ďťż

wika

Kochani!
Spróbujmy w tym o to miejscu pownikac w ten jakże pozornie prosty temat i znaleśc wszystkie zależności między Faraonem a kapłanami.
Gdy podjęłam tą dyskusję w grupie aż zawrzało :) ciekawi mnie jaki jest wasz pogląd na te zależności.

Wszyscy wiemy, że faraon był wspomagany przez kapłanów, urzędników i armię; właśnie władza i osada faraona stanowiły część kultu religijnego- powszechnie wiadomo, że pierwszym faraonom nadawano godność boską. Z czasem jednak zaczęto ich uważać za synów boga Ra, którzy dopiero po śmierci stają sie bogami w pełni tego słowa znaczeniu. W tej całej otoczce sacrum Egipskiego pojawia się urząd kapłanów, który był powoływany przez właśnie Faraona. On to nadawał kapłanom majątki, kierował poniekąd ich pracy -nadając nowe kulty religijne, z rozkazu faraona kapłani dokonywali owych obrzędów.
Pojawia się wiele pytań czy to była tylko sprytnie wymyślona ideologia faraona?
Najwątpliwiej jego urząd pomagał mu w tworzeniu tej całej otoczki sacrum jego osoby?
Jaki jeszcze inne zależności są miedzy faraonami a kapłanami?
Może jakieś konkretne przykłady przychodzą Wam na myśl :)?

[ Dodano: Nie Paź 21, 2007 12:31 pm ]


Przede wszystkim należy pamiętać, że sam faraon był z racji swojego urzędu najwyższym kapłanem Egiptu.
O ile dobrze pamiętam, to szczególnie w czasach Nowego Państwa każdy następca tronu musiał się udać do przeważnie głównej świątyni Egiptu, a główną świątynią była ta w której królował najważniejszy w danym okresie bóg egipski uznany za boga państwowego.
Tak więc młodzi następcy tronu studiowali tajniki wiedzy ówczesnych kapłanów przebywając w pełnym odosobnieniu od świata zewnętrznego
W tym miejscu już od dość dawna trwają spory pomiędzy współczesnymi badaczami starożytnego Egiptu na temat:

- ile trwała nauka faraona wśród kapłanów?...

I tak - jedni twierdzą, że młody (wówczas jeszcze książę Egiptu), studiował pod okiem kapłanów zamknięty w świątyni przez kilka miesięcy, zaś inni wydłużają ową naukę nawet do kilku lat.
Faktem natomiast podobno jest, iż młody książę po zakończeniu owych nauk otrzymywał niższe święcenia kapłańskie, co dawało mu prawo uważać się za kapłana egipskiego.
Święcenia wyższe dany książę nabywał z dniem wstąpienia na tron egipski jako faraon, wraz z którym to wstąpieniem otrzymywał wszystkie najwyższe urzędy i tytuły w państwie wraz z tytułem najwyższego kapłana.

Ale nie każdy z faraonów cieszył się swoją władza naprawdę.
Wystarczy tu wspomnieć takich faraonów jak Semenechkare, Tutanchamon, Ramzesów od IV do XI którzy byli jedynie figurantami lub jak kto woli narzędziami w rękach kapłanów albo dowódców armii egipskiej (np. takich jak Horemheb).

Agus:


Niewątpliwie wpływ kultu na życie społeczeństwa był ogromny. Ale czy "boskość" faraona liczyła się na arenie międzynarodowej? jak to odbijało się na handlu/ polityce?

Wszystko to powyższe nabierało znaczenia w zależności od potęgi danego faraona.
Jeśli faraon był słabym, nieudolnym władcą, to ów jego kult szkodził mu co najmniej podwójnie, bo nie dosyć, że słabego jużwówczas nikt nie szanował, ani sie z nim nie liczył,to jeszcze chęć przejęcia władzy nad tak potężnym i bogatym państwem jakim był Egipt była tak wielka, że to dumne państwo faraonów upadało na przestrzeni swoich dziwjów wiele razy.

Przykłady:

- pierwszy, drugi i trzeci Okres Przejściowy
- najazd i 100 letnia niewola pod panowaniem hyksosów (rozbicie państwa egipskiego)
- panowanie Libijczyków i Kuszytów
- pierwsze i drugie panowanie perskie

A dalej, to już tylko dynastia Lagidów - potem najazd i panowanie rzymskie wraz z którym dumne niegdyś państwo faraonów przechodzi na wieki do historii.

Pozdrawiam.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • dagmara123.pev.pl
  •