wika
Czy wg.was skutki I wojny swiatowej znacząco przyczyniły się do powstania państw totalitarnych?Bardzo mi to jest potrzebne,wiec z góry dziękuje za nawet najmniejszą informacje.
raczej sytuacja, jaka powstała we Włoszech miała wplyw na narodziny faszyzmu. Europa końca lat dwudziestych i początku lat trzydziestych wykonala zwrot w kierunku rządów autorytarnych. Przewrót majowy w Polsce z 1926 roku był wpisany w pewien sposóbw procesy zachodzące w Europie.
Kryzys ekonomiczny 1932 roku na pewno przyczynił się do popularnosci A. Hitlera. Natomiast źródeł totalitaryzmu rosyjskiego raczej szukałbym gdzie indziej
Ale sytuacja we Włoszech ot tak nie uległa zmianie...Jakie były tego przyczyny,czy warto ich szukać w konsekwencjach I wojny światowej,w systemie wersalskim?
Witam
Wydawać by się mogło, że Włochy wyszły zwycięsko z wojny - dostały Tyrol Południowy, Istrię i kawałek obecnej Słowenii i Chorwacji (właśnie ta Istria, no i jeszcze miasto Zadra - po włosku - nie wiem jak to się po chorwacku nazywa), jednak kraj pogrążony był w kryzysie gospodarczym i politycznym. Dlatego część społeczeństwa poparła Mussoliniego. Zauważam, że jego partia została nazwana Fasci di Combatanti, bowiem we Włoszech kombatanci byli powszechnie nielubiani (z resztą i oni też nie lubili pozostałej części społeczeństwa, czuli się oszukani).
Pozdrawiam!
miasto Zadra - po włosku - nie wiem jak to się po chorwacku nazywa
Po chorwacku Zadar, a po włosku Zara. Dla uczczenia faktu przyznania tych ziem nowe włoskie krążowniki ciężkie otrzymały ich nazwy (Zara, Pola, Fiume).
Jak na poniesione straty (nie tylko zabici ale i jeszcze liczniejsi ranni, którzy jako kaleki pozostali po wojnie na utrzymaniu państwa) aspiracje włoskie zostały pokryte tylko w minimalnym stopniu.
Postanowienia Traktatu Wersalskiego nie tyle stworzyły w Europie podstawy totalitaryzmu co rewizjonizmu. Ten traktat był na tyle kompromisowy, że wadził praktycznie wszystkim. Wielka Brytania obawiała się wzrostu potęgi Francji. Francja starała się zabezpieczyć przed powtórzeniem historii w przyszłości, więc była za maksymalnym osłabieniem Niemiec. Niemcy chciały jak najszybciej pozbyć się reparacji wojennych i odbudować pozycje potęgi gospodarczej. USA wycofało się z dalszych posunięć na kontynencie Europejskim. Włochy poczuły się oszukane i starały się zwiększyć swój prestiż (np. poprzez kolonializm w Afryce, budowę przemysłu i modernizację rolnictwa).
Węgry i Bułgaria także musiały spłacać odszkodowania wojenne, a Węgry dodatkowo straciły sporą część swojego terytorium. Jugosławia miała do rozwiązania problem wieloetniczności swojego społeczeństwa.
Praktycznie jedyne zadowolone z nowego układu granic były tylko Czechosłowacja, Polska i Rumunia. Czesi co prawda poprawili swoją granicę z Polską siłą (Zaolzie), ale rzeczywiście terytorium te było im potrzebne, ze względu na złoża węgla potrzebnego dla ich bardzo dużej w stosunku do potrzeb gospodarki (spadek po cesarstwie Austro-Węgier). Polska cieszyła się odzyskaniem niepodległości, a Rumuni wygraną wojną i sojuszem z Francją.
Im nastroje były bardziej rewizjonistyczne tym społeczeństwa były bardziej skłonne do przyjęcia ustroju autorytarnego, celem odzyskania "należnych im praw".
Kryzys gospodarczy był dolaniem oliwy do ognia, ponieważ bardzo silnie odczuły go wszystkie państwa co jeszcze bardziej przekonywało do protekcjonizmu własnej gospodarki i rewizjonizmu (odrobienie strat kosztem ekspansji na sąsiadów - zarówno militarnej jak i gospodarczej).
Bardzo dziękuje za udzieloną pomoc,naprawde bardzo mi sie przydala !
Pozdrawiam!
Nie wiem czy Ci się to pestka przyda, ale mówi się, że I wojna zasiała nasiona drugiej...W zupełności wyjaśnił to virtualbob.