem Biblia stwierdza, że po śmierci mogą być darowane grzechy. Do tego tekstu odwołuje się Kościół. Chrystus także dopuszcza możliwość odpuszczenia grzechów w życiu pozaziemskim - kiedy mówi o grzechach przeciwko Duchowi Świętemu, tłumaczy, że ten grzech nie może byc odpuszczony ani w życiu ziemskich, ani przyszłym... - stąd nauczanie Kościoła, że inne grzechy i kary mogą być darowane. O czyśćcu nauczali także ojcowie Kościoła na długo przed krucjatami.
Jako że forum jest na etapie tworzenia i rozbudowy.Niech wolno mi będzie Szlachetni Panowie"Gryfie" i "Edwardzie" złożyć wam najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy.
Życzę wszystkim aby w wasze serca i ręce trafiało to wszystko,co w życiu najlepsze.
Pozdrawim.
Salve.
Odnoszę wrażenie, że nikt nie odpowiedział na postawione pytanie. Bizancjum zawsze było chrześcijańskie. (Czy gdyby było nie-chrześcijańskie nadal by istniało...) Czy zatem łacinnicy, przyczynili się do upadku Bizancjum? Z pewnością upadek Konstantynopola miał swój oddziwięk w ówczesnym świecie. Oddziwięk negatywny w morale samych mieszkańców Cesarstwa, dość rozległego (jeśli porównac ze stanem końcowym). Europa łacińska często ignorowała lub lekcewazyła sprawy wschodnie, nie należy się temu dziwić wszak miała własne problemy. Z kolei sami cesarze również nie miłowali zbytnio katolików. Mierzyć siłę słabością sąsiadów... Rosnąca potęga barbarzyńskich Turków oparta na systemie koczowniczo-wojskowym, z drugiej strony coraz siniejsza Bułgaria, wyodrębnianie się państw narodowych nie rokowały niczego dobrego. Sytuacja polityczna była kiepska. Gdyby zadać pytanie dlaczego Bizancjum upadło, można byłoby podać właśnie te przyczyny. Ale wielkie państwa, imperia nie upadają od najazdów, tylko niszczeją od środka. Zasada ta sprawdza się również tutaj. Moją uwagę zwraca cały system urzędniczy, rozbudowana krępująca biurokracja, i cały jeżeli można to tak nazwać "ustrój cywilizacyjny" - bizantynizm. Poza tym armia - oparta na temowej zasadzie obszarnictwa wojskowego, stworzonym jeszcze za Justyniana - była już dość przestarzałyą strukturą. Choć kraj był bogaty, zasobny, nie udźwignął ciężaru tamtej epoki...
Wracając do łacinników, w ostatnim rozdziale Cesarstwa czyli rządach Paleologów w wieku XV Bizancjum było w dużym stopniu uzależnione od Wenecji, do tego stopnia, że staciło kontrolę nad cieśninami. Obóz chrześcijański nie był konsekwentny, targany antagonizmami, namiętnościami i ambicją poszczególnych władców, nie mógł udzielić realnalej pomocy Bizancjum. Choć w akcie rozpaczy na przedsionku własnego upadku Cesarstwo ukorzyło się, zawierając porozumienie z Kościołem...
temat przeze mnie nie wyczerpany z powodu braku materiałów (zostały na rodzinnym Mazowszu). to moje pierwsze "dzieło" na tym forum, ale nie miejcie dla mnie litości ;)